Aktuální vydání

Číslo 11/2020 vyšlo tiskem 11. 11. 2020. V elektronické verzi na webu 2. 12. 2020. 

Téma: Elektrické rozváděče a rozváděčová technika

Inovace, technologie, projekty
Nový energetický zákon: příležitost pro energetická společenství
Datová centra – představení třetí
REMA od října plošně navyšuje finanční příspěvek na zajištění zpětného odběru elektrozařízení

Číslo 4-5/2020 vyšlo tiskem 18. 9. 2020. V elektronické verzi na webu ihned.

Účinky a užití optického záření
Rostliny a světlo v biofilním interiéru Část 12
Rostliny a světlo ve veřejných prostorách
Melanopická denná osvetlenosť v budovách

Veletrhy a výstavy
FOR INTERIOR 2020: Inspirace pro bydlení a trendy světa nábytku a interiérů

Systém Guidelok zvyšuje kvalitu a redukuje údržbu

28. 2. 2020 | HENNLICH s.r.o. | www.hennlich.cz

Velká portálová obráběcí centra jsou specialitou tchaj-wanské společnosti Kao Ming, výrobce obráběcích strojů. Samonosné pojezdy dlouhé až 13 metrů jsou výzvou pro zajištění přívodů energií a médií. Proto si společnost Kao Ming vybrala systém vodicích lišt od firmy igus. Ten využívá energetické řetězy, díky nimž se u obráběcích portálů snižují vibrace a dosahuje tak lepších výsledků při obrábění.

„Systém je navržen tak, že obráběcí stůl s obrobkem zůstává nehybný a kolem něj se pohybuje portálové zařízení. S délkou pojezdu 13 metrů je tato konstrukce určena hlavně pro velké a těžké obrobky především v leteckém průmyslu a průmyslu obráběcích strojů,“ popisuje Jindřich Kollár, manažer pro energetické řetězy igus ve firmě HENNLICH, která je výhradním zástupcem firmy igus v Česku. Systém Guidelok zvyšuje kvalitu a redukuje údržbu V řadě obráběcích center KMC-G používá tchaj-wanská firma pro přívod energií vodicí systém Guidelok pro dlouhé samonosné pojezdy v kombinaci s energetickým řetězem E4.80.


Portálové obráběcí centrum KMC-G je určeno pro obrábění v letectví a pro průmysl obráběcích strojů; osa x je dlouhá přes 13 metrů.
(Zdroj: igus/HENNLICH)

Systém Guidelok splňuje všechny požadavky. Podpěrné rolny vedou horní větev řetězu E4.80. Každá z těchto vodících rolen se zasune do nosné konzole v okamžiku, kdy se smyčka energetického řetězu dostane do příslušné pozice. Konstrukce navíc umožňuje, aby se dva protilehlé řetězy pohybovaly ve stejném vodícím systému. Díky konstrukci vodicího systému Guidelok se může energetický řetěz pohybovat rychle a s malými vibracemi. To má pozitivní vliv na výsledek obrábění. Současně se zkracují prostoje stroje a intervaly údržby, protože se třísky nedostanou mezi horní a dolní větev energetického řetězu. Pojezdová vzdálenost energetického řetězu s využitím systému Guidelok může dosáhnout až 50 metrů.


Vyšlo v časopise Elektro č. 2/2020 na straně 57.
Tištěná verze – objednejte si předplatné: pro ČR zde, pro SR zde.
Elektronická verze vyšlých časopisů zde