Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 1/2020 vyšlo tiskem 20. 1. 2020. V elektronické verzi na webu 12. 2. 2020. 

Téma: Elektrotechnologie; Materiály pro elektrotechniku; Nářadí, nástroje a pomůcky

Hlavní článek
Využití mHealth technologií pro automatizovaný sběr a přenos dat pacientů s diabetem

Číslo 6/2019 vyšlo tiskem 9. 12. 2019. V elektronické verzi na webu 9. 1. 2020.

Činnost odborných organizací
Svetelnotechnická konferencia Vyšehradských krajín LUMEN V4 2020 – 1. oznámenie
23. mezinárodní konference SVĚTLO – LIGHT 2019
56. konference Společnosti pro rozvoj veřejného osvětlení v Plzni
Co je nového v CIE

Osvětlení interiérů
Halla osvětlila nové kanceláře Booking.com v centru Prahy

Aktuality

Výstavba 7. bloku JE Tchien-wan s reaktorem VVER-1200 začne už letos Ruská korporace pro atomovou energii Rosatom 20. ledna 2020 uvedla, že výstavbu 7. bloku…

Přístroje ABB pomáhají pěstovat chutná česká rajčata bez pesticidů Dát si v zimě čerstvá zralá rajčata, která by pocházela od lokálních pěstitelů, bylo až…

Česká komora architektů vyhlásila 5. ročník České ceny za architekturu Soutěžní přehlídka je otevřena architektonickým realizacím postaveným na území České…

FOR CITY 2020: Inovace pro města, obce i regiony Jaká inovativní řešení, která pomocí moderních technologií zvýší kvalitu života obyvatel…

Více aktualit

Systémy přípojnic tisíckrát jinak

06.10.2019 | Ing. Radka Krátká, GHV Trading, spol. s r. o. | www.ghvtrading.cz

Jméno Wöhner symbolizuje již 90 let špičkové technologické výkony a inovace. V současnosti je skupina Wöhner celosvětově etablována na přípojnicové systémy v oblasti řídicí techniky a obnovitelných energií. Společnost GHV Trading, spol. s r. o., ve spolupráci s touto mezinárodní společností nabízí více než 2 400 výrobků pod značkou Wöhner. Jejich označení se skládá z kombinace základních názvů systémů a konkrétních výrobků. Jednotlivé produkty je možné použít pro jeden nebo více systémů, čímž je zaručeno efektivní využití prostoru se značnou proudovou zatížitelností.

Mezi výchozí systémy patří CrossBoard, 30Compact, 60Classic, 185Power a produkty na panel.

Montáž bez použití nářadí, spojená s bezpečností (díky integrované ochraně před nebezpečným dotykem), dělá ze systému CrossBoard systémové řešení pro rozvod elektrické energie do 125 A (obr. 1). Na tento základní systém může uživatel rychle a snadno připojit všechny požadované komponenty. Systém může být napájen pomocí připojovacích modulů Crito. CrossBoard je vhodný k použití ve strojírenství a na jednoúčelových strojích. Modulární konstrukce zajišťuje uspořádanou montáž, a v případě potřeby i snadnou modifikaci nebo rozšíření. Elektrické pohony do výkonu 4 kW lze spouštět prostřednictvím hybridního spouštěče MOTUS přímo ze zmiňovaného systému. Pro odporové zátěže je k dispozici hybridní spínač OMUS, který díky své spínací technologii vykazuje nízký ztrátový výkon a vyznačuje se dlouhou životností.

Jednotný přípojnicový systém 30Compact je ideálním řešením pro rozvody se jmenovitým proudem do 360 A (obr. 2). Vzhledem k jeho konstrukční výšce 160 mm lze realizovat obzvlášť celistvé instalace. 30Compact v porovnání se systémem 60Classic značně spoří místo. Zvláště s menšími systémy a jejich nižšími požadavky na napájení lze ušetřit drahocenný prostor uvnitř rozvodné skříně. Pro distribuční systémy do 200 A mohou být pětipólové systémy (N a PE uspořádány mezi fázemi) sestaveny prostorově úsporným způsobem.

Rozteč přípojnic 60 mm je dnes v podstatě standardem většiny aplikací distribuce nízkého napětí. Tento standard byl implementován v systému přípojnic 60Classic (obr. 3). Hlavními výhodami uvedeného systému jsou úspora místa a široký výběr komponent. Podle požadavků uživatele lze využít přípojnice různých průřezů a tak rozvádět proud až do 2 500 A. 60Classic je doplněn mnoha komponenty pro pojistkové systémy, které svým zařazením na seznam UL „UL listed“ splňují požadavky pro použití v USA a Kanadě. Během fáze specifikace uživatele podporuje rozsáhlá dokumentace či nástroje pro plánování a výběr.

Systém 185Power pro rozvody nízkého napětí s osovou vzdáleností přípojnic 185 mm je na obr. 4. Všechny komponenty, jako jsou držáky přípojnic, kryty Cross-Link, lištové pojistkové odpínače pojistek NH, lištové odpínače s pojistkami NH, svorkovnice a připojovací moduly, jsou spolu kompatibilní. Vrcholem produktové řady jsou lištové pružinové odpínače pro pojistky NH. Tato verze s příponou „Speed“ umožňuje bezpečné spínání pro obsluhu. Pro integraci výkonových jističů do systému jsou k dispozici adaptéry EQUES, použitelné pro všechny běžně dostupné jističe pro jmenovité proudy až do 1 600 A.

Pro konvenční zapojení nabízí Wöhner obsáhlý sortiment montážních prvků k upevnění na lištu DIN nebo montážní desku. Pojistková a k ní příslušná připojovací technologie splňují vysoké bezpečnostní a kvalitativní požadavky mezinárodních standardů. Jako doplněk k přípojnicovým systémům je nabízeno i příslušenství spojující celistvost dodávaného systému.


Vyšlo v časopise Elektro č. 10/2019 na straně 42. 
Tištěná verze – objednejte si předplatné: pro ČR zde, pro SR zde.
Elektronická verze vyšlých časopisů zde.