Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 1/2020 vyšlo tiskem 20. 1. 2020. V elektronické verzi na webu 12. 2. 2020. 

Téma: Elektrotechnologie; Materiály pro elektrotechniku; Nářadí, nástroje a pomůcky

Hlavní článek
Využití mHealth technologií pro automatizovaný sběr a přenos dat pacientů s diabetem

Číslo 6/2019 vyšlo tiskem 9. 12. 2019. V elektronické verzi na webu 9. 1. 2020.

Činnost odborných organizací
Svetelnotechnická konferencia Vyšehradských krajín LUMEN V4 2020 – 1. oznámenie
23. mezinárodní konference SVĚTLO – LIGHT 2019
56. konference Společnosti pro rozvoj veřejného osvětlení v Plzni
Co je nového v CIE

Osvětlení interiérů
Halla osvětlila nové kanceláře Booking.com v centru Prahy

Aktuality

Česká komora architektů vyhlásila 5. ročník České ceny za architekturu Soutěžní přehlídka je otevřena architektonickým realizacím postaveným na území České…

FOR CITY 2020: Inovace pro města, obce i regiony Jaká inovativní řešení, která pomocí moderních technologií zvýší kvalitu života obyvatel…

Nový elektronický obchod Rosatomu usnadňuje povolování nových jaderných bloků Koncern Rosenergoatom (elektroenergetická divize ruské korporace pro atomovou energii…

Veletrh Light+Building slaví dvacáté narozeniny Přijeďte se podívat do Frankfurtu nad Mohanem. V areálu frankfurtského výstaviště se bude…

Více aktualit

SOLID GSX: systémy oceloplechových skříní do 1 600 A od ETI

08.11.2019 | ETI Elektroelement, s. r. o. | www.etielektroelement.cz

Všestranné, modulární, odolné, tak by bylo možné stručně charakterizovat řadu nástěnných a samostatně stojících oceloplechových skříní od společnosti ETI. Řada s názvem Solid GSX (obr. 1) zahrnuje několik typů průmyslových rozvodnic.


Obr. 1. Nástěnné GT (vlevo) a GSX (vpravo), stojící HXS skříně (dole)

Nabídka začíná obyčejnými prázdnými oceloplechovými nástěnnými skříněmi s názvem GT, které se vyznačují především vysokým krytím IP65, robustní konstrukcí a maximálním proudem do 250 A.

Dále obsahuje nástěnné a zapuštěné rozvodnice nesoucí název GSX, vyznačující se vnitřním modulárním systémem zpětně kompatibilním se skříněmi GT, s určitými omezeními.

Nově byla letos nabídka ETI rozšířena o samostatně stojící skříně HXS300 a HXS400 s výškou 1 850 a 2 000 mm. Tyto skříně mají pokročilejší vnitřní modulární systém umožňující širší konfiguraci. Stupeň krytí těchto skříní je závislý na jejich typu. Zatímco skříně s jednoduchými dveřmi mají krytí IP65, skříně s dvojitými dveřmi mají krytí IP55.

Vedle toho rozšířená řada doplňkových a vnitřních příslušenství výrazně zvětšuje rozsah celého systému Solid GSX.

Výhody nových skříní HXS:
– všestrannost a flexibilita konfigurace,
– vyjímatelná vnitřní sada (kterou lze použít během instalace v dílně nebo v budově),
– z výroby vyřezané kryty a montážní desky určené pro zařízení ETI (modulární zařízení, odpínače atd.),
– rychlá a snadná montáž,
– systém tříbodového zamykání dveří s ozubeným mechanismem a pákou s možností dodatečného vybavení,
– odnímatelná zadní stěna s polyuretanovým těsněním,
– vysoce kvalitní membránové prostupy shora a dvojitý hliníkový prostup zdola,
– skříň lakovaná polyesterovou barvou odolnou proti UV záření.


Obr. 2. Různé velikosti HXS skříní s hloubkou 300 a 400 mm

Skříně HXS z řady Solid GSX (obr. 2) jsou k dispozici ve třech standardních šířkách (550 mm, 800 mm, 1 050 mm) a s hloubkou 300 mm (výška 1 850 mm) a 400 mm (výška 2 000 mm). Tyto skříně mohou být vybaveny montážními panely, modulárními sadami s elektrickými zařízeními i přípojnicemi pro snadný rozvod napájení.

Elektrikář si může vybrat jak prázdné skříně, tak skříně vybavené univerzálním montážním panelem. Díky vyhrazeným montážním otvorům a přizpůsobeným bočním stěnám lze skříně spojit do bloků a propojovat je přímo mezi sebou. Skříně je možné montovat na zeď pomocí vyhrazených otvorů na zadní straně nebo za určené úchyty. Lze je také přimontovat k podlaze při využití montážních otvorů na spodní straně.


