Aktuální vydání

Číslo 5/2021 vyšlo tiskem 5. 5. 2021. V elektronické verzi na webu 31. 5. 2021. 

Téma: Elektrotechnika v roce 2021; Software pro projektování a řízení

Hlavní článek
Jak postupovat po zrušení řazení prostor z hlediska nebezpečí úrazu elektrickým proudem a jak se vypořádat s vnějšími vlivy

Číslo 2/2021 vyšlo tiskem
9. 4. 2021. V elektronické verzi na webu 19. 4. 2021.

Denní světlo
Denné osvetlenie novostavby telocvične pomocou GLASSFLOOR

Příslušenství osvětlovacích soustav
DALI LINK – inteligentní a ekonomické řízení osvětlení pro samostatné místnosti
Napájecí zdroje LED s bezdrátovým rozhraním v nabídce MEAN WELL

Terapeutický potenciál peptidů

10. 2. 2021 | University of Vienna | www.univie.ac.at/en

V současné době existuje na globálním trhu přes 80 léků na bázi peptidů a prakticky dvakrát tolik ve fázi klinického testování. Vzhledem k řadě nenahraditelných funkcí hrají tyto organické sloučeniny významnou roli při léčbě široké škály nemocí, např. cukrovky, rakoviny, hormonálních dysbalancí, HIV infekcí a roztroušené sklerózy.

Ukázkovým příkladem úspěšného využití peptidů při výrobě léků je inzulin – neodmyslitelná součást života milionů diabetiků. Léčba s využitím peptidů tvoří 5% podíl globálního farmaceutického trhu: vyjádřeno čísly se dostáváme na částku přesahující 50 miliard USD. Léky na bázi peptidů tedy mají své vyhraněné místo. Z hlediska potence a selektivity peptidy často předčí drobné molekuly, což se projeví méně vedlejšími účinky; v porovnání s protilátkami je jejich výroba ekonomičtější a mohou se pochlubit konkrétními výhodami při výzkumu rakoviny, např. snazším pronikáním do tkáně nádoru. Naprostou většinu takto vyrobených léků je však nutné podávat injekcí.

Léčba peptidy

Vědecký tým z Vídeňské univerzity nyní chemicky spároval peptidy pavoučího jedu s peptidy jedu škorpiona. Obě látky využívají rozdílné mechanismy pro blokování ionotropního kanálu, který hraje důležitou roli při signalizaci bolesti. Spojením těchto vazebních mechanismů došlo k nezvratnému zablokování ionotropního kanálu. Takto získané poznatky by mohlo být v budoucnu možné využít při potlačení přetrvávajících bolestí.

Celý článek na University of Vienna

Image Credit: Pixabay

-jk-