Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Číslo 6/2021 vyšlo tiskem
29. 11. 2021. V elektronické verzi na webu ihned.

Aktuality
Poslední zasedání redakční rady časopisu Světlo?
Ing. Jiří Novotný šéfredaktorem časopisu Světlo od jeho založení

Z odborného tisku
Nový datový formát pro popis svítidel

Výsledky soutěže IQRF Wireless Challenge III

14. 6. 2017 | IQRF Alliance | www.iqrfalliance.org

Do finále soutěže, které se konalo na IQRF Summitu 2017, se probojovalo pět nejlepších soutěžních projektů. Soutěžit mohli jak studenti, tak veřejnost. Na finálovém klání se tak potkali gymnazisté i vysokoškoláci. Díky propojení světa škol a světa praxe dochází k vzájemnému prolínání zkušeností. Studenti z nižších stupňů vzdělávání tak mohou čerpat inspiraci od svých starších a zkušenějších soupeřů a mohou navázat cenná partnerství s ostatními institucemi.

Zadání soutěže bylo pojato velmi obecně, aby nesvazovalo tvořivost soutěžících. Podmínkou bylo v projektu využít bezdrátovou technologii IQRF.

Výherci si odnesli ceny z oblasti světa IoT, konkrétně bezdrátové vzdáleně kontrolované zásuvky (Netio products), kombinované čidlo CO2/T/RH (Protronix), vývojovou sadu IQRF (MICRORISC), poukaz na využití vývojového prostředí Microsoft Azure a vývojovou desku UP2 (AAEON).

Vítězné projekty

1. místo
Jan Velička: Výukový a prezentační modul pro měření koncentrace CO2 prostřednictvím IQRF
2. místo
Jiří Škovránek: Návrh a realizace zabezpečovacího zařízení s využitím technologií Raspberry PI a IQRF
3. místo
Roman Ondráček: Dálkové ovládání domácích spotřebičů mobilním telefonem

Výsledky soutěže IQRF Wireless Challenge III

Projekty

Výukový a prezentační modul pro měření koncentrace CO2 prostřednictvím IQRF

Jan Velička (VŠB-TU Ostrava)
Navržený výukový modul slouží jako výukový a demonstrační přípravek pro podporu výuky v oblasti návrhu a realizace měřicích systémů pro měření environmentálních veličin. Výukový modul je osazen snímačem koncentrace oxidu uhličitého typ CDM7160 od společnosti Figaro. Daný snímač je kalibrovaný výrobcem a je typu NDIR. Měřená koncentrace CO2 je v jednotkách ppm. Další měřenou veličinou je teplota, která je měřena snímačem MCP9802 od firmy Microchip. Celý modul je svými rozměry a připojením koncipován tak, aby mohl být zařaditelný do vývojového řetězce (DDC), tedy jako rozšíření portfolia vývojových sad od firmy Microrisc, s.r.o.

Výsledky soutěže IQRF Wireless Challenge III

Návrh a realizace zabezpečovacího zařízení s využitím technologií Raspberry PI a IQRF

Bc. Jiří Škovránek (VŠB-TU Ostrava)
Jedná se o komplexní systém pro zabezpečovací techniku. Celá realizace běží na platformě Raspberry PI a IQRF technologii, která zaručuje bezdrátovou komunikaci mezi vytvořenými moduly. Jsou navrženy tři bezdrátové moduly a jedna ústředna. Na systém jsou kladeny požadavky na nízkou spotřebu, malé rozměry modulů, spolehlivost komunikace, jednoduchost ovládání a nízkou cenu. Modul detekce vstupu slouží primárně k indikaci otevřených a uzavřených stavů (dveře, okno). Modul terminálu slouží k získání přehledu o nastaveném hlídání a k potvrzení možných alarmů. Modul alarmu slouží k vyplašení osoby. Všechny navržené moduly mají ochranu proti neoprávněné manipulaci. Celý systém je možné ovládat z webové vizualizace.

Výsledky soutěže IQRF Wireless Challenge III

Výsledky soutěže IQRF Wireless Challenge III

Dálkové ovládání domácích spotřebičů mobilním telefonem

Roman Ondráček (Gymnázium Boskovice)
V projektu je navržena a sestavena chytrá zásuvka, která může spínat odporovou zátěž až do 10 A. Jako brána mezi IQRF sítí a GSM sítí nebo Internetem slouží jednodeskový počítač Raspberry Pi. Pro komunikaci s GSM sítí je využit software rpi-gw, který je napsán v skriptovacím jazyce Python 3. Pro komunikaci přes internet se využívá software iqrf-daemon.

Výsledky soutěže IQRF Wireless Challenge IIIBrána

Výsledky soutěže IQRF Wireless Challenge IIIChytrá zásuvka

Soutěž pořádala IQRF Alliance a byla podporována firmami MICRORISC, AAEON Europe, Netio products, Microsoft, O2, Protronix a CETIN. Studentům přejeme hodně štěstí v dalším snažení a úspěch v profesi, kterou si zvolí. V roce 2018 se budeme těšit na zajímavé projekty v dalším ročníku soutěže.

Tiskové materiály IQRF Alliance