Obr. 3. Skříň HXS s vnitřním modulárním systémem

Možnost jakékoliv konfigurace

Všechny skříně řady Solid GSX (obr. 1) mají společné prvky vybavení. Kryty (CP), montážní panely (PM) nebo montážní lišty TH-S mají jednotně dané rozměry, takže je lze použít jak ve skříních GT, tak ve skříních GSX 4XP160 a 4XN160 i v samostatně stojících skříních HXS. Systém obsahuje velké množství doplňků, které nabízejí všestrannost ve schopnosti přizpůsobit instalaci individuálním požadavkům. Široká škála vyhrazených krytů a montážních panelů pro jednotlivá zařízení výrazně zkracuje dobu montáže (obr. 4). Navíc univerzální panely PM-F s kryty PF s plastovou výplní umožňují instalaci nestandardního nebo atypického vybavení.


Obr. 4. Modulární systém je součástí knihovny ETICAD

Ve volně stojících skříních HXS jsou zavedena řešení, která dovolují instalovat sběrnicový systém s izolátory montovanými přímo na zadní stěnu skříně. Takové řešení nejen šetří místo, ale také značně usnadňuje distribuci energie. Díky dodržování příslušných vzdáleností a zeslabených prvků v bočních stěnách je možné přímo propojovat sousední skříně a vést sběrnice skrz několik skříní.

Promyšlené konstrukční řešení těchto skříní poskytuje možnost realizovat jakékoliv konfigurace.

Konstrukční řešení usnadňují instalaci

Použití běžných prvků a podobných řešení v celém systému skříní Solid GSX výrazně zjednodušuje montáž při výrobě rozváděčů.

Unifikované samořezné a další šrouby umožňují méně častou výměnu nástrojů a mnoho malých polohových údajů a značek zkracuje dobu montáže. Systém Solid GSX usnadňuje montáž a demontáž kompletních sad s vybavením a kabely (obr. 5).


Obr. 5. Vnitřní systém je kompletně vyjímatelný

Kromě toho mají skříně HXS odnímatelnou zadní stěnu, což výrazně zjednodušuje montáž a zapojení větších a složitějších sestav. Podrobné pokyny přesně popisují, jak je zařízení sestaveno, a vyhrazené výřezy a montážní desky s otvory pro konkrétní typ zařízení šetří čas potřebný k určení požadovaných montážních bodů.

Konfigurátor ETI GSX

Na webových stránkách dodavatele je k dispozici ke stažení softwarový konfigurátor pro skříně GSX a nově i pro HXS (v jednom konfigurátoru). Tento program umožňuje navrhnout nejzákladnější konfiguraci vnitřního modulárního systému (obr. 6).


Obr. 6. Vnitřní konfiguraci skříně si může elektrikář navolit podle sebe

V první řadě si elektrikář vybere požadovanou skříň, tedy nástěnné či zapuštěné provedení GSX nebo volně stojící HXS300/400. Poté si zvolí, zda chce, aby skříň měla vnitřní systém vertikálně rozdělený, popř. v jakých částech. Typ konzole WP-A má nastavitelnou montážní hloubku, WP-U nikoliv. Poté, co má zvolenou konfiguraci rozložení montážních konzolí, začne s volbou jednotlivých krycích panelů. Na výběr má z obyčejných plných krytů, s otvory pro modulární zařízení, pojistkové odpínače, kompaktní jističe a další. Nakonec si může v dolní části konfigurátoru ještě navolit dodatečné příslušenství, jako jsou distribuční bloky, další montážní sady a jiné díly. Tato možnost je užitečná třeba v případě, kdy si elektrikář zvolí plný kryt bez otvoru a chce pod ním mít montážní lištu např. pro řadové svorky. V takovém případě si do seznamu položek takto přidá lištu a montážní sadu k uchycení.

Uvedený konfigurátor ke všem krycím panelům do seznamu položek automaticky zahrne příslušné montážní panely na daná zařízení nebo montážní lišty DIN u krytů pro modulární zařízení, tudíž elektrikář nemusí u každého panelu přemýšlet, na co daná zařízení uchytí, vše je automaticky doplněno.

V případě zájmu nebo dotazů může zájemce kontaktovat dodavatele, třeba s žádostí o katalog s popisovaným sortimentem, popř. může navštívit stránky firmy: www.etielektroelement.cz.


Vyšlo v časopise Elektro č. 11/2019 na straně 42. 
Tištěná verze – objednejte si předplatné: pro ČR zde, pro SR zde.
Elektronická verze vyšlých časopisů zde.