Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 2/2020 vyšlo tiskem 12. 2. 2020. V elektronické verzi na webu 12. 3. 2020. 

Téma: Elektrické přístroje; Internet věcí; Zdravotnická technika

Hlavní článek
Monitorování obsazenosti prostor inteligentní budovy

Číslo 1/2020 vyšlo tiskem 3. 2. 2020. V elektronické verzi na webu 3. 3. 2020.

Veletrhy a výstavy
Pozvánka na Light+Building 2020 – doprovodný program
Veletrh Prolight+Sound slaví 25. narozeniny
FOR CITY 2020 se představí v souběhu s veletrhem FOR ARCH

Svítidla a světelné přístroje
Moderní trendy automobilových světlometů

Aktuality

Týmy Formula Student z ČVUT budou mít premiéru na okruhu Formule 1 Yas Marina v Abú Dhabí Týmy mezinárodní soutěže Formula Student z Českého vysokého učení technického v Praze se…

Výstavba 7. bloku JE Tchien-wan s reaktorem VVER-1200 začne už letos Ruská korporace pro atomovou energii Rosatom 20. ledna 2020 uvedla, že výstavbu 7. bloku…

Přístroje ABB pomáhají pěstovat chutná česká rajčata bez pesticidů Dát si v zimě čerstvá zralá rajčata, která by pocházela od lokálních pěstitelů, bylo až…

Česká komora architektů vyhlásila 5. ročník České ceny za architekturu Soutěžní přehlídka je otevřena architektonickým realizacím postaveným na území České…

Více aktualit

SOPO a kluzný drát na sympoziu ve Fuldě

18.03.2018 | Ing. Emil Širůček | FCC PUBLIC | www.sopo.cz

Fulda, jedno z okresních měst spolkové země Hesensko, se v poslední den ledna 2018 stalo dějištěm Sympozia o elektromotorech a transformátorech. Pořadatelem byla ZVEI – Ústřední asociace elektrotechnického a elektronického průmyslu Spolkové republiky Německo. Na sympoziu byla zastoupena také česká společnost SOPO, s. r. o., z Modletic, specialista na navíjení. Témata sympozia se zaměřila na nejnovější směry a inovace v izolačních materiálech a technologických procesech, které splňují požadavky obecného trendu ve výrobě elektrických strojů, směřujícího k menším, lehčím a efektivnějším výrobkům.

Nové materiály pro elektrické stroje

Jedna z přednášek pojednala o možnostech zalévání vinutí namísto impregnace. Tato technologická operace je v současné době poměrně rozšířená, mimo jiné i pro to, že jsou k dispozici ekologicky šetrné zalévací materiály. Následující přednáška k tématu materiálů pro magnetické obvody elektrických strojů byla zaměřena na spojování laminovaných jader technikou zapékání. Účastníci potom měli možnost zvolit ze dvou alternativních sekcí, orientovaných buď na točivé stroje a pohony, nebo na netočivé stroje.

K otázkám elektrických pohonů se vyjadřovaly prezentace Motory pro elektromobilitu a pro průmyslové použití – Požadavky na konstrukci a součásti, Životní cyklus měničů nízkého napětí a Vývoj izolačních materiálů – Nové požadavky na konstrukci elektromotorů.

Druhá alternativa nabídla informace o souvislosti mezivrstvové izolace a chlazení jádra v konstrukci transformátoru, dále přehled vlastností a možnosti použití nového kompozitního materiálu GFK na bázi pryskyřice plněné skelným vláknem při konstrukci transformátorů a rozváděčů.

Další přednášky přiblížily normy a předpisy IEC o elektromagnetické kompatibilitě, další směřovaly k tepelným vlastnostem izolačních systémů a magnetickému rušení v elektrických strojích – a samozřejmě nechyběla zpráva o nejnovějším vývoji v oblasti norem.

