Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 1/2020 vyšlo tiskem 20. 1. 2020. V elektronické verzi na webu 12. 2. 2020. 

Téma: Elektrotechnologie; Materiály pro elektrotechniku; Nářadí, nástroje a pomůcky

Hlavní článek
Využití mHealth technologií pro automatizovaný sběr a přenos dat pacientů s diabetem

Číslo 6/2019 vyšlo tiskem 9. 12. 2019. V elektronické verzi na webu 9. 1. 2020.

Činnost odborných organizací
Svetelnotechnická konferencia Vyšehradských krajín LUMEN V4 2020 – 1. oznámenie
23. mezinárodní konference SVĚTLO – LIGHT 2019
56. konference Společnosti pro rozvoj veřejného osvětlení v Plzni
Co je nového v CIE

Osvětlení interiérů
Halla osvětlila nové kanceláře Booking.com v centru Prahy

Aktuality

Výstavba 7. bloku JE Tchien-wan s reaktorem VVER-1200 začne už letos Ruská korporace pro atomovou energii Rosatom 20. ledna 2020 uvedla, že výstavbu 7. bloku…

Přístroje ABB pomáhají pěstovat chutná česká rajčata bez pesticidů Dát si v zimě čerstvá zralá rajčata, která by pocházela od lokálních pěstitelů, bylo až…

Česká komora architektů vyhlásila 5. ročník České ceny za architekturu Soutěžní přehlídka je otevřena architektonickým realizacím postaveným na území České…

FOR CITY 2020: Inovace pro města, obce i regiony Jaká inovativní řešení, která pomocí moderních technologií zvýší kvalitu života obyvatel…

Více aktualit

Seno představuje SCHLEUNIGER, VOGT AG Verbindungstechnik a ELESTA GmbH

13.03.2017 | Ing. Pavel David, Pavel Janouškovec | SENO spol. s | www.seno.cz

V tomto článku je uvedeno několik informací o sortimentu a novinkách v portfoliu firem, které na českém trhu zastupuje SENO spol. s r. o. Mezi novinky patří špičkový stroj CoaxCenter 6000 a smlouva o spolupráci firmy Schleuniger s firmou LaserWire Solutions v oblasti laserového odizolování kabelů. Také je zde představen výrobní sortiment švýcarských firem Elesta GmbH a Vogt AG Verbindungstechnik.

Firma ELESTA byla založena již v roce 1952 jako Elesta Elektrotechnik AG. Jejím výrobním sortimentem byla výroba světelných optických senzorů, měřicích a řídicích systémů a relé. Pod tímto obchodním názvem vyráběla firma Elesta až do roku 1996. V roce 1997 byla založena firma Elesta relais GmbH, do které byl převeden hlavní výrobní program, což je výroba bezpečnostních relé s nuceně vedenými kontakty. V roce 2013 byla firma přejmenována na ELESTA GmbH. Firma ELESTA je součástí skupiny PILZ GmbH & Co. KG. Firma ELESTA GmbH sídlí v Bad Ragaz ve Švýcarsku.

Bezpečnostní relé ELESTA

Hlavním vývojovým a výrobním programem firmy ELESTA jsou:
– relé s nuceně vedenými kontakty,
– miniaturní optické snímače,
– zákazníkem definované senzory a relé.

ELESTA relé s nuceně vedenými kontakty jsou normativní elementární relé podle IEC 61810-1. Používají se hlavně v kontrolách funkční bezpečnosti, tedy všude tam, kde je požadavek na vysokou ochranu lidského zdraví a života. Vysoký stupeň diagnostického pokrytí a vyšší spolehlivost předurčují tato relé pro použití hlavně v řízení strojů a zařízení, ve výrobních technologiích, ve zdravotnictví a v neposlední řadě i v řídicích systémech výtahů nebo kolejové techniky. Tato relé, díky své unikátní konstrukci, umožňují jednak sledování polohy spínacího relé, ale také nucené rozpojení kontaktů relé, a to i v případě, kdy nějaký kontakt zůstane „svařený“.

ELESTA inkrementální snímače jsou 3-kanálové optické snímací systémy, které se skládají z modulu snímače s propojovacím kabelem a kódovacího kotouče o průměru 4,4 mm. Tyto snímače lze snadno integrovat i do zákaznických systémů.

 

Firma VOGT AG Verbindungstechnik byla založena v Lostorfu (Švýcarsko) v roce 1962 a vyrábí pod vedením rodiny Vogtů jednotlivé elektromechanické díly a komponenty. Při výrobě lisovaných dílů, dílů z umělé hmoty nebo z trubiček a drátu pracuje více než 100 zaměstnanců, kteří ročně vyrobí kolem dvou miliard kusů součástek.

VOGT je mezinárodně uznávaný, spolehlivý a odborně zdatný dodavatel oborů elektro a elektroniky. Více než 18 000 druhů standardních dílů je okamžitě k dodání ze skladu. Výroba speciálních a zákaznických dílů doplňuje výrobní program. VOGT má vlastní nástrojárnu a své znalosti a více než 50leté zkušenosti v oblasti lisování, zpracování trubiček a v tlakovém vstřikování umělé hmoty dokonale využívá pro realizaci představ svých zákazníků.

Výrobní a prodejní program:
– nýtovací technika, distanční trubičky k DPS, podložky, třmeny,
– pájecí kolíčky a očka, kontaktní díly a ploché kolíky do DPS,
– kabelová oka, ploché kolíky a dutinky, lisovací kabelové koncovky,
– ruční nářadí, lisy a příslušenství,
– speciální výrobky, zakázková výroba.

