Aktuální vydání

Číslo 7/2021 vyšlo tiskem 30. 6. 2021. V elektronické verzi na webu 30. 7. 2021. 

Téma: Kabely, vodiče a kabelová technika; Nářadí, nástroje a zařízení pro práci s kabely

Technická informace o výrobku
Nová generace přepěťových ochran CITEL s integrovaným předjištěním – DACF25S
Opakovaně použitelné čisticí utěrky pro průmysl, řemesla a dokonalou čistotu

Číslo 3/2021 vyšlo tiskem
18. 6. 2021. V elektronické verzi na webu 19. 7. 2021.

Osvětlení interiérů
Osvětlení nového ateliéru Ronyho Plesla
Realizace osvětlení INGE aneb dobrých zpráv není nikdy dost

Měření a výpočty
Měřič UV záření VOLTCRAFT UV-500

Univerzální přístup k výrobě měkkých robotů

14. 7. 2021 | Tech Xplore | www.techxplore.com

Výzkumníci z Singapore University of Technology and Design (SUTD) zkombinovali dva odlišné postupy a vyvinuli nový automatizovaný proces pro navrhování a výrobu přizpůsobitelných měkkých robotů. Metodu lze aplikovat na ostatní typy měkkých robotů pro snadné nastavení jejich mechanických vlastností.

Ačkoliv jsou roboti často vyobrazováni jako toporné a kovové stroje, do popředí zájmu vědecké obce se poslední dobou tlačí nový obor jménem měkká robotika, což je specifická podoblast robotiky zabývající se konstrukcí robotů z vysoce pružných materiálů, podobných těm, které se nacházejí v živých organizmech. Měkcí roboti se vyznačují schopností vnímat, uchopovat, přesouvat a jinak manipulovat s různými předměty. Základní konstrukci těchto robotů však přesto tvoří kovové součástky, které omezují jejich komplexitu.

Měkká robotika

Podle výzkumníků z SUTD je pro produkci měkkých robotů vhodný zejména hybridní 3D tisk, který umožňuje kombinovat několik typů materiálů. Pro zajištění optimálního designu měkkých robotů obrátil vědecký tým svou pozornost rovněž na topologickou optimalizaci, využívající matematické modely k navrhování struktur na míru podle zadaných parametrů. Zautomatizováním obou výše uvedených procesů docílili vědci optimalizovaného postupu pro vytváření přizpůsobitelných měkkých robotů a minimalizaci výrobních rizik.

Celý článek na Tech Xplore

Image Credit: Unsplash

-jk-