Aktuální vydání

Číslo 8-9/2021 vyšlo tiskem 1. 9. 2021. V elektronické verzi na webu 30. 9. 2021. 

Téma: Elektrotechnika v průmyslu; Průmyslové automatizační prvky

Hlavní článek
Elektroenergetika ČR se bez nových flexibilních jaderných bloků neobejde

Číslo 4-5/2021 vyšlo tiskem
17. 9. 2021. V elektronické verzi na webu 17. 9. 2021.

Světelnětechnická zařízení
Rekonstrukce osvětlení podchodu a nástupišť vlakového nádraží Ústí nad Orlicí

Veřejné osvětlení
Osvětlení parku u Biskupství ostravsko-opavského v Ostravě
Venkovní osvětlovací soustavy a rušivé světlo
Generel verejného osvetlenia 9. časť
Environmentálne hľadiská

Vysoce vodivá a elastická nanomembrána pro elektroniku

27. 8. 2021 | Phys.org | www.phys.org

Pod pojmem elektronická kůže si každý představí umělou kůži, která umožňuje robotům vnímat uchopené předměty. V poslední době je však tento pojem spojován také s tenkou flexibilní elektronikou, kterou lze připevnit na kůži. Takové zařízení, jehož vývoj je prozatím v rané fázi, může v budoucnu sloužit například k monitorování a diagnóze zdravotního stavu, ovládání virtuální reality nebo jako rozhraní pro interakci člověka se strojem.

Vytváření těchto zařízení však vyžaduje měkké a pružné komponenty, mechanicky kompatibilní s lidskou kůží. A jednou z klíčových komponent je vnitřně pružný vodič přenášející elektrické signály mezi zařízeními. Pro zajištění spolehlivého provozu a vysokého výkonu je nezbytné použít pružný vodič s neobvyklou kombinací vlastností, jako je ultratenká tloušťka, vynikající vodivost, vysoká flexibilita a přizpůsobivost. Navzdory obšírnému výzkumu se vědcům doposud nepodařilo vyvinout materiál mající všechny uvedené vlastnosti.

Elektronika na kůži

Výzkumníci z jihokorejského Institute for Basic Science (IBS) nyní poodhalili roušku nové metody zpracování kompozitního materiálu ve formě nanomembrány, která disponuje všemi výše uvedenými vlastnostmi. Nový kompozitní materiál sestává z kovových nanodrátů, které jsou vtěsnány v monomolekulární vrstvě uvnitř ultratenkého pryžového povlaku. Výsledky výzkumu byly zveřejněny v časopise Science.

Celý článek na Phys.org

Image Credit: Unsplash

-jk-