Prakticky jedna třetina katalogu VOGT AG obsahuje materiály pro desky plošných spojů. Firma vyrábí pájecí kolíčky, očka, piny, bateriové kontakty, ploché dutinky a kolíky – vše určené pro zapájení do DPS. Sortiment je rozsáhlý, a proto se doporučuje předchozí konzultace požadavků dle rozměrů, popisu nebo výkresu. Další informace lze najít v internetovém obchodě firmy VOGT AG na adrese: www.vogtshop.ch nebo www.vogt.ch.

 

Odizolování kabelů pomocí laseru a CoaxCenter 6000

V roce 2016 uzavřel Schleuniger smlouvu o spolupráci s britskou firmou Laser Wire Solutions Ltd., a díky tomu přichází s novou technologií odizolování, která využívá vlastnosti laserového paprsku. Tato technologie byla původně vyvinuta pro NASA a dlouhou dobu byla využívána výhradně ve vesmírném průmyslu. Díky postupnému zlevňování komponent se laserová technologie stává zajímavou možností odizolování a odpláštění s vysokou kvalitou produkce.

Mercury-4

Na trhu je nyní stroj Mercury-4, na kterém lze zpracovat vodiče od průřezu 0,0010 mm2 do 16 mm2 (AWG 50-6), vnější průměr vodiče max. 6 mm. Minimální délka odizolování je 0,5 mm. Všechny parametry odizolování má stroj ve vlastní knihovně programů.

Počátky odizolování kabelů pomocí laseru spadají do sedmdesátých let minulého století a komerční využití začalo v roce 1990. Stále jemnější a tenčí vodiče používané v letectví, kosmonautice, medicíně, komunikační a výpočetní technice si vyžádaly technologii, která zamezí riziku jejich poškození při odizolování. V posledních dvaceti letech nedošlo ve standardních postupech odizolování k významným změnám a toho si v roce 2011 všimli zakladatelé Laser Wire Solutions Ltd. a tuto mezeru na trhu vyplňují. Lasery mají totiž několik výhod oproti klasickým mechanickým postupům. V prvé řadě kvalitu odizolování, dále odizolují i zdánlivě nemožné bez omezení velikosti a tvaru vodiče a jde o nekontaktní proces bez spotřeby nějakých opotřebitelných dílů.

Trik spočívá v nalezení takové kombinace vlnové délky laseru a doby trvání impulzů, která reaguje s vrstvou, jež se má odstranit, a přitom se odráží od podkladové vrstvy – laserové záření je absorbováno izolací, která se ihned odpařuje, naproti tomu kovový vodič nebo stínění je velmi reflexní, takže k poškození kovu nedochází a odstraní se pouze izolace. Základ chování různých paprsků je schematicky níže na grafu:

Celý proces laserového odizolování je samozřejmě mnohem složitější, než ukazuje tento obrázek, ale od toho tady jsou specialisté firmy Schleuniger a Laser Wire Solutions Ltd., aby nabídli to nejvhodnější řešení. Náklady na tuto technologii závisejí na typu vodiče a požadované míře automatizace a mohou být velmi vysoké. Pokud se ale zvýší výrobní kapacita, zvýší se kvalita a produktivita, pak se i toto drahé řešení vyplatí. Zvláště tam, kde je nutné kvalitně odizolovat vodiče pod AWG 36 nebo odstraňovat z drátů silně ulpívající polyamidové izolace nebo smalt.

CoaxCenter 6000

Dokonalá přesnost při zpracování mikrokoaxiálních a koaxiálních kabelů. CoaxCenter 6000 získal na veletrhu Productronica 2015 cenu za inovaci. Porota stroj ocenila výrokem: „Kombinace nejvyšší přesnosti, kontroly kvality a objemu výroby jsou naprosto přesvědčivé.“ CC 6000 je první plnoautomatický stroj na zpracování mikrokoaxiálních a koaxiálních kabelů a velmi tenkých vodičů s naprosto nepřekonatelnou přesností odizolování, automatickou kontrolou kvality odizolování (QCam 360), záznamem výrobních dat, vysokou pružností výroby a velkým výrobním výkonem.

Činnost stroje zajišťují tři základní stanice (rotační odizolování, kontrola, případně krimpování dle poptávky). Další stanice (např. okénkové odizolování, pocínování a další) přibydou postupem času, protože na stroji lze instalovat až šest pracovních stanic.

CoaxCenter 6000

Nejdůležitější parametry: minimální průřez vodiče je AWG 40 (0,005 mm2), maximální průměr 5,5 mm, minimální délka odizolování je 0,1 mm, maximální délka odizolování 26 mm, tolerance délky odizolování je ± 50 μm (závisí na typu kabelu a naprogramování), přesnost opakování měření QCam 360 je 10 μm.


Rotační odizolování

Pro veškeré dotazy – technické, cenové a dostupnosti zboží – je vám k dispozici výhradní zastoupení těchto firem pro ČR – firma SENO spol. s r. o.

Navštivte nás na veletrhu Amper 2017 ve stánku č. 3.07 v pavilonu F.


Vyšlo v časopise Elektro č. 3/2017 na straně 54. 
Tištěná verze – objednejte si předplatné: pro ČR zde, pro SR zde.
Elektronická verze vyšlých časopisů zde.

SENO spol. s r.o.

SENO spol. s r.o.
Husova 424
Příbram VI
261 01
www.seno.cz