Aktuální vydání

Číslo 7/2021 vyšlo tiskem 30. 6. 2021. V elektronické verzi na webu 30. 7. 2021. 

Téma: Kabely, vodiče a kabelová technika; Nářadí, nástroje a zařízení pro práci s kabely

Technická informace o výrobku
Nová generace přepěťových ochran CITEL s integrovaným předjištěním – DACF25S
Opakovaně použitelné čisticí utěrky pro průmysl, řemesla a dokonalou čistotu

Číslo 3/2021 vyšlo tiskem
18. 6. 2021. V elektronické verzi na webu 19. 7. 2021.

Osvětlení interiérů
Osvětlení nového ateliéru Ronyho Plesla
Realizace osvětlení INGE aneb dobrých zpráv není nikdy dost

Měření a výpočty
Měřič UV záření VOLTCRAFT UV-500

Umělé dřevo blíže realizaci díky výzkumu amerických vědců

8. 3. 2021 | BBC | www.bbc.com

Každoročně ubývá po celém světě kolem třiceti miliónů hektarů deštných pralesů, které kácíme pro dřevo. Američtí vědci nyní pracují na způsobu, jakým výrazně omezit ničení planety a zaměřili se na výrobu umělého dřeva. Namísto zdlouhavého čekání, než strom vyroste do požadované velikosti, tak budeme moci vyrábět náhražku dřeva v řádu několika měsíců.

Obrovskou výhodou této metody je možnost „pěstovat“ dřevo v požadovaném tvaru, čímž odpadá nutnost složitého průmyslového zpracování. Technologie využívá rostlinné buňky, které se uměle namnoží tak, aby měly vlastnosti dřeva. Princip technologie je podobný jako u laboratorního pěstování masa. Nejprve se extrahují živé buňky z listů rostliny, které se vloží do kapaliny, kde po namnožení vytvoří hmotu připomínající gel. Do gelu se vpraví rostlinné hormony způsobující tvorbu ligninu neboli organického polymeru, který je základní složkou dřeva a jejich manipulací vzniká umělé dřevo.

Umělé dřevo

Prakticky libovolného tvaru je následně dosaženo za použití 3D tisku. Další zpracování je na uvážení odběratele. Výzkumníkům se dosud podařilo tímto způsobem vytvořit pouze malé struktury, avšak základ pro budoucí produkci dřeva v požadované velikosti byl položen.

Celý článek na BBC

Image Credit: Unsplash

-jk-