Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Číslo 6/2021 vyšlo tiskem
29. 11. 2021. V elektronické verzi na webu ihned.

Aktuality
Poslední zasedání redakční rady časopisu Světlo?
Ing. Jiří Novotný šéfredaktorem časopisu Světlo od jeho založení

Z odborného tisku
Nový datový formát pro popis svítidel

Vědci objevili metodu, s jejíž pomocí mohou vyrobit zcela rozložitelnou gumu

23. 8. 2016 | American Chemical Society | www.acs.org

Odpad ze starých pneumatik je noční můrou ochránců přírody již desítky let. Výzkumníci se tímto problémem zabývají již nějakou dobu a nyní vyvinuli novou metodu výroby syntetické gumy. Po odhození na skládku se tento materiál jednoduše rozloží a může být použit na výrobu nových pneumatik nebo jiných produktů.

“Základní myšlenkou tohoto projektu je vzít vedlejší produkt petrochemického průmyslu a proměnit jej v recyklovatelné chemikálie s přidanou hodnotou, které by se daly použít při výrobě pneumatik a dalších produktů,” uvedl Ph.D. Robert Tuba, jeden z vedoucích výzkumu.

Zcela rozložitelná pneumatika

Výrobci syntetické gumy používají v současné době jako základní materiál butadien, ale jeho cena poslední dobou stoupá a otevírá tak dveře konkurenci. Výzkumníci proto obrátili svou pozornost na cyklopenten. Jejich kalkulace ukázaly, že polymerizace cyklopentenu a jeho rozložení v relativně mírných podmínkách - které tedy vyžadují minimum energie a nákladů - je zajisté možné.

Výzkumníci použili ruthenium k polymerizaci cyklopentenu při 0 °C a dokázali rozložit výsledný materiál při teplotě 40 až 50 °C. Tyto teploty jsou ideální pro výrobu materiálu, protože nevyžadují velké množství energie. Vědci také dokázali v laboratorních podmínkách obnovit 100 % materiálu, složenéhos z několika přísad použitých při výrobě pneumatik.

Celá zpráva na American Chemical Society

Image Credit: Wikipedia

-jk-