Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 1/2020 vyšlo tiskem 20. 1. 2020. V elektronické verzi na webu 12. 2. 2020. 

Téma: Elektrotechnologie; Materiály pro elektrotechniku; Nářadí, nástroje a pomůcky

Hlavní článek
Využití mHealth technologií pro automatizovaný sběr a přenos dat pacientů s diabetem

Číslo 6/2019 vyšlo tiskem 9. 12. 2019. V elektronické verzi na webu 9. 1. 2020.

Činnost odborných organizací
Svetelnotechnická konferencia Vyšehradských krajín LUMEN V4 2020 – 1. oznámenie
23. mezinárodní konference SVĚTLO – LIGHT 2019
56. konference Společnosti pro rozvoj veřejného osvětlení v Plzni
Co je nového v CIE

Osvětlení interiérů
Halla osvětlila nové kanceláře Booking.com v centru Prahy

Aktuality

Česká komora architektů vyhlásila 5. ročník České ceny za architekturu Soutěžní přehlídka je otevřena architektonickým realizacím postaveným na území České…

FOR CITY 2020: Inovace pro města, obce i regiony Jaká inovativní řešení, která pomocí moderních technologií zvýší kvalitu života obyvatel…

Nový elektronický obchod Rosatomu usnadňuje povolování nových jaderných bloků Koncern Rosenergoatom (elektroenergetická divize ruské korporace pro atomovou energii…

Veletrh Light+Building slaví dvacáté narozeniny Přijeďte se podívat do Frankfurtu nad Mohanem. V areálu frankfurtského výstaviště se bude…

Více aktualit

Seno představuje – CONTA-CLIP svorky řady SRK se šroubovým připojením vodiče

15.11.2015 | Pavel Janouškovec │SENO spol. s r.o. | www.seno.cz

SENO spol. s r.o. představuje CONTA-CLIP Verbindungstechnik GmbH, německou rodinnou firmu s více jak 30letou tradicí ve výrobě propojovacích prvků, elektronických modulů a instalačního materiálu.
S výrobním portfoliem a hlavně novinkami výrobního programu firmy CONTA-CLIP vás postupně seznámíme v několika následujících článcích.

Jeden z nejvyspělejších a nejrozšířenějších systémů svorek se šroubovým připojením je řada svorek SRK. Tato řada v sobě kombinuje všechny důležité inovace v oblasti svorek a díky tomu splňuje i nejvyšší požadavky na kvalitu, stabilitu, bezpečnost a uživatelskou jednoduchost při montáži. Tato řada svorek zahrnuje jednak průchozí svorky SRK a zemnící svorky SSL v jedno- a dvoupatrovém provedení, dále pak svorky s integrovaným držákem pojistek řady SSIK. Současně i rozsáhlá nabídka příslušenství umožňuje použití těchto svorek ve velmi širokém spektru oblastí. Všechny svorky a příslušenství jsou certifikovány dle norem IEC, CSAus, CSA a certifikáty jsou na vyžádání dostupné u výrobce.

Základní varianty průchozích a zemnících svorek poskytují možnost užití pro velmi široký rozsah průřezů připojovaných vodičů, a to od průřezu 0,2 mm² až do 120 mm². Díky identické vnější geometrii svorek pro průřezy do 10 mm² se mohou používat při montáži stejné čelní a dělící destičky. Tato specifická možnost výrazně snižuje projektantskou a logistickou náročnost při nasazení této řady svorek, a to zejména při sériové výrobě zařízení. Identicky jsou řešeny i prostorově úsporné, dvoupodlažní verze těchto svorek, a to řada svorek SRKD a zemnících svorek SSLD, které jsou k dispozici pro vodiče o průