Aktuální vydání

Číslo 8-9/2021 vyšlo tiskem 1. 9. 2021. V elektronické verzi na webu 30. 9. 2021. 

Téma: Elektrotechnika v průmyslu; Průmyslové automatizační prvky

Hlavní článek
Elektroenergetika ČR se bez nových flexibilních jaderných bloků neobejde

Číslo 3/2021 vyšlo tiskem
18. 6. 2021. V elektronické verzi na webu 19. 7. 2021.

Osvětlení interiérů
Osvětlení nového ateliéru Ronyho Plesla
Realizace osvětlení INGE aneb dobrých zpráv není nikdy dost

Měření a výpočty
Měřič UV záření VOLTCRAFT UV-500

Systém přenosu dat hravě překoná možnosti dnešních řešení

26. 2. 2021 | MIT | www.mit.edu

USB standard může být brzy minulostí díky novému systému přenosu dat z dílny Massachusettského technologického institutu (MIT), který strčí univerzální sériovou sběrnici do kapsy. Jeho základem je vysokofrekvenční křemíkový čip s polymerovým kabelem o tloušťce lidského vlasu. Desetinásobně rychlejší přenos informací uleví nejen data centrům a přispěje k zeštíhlení infrastruktury.

Potřeba rychlého přenosu dat je v dnešní době žádanější než kdy jindy, obzvláště s ohledem na současnou situaci, kdy jsou lidé nuceni často pracovat z domova. Množství sdíleného obsahu vyžaduje chytrá řešení pro zajištění efektivního a rychlého přenosu informací. Výzkumníci z MIT na to jdou od píky a zaměřili se na počítačové čipy a jejich komponenty, konkrétně měděné dráty, které nalezneme prakticky ve všech kabelech od USB po HDMI.

Rychlý přenos dat

Jednou z alternativ energeticky náročných měděných drátů jsou optické kabely, které však mají vlastní problémy. Zatímco měděné dráty využívají elektrickou signalizaci, optická vlákna komunikují pomocí fotonů. Křemíkové počítačové čipy však obecně neholdují fotonům a propojení optických kabelů s počítači se neobejde bez problémů. Výzkumníci se tedy zaměřili na sloučení výhod mědi a optických vláken a vytvořili kabel z plastového polymeru, který pomocí elektromagnetických signálů dosahuje mnohem vyšší účinnosti při přenosu velkého množství dat než jeho měděný bratříček. 

Celý článek na MIT

Image Credit: MIT

-jk-