Aktuální vydání

Číslo 6/2021 vyšlo tiskem 2. 6. 2021. V elektronické verzi na webu 28. 6. 2021. 

Téma: Elektrické stroje, pohony a výkonová elektronika; E-mobilita

Hlavní článek
Řešení vysoké hlučnosti vývodových transformátorů v elektrárně Ledvice

Číslo 3/2021 vyšlo tiskem
18. 6. 2021. V elektronické verzi na webu 19. 7. 2021.

Osvětlení interiérů
Osvětlení nového ateliéru Ronyho Plesla
Realizace osvětlení INGE aneb dobrých zpráv není nikdy dost

Měření a výpočty
Měřič UV záření VOLTCRAFT UV-500

Systém Guidelok zvyšuje kvalitu a redukuje údržbu

28. 2. 2020 | HENNLICH s.r.o. | www.hennlich.cz

Velká portálová obráběcí centra jsou specialitou tchaj-wanské společnosti Kao Ming, výrobce obráběcích strojů. Samonosné pojezdy dlouhé až 13 metrů jsou výzvou pro zajištění přívodů energií a médií. Proto si společnost Kao Ming vybrala systém vodicích lišt od firmy igus. Ten využívá energetické řetězy, díky nimž se u obráběcích portálů snižují vibrace a dosahuje tak lepších výsledků při obrábění.

„Systém je navržen tak, že obráběcí stůl s obrobkem zůstává nehybný a kolem něj se pohybuje portálové zařízení. S délkou pojezdu 13 metrů je tato konstrukce určena hlavně pro velké a těžké obrobky především v leteckém průmyslu a průmyslu obráběcích strojů,“ popisuje Jindřich Kollár, manažer pro energetické řetězy igus ve firmě HENNLICH, která je výhradním zástupcem firmy igus v Česku. Systém Guidelok zvyšuje kvalitu a redukuje údržbu V řadě obráběcích center KMC-G používá tchaj-wanská firma pro přívod energií vodicí systém Guidelok pro dlouhé samonosné pojezdy v kombinaci s energetickým řetězem E4.80.


Portálové obráběcí centrum KMC-G je určeno pro obrábění v letectví a pro průmysl obráběcích strojů; osa x je dlouhá přes 13 metrů.
(Zdroj: igus/HENNLICH)

Systém Guidelok splňuje všechny požadavky. Podpěrné rolny vedou horní větev řetězu E4.80. Každá z těchto vodících rolen se zasune do nosné konzole v okamžiku, kdy se smyčka energetického řetězu dostane do příslušné pozice. Konstrukce navíc umožňuje, aby se dva protilehlé řetězy pohybovaly ve stejném vodícím systému. Díky konstrukci vodicího systému Guidelok se může energetický řetěz pohybovat rychle a s malými vibracemi. To má pozitivní vliv na výsledek obrábění. Současně se zkracují prostoje stroje a intervaly údržby, protože se třísky nedostanou mezi horní a dolní větev energetického řetězu. Pojezdová vzdálenost energetického řetězu s využitím systému Guidelok může dosáhnout až 50 metrů.


Vyšlo v časopise Elektro č. 2/2020 na straně 57.
Tištěná verze – objednejte si předplatné: pro ČR zde, pro SR zde.
Elektronická verze vyšlých časopisů zde