Aktuální vydání

Číslo 5/2021 vyšlo tiskem 5. 5. 2021. V elektronické verzi na webu 31. 5. 2021. 

Téma: Elektrotechnika v roce 2021; Software pro projektování a řízení

Hlavní článek
Jak postupovat po zrušení řazení prostor z hlediska nebezpečí úrazu elektrickým proudem a jak se vypořádat s vnějšími vlivy

Číslo 2/2021 vyšlo tiskem
9. 4. 2021. V elektronické verzi na webu 19. 4. 2021.

Denní světlo
Denné osvetlenie novostavby telocvične pomocou GLASSFLOOR

Příslušenství osvětlovacích soustav
DALI LINK – inteligentní a ekonomické řízení osvětlení pro samostatné místnosti
Napájecí zdroje LED s bezdrátovým rozhraním v nabídce MEAN WELL

Výzkumníci vyvinuli ekologickou variantu skla

12. 4. 2021 | University of Freiburg | uni-freiburg.de/en/

Dnešní svět si stěží představíme bez skla, které nás obklopuje v každodenním životě – od obyčejných lahví a oken přes optická a telekomunikační zařízení až po chemické nádobí a lékařskou techniku. Techniky tváření skla jsou však z dnešního pohledu zastaralé a technologicky a energeticky náročné, což do značné míry omezuje možnosti využití skla.

Výzkumníci z University of Freiburg nyní ve spolupráci se startupem Glassomer vyvinuli proces umožňující snadné a rychlé tváření skla pomocí metody vstřikování. Tento tvářecí proces, při němž jsou z granulátu vyráběny plastové hmoty, nebylo dosud možné použít pro výrobu skleněných komponent.

Ekologické sklo

To se změnilo s příchodem nové technologie vstřikování, která využívá speciálně vyvinutý granulát umožňující tváření a produkci skla při teplotě 130 °C. Komponenty jsou nejprve vytištěny v 3D tiskárně, načež je aplikováno teplo a dochází k tvorbě čistého křemenného skla. Tento proces vyžaduje méně energie v porovnání s tradičním tavením skla. Další nespornou výhodou je výborná povrchová kvalita skleněných komponent, odpadá tedy nutnost leštění skla.

Celý článek na University of Freiburg

Image Credit: Glassomer GmbH

-jk-