Aktuální vydání

Číslo 8-9/2021 vyšlo tiskem 1. 9. 2021. V elektronické verzi na webu 30. 9. 2021. 

Téma: Elektrotechnika v průmyslu; Průmyslové automatizační prvky

Hlavní článek
Elektroenergetika ČR se bez nových flexibilních jaderných bloků neobejde

Číslo 4-5/2021 vyšlo tiskem
17. 9. 2021. V elektronické verzi na webu 17. 9. 2021.

Světelnětechnická zařízení
Rekonstrukce osvětlení podchodu a nástupišť vlakového nádraží Ústí nad Orlicí

Veřejné osvětlení
Osvětlení parku u Biskupství ostravsko-opavského v Ostravě
Venkovní osvětlovací soustavy a rušivé světlo
Generel verejného osvetlenia 9. časť
Environmentálne hľadiská

Špenát: Nová příměs pro zvýšení výkonnosti katalyzátorů?

21. 10. 2020 | American University | www.american.edu

Špenát, listová zelenina plná cenných živin, nedodává energii pouze lidem. Dle nejnovějšího výzkumu chemiků z Americké univerzity ve Washingtonu v sobě ukrývá potenciál jakožto pohonný materiál pro palivové články.

Oxidoredukční reakce je jedna ze dvou typů reakcí probíhajících v palivových článcích a kov-vzduchových bateriích a obvykle je označována za viníka limitujícího celkový energetický výstup zařízení. Výzkumníci již dlouhou dobu věděli, že konkrétní materiály na bázi uhlíkových vláken dokáží katalyzovat reakci, avšak tyto katalyzátory se svou účinností ne vždy vyrovnají tradičním katalyzátorům na bázi platiny. Výzkumníci z Americké univerzity proto dlouho hledali levnou a méně toxickou výrobní metodu za použití přírodních materiálů.

Špenát jako přísada do katalyzátorů

Jejich pozornost nakonec upoutal právě špenát. Nyní se jim podařilo vytvořit a otestovat katalyzátory využívající uhlíkové nanostruktury s příměsí špenátu. Uhlíkové nanostruktury se mohou pochlubit tloušťkou pouhých několika nanometrů. Při výrobě těchto nanostruktur využili výzkumníci několik metod včetně odšťavnění a vysušení špenátu mrazem nebo rozdrcení pomocí hmoždíře na jemný prášek. Výslednou hmotu smíchali s uhlíkovými vlákny a přidali dusík pro lepší výkonnost. Následná měření prokázala, že katalyzátory na bázi špenátu vykazují vyšší účinnost ve srovnání s katalyzátory na bázi platiny.

Celý článek na American University

Image Credit: Unsplash

-jk-