Zlatým hřebem a jednou z nejdůležitějších částí programu bylo diskusní fórum „Vyšší účinnost navíjení: inteligentní materiály a stroje“. V moderované diskusi tu vystoupili zástupci renomovaných dodavatelů a uživatelů materiálů, které zvyšují produktivitu na maximální dosažitelnou úroveň. Společně referovali Frank Kübler, zástupce německého výrobce izolantů firmy Krempel GmbH, dále Dr. Florian Sell-Le Blanc ze společnost Aumann GmbH, která dodává strojní vybavení pro výrobu vinutí, a konečně s velkým zájmem očekávaný Jan Ondráček ze společnosti SOPO, s. r. o., s referátem o využití tzv. kluzného drátu v technice navíjení rotorů a statorů malých točivých strojů.

Kluzný drát je běžný měděný vodič, jehož povrchová úprava speciálním povlakem mu dává velmi malý činitel tření, což umožňuje vytvářet vinutí s faktorem plnění, který byl dříve technicky nezvládnutelný.

Přednášející seznámili s podstatou kluzné povrchové vrstvy vodiče, s jejími vlastnostmi a začleněním mezi požadavky na izolační systém, zejména na elektrickou pevnost, tepelnou vodivost a chemickou snášenlivost s jinými materiály. Z mechanických hledisek zdůraznili nutnost dobré tvarovatelnosti kluzné vrstvy a její odolnosti proti mechanickým vlivům při navíjení, stejně jako nezbytnost pevně dané tolerance tloušťky, dotkli se i otázky zvýšení efektivity aplikací kluzné vrstvy také na ploché části drážkové izolace.

SOPO o kluzném drátu

Společnost SOPO významným způsobem přispěla k vývoji kluzného drátu a je také první ve světě, kdo tento materiál použil v sériové výrobě (v roce 2013). Sídlí v Modleticích nedaleko Prahy, je specialistou v oblasti navíjení a od svého založení v roce 1993 se vypracovala na pozici evropského lídra mezi výrobci vinutí. Její služby vyhledávají významní výrobci elektromotorů, kteří při šíři a rozsahu produkce nemohou sledovat všechny nové trendy technologií, a proto právě oblast navíjení ponechávají na specializované firmě.

Jan Ondráček, obchodní ředitel společnosti SOPO, seznámil účastníky sympozia se zkušenostmi z několikaletého používání kluzného drátu ve výrobě. Tato technologická inovace umožnila snížit třecí sílu až o 70 % oproti zpracování vinutí z drátu s klasickou úpravou.

Společnost SOPO oceňuje dvě hlavní výhody použití kluzného drátu: jednak zrychlení výrobního procesu, zejména při navíjení, při vkládání a zatahování cívek a při vkládání izolace, jednak zvýšení faktoru plnění vinutí v drážkách.

Funkčnost a účelnost předurčuje kluzný drát pro aplikace, které při použití tradičního lubrikantu, jako je parafínový vosk, mají výrazné nevýhody: nižší rychlost navíjení, znečištění navíječky a větší pravděpodobnost přetržení drátu.

Uspořený celkový čas výroby 10 až 15 % je pro předního výrobce vinutí významnou konkurenční výhodou. Je také třeba připomenout, že při přechodu výroby mezi klasickou navíjecí technikou a navíjením kluzným drátem není nutné měnit nebo přizpůsobovat výrobní technologie.

Společnost SOPO dovedl na pozici lídra v navíjení prozíravý management spolu s týmem prvotřídních odborníků. Nyní k jejímu úspěchu přispívá také kluzný drát. Jen pro ilustraci: v roce 2017 bylo na strojích ve výrobních provozech SOPO zpracováno 75 tun kluzného drátu a použito na výrobu 80 000 statorových vinutí. Celkem firma v roce 2017 spotřebovala ve výrobě 350 tun drátu a vyprodukovala 350 000 rotorů a 410 00 statorů.

Další informace o společnosti SOPO na: www.sopo.cz


Vyšlo v časopise Elektro č. 3/2018 na straně 41. 
Tištěná verze – objednejte si předplatné: pro ČR zde, pro SR zde.
Elektronická verze vyšlých časopisů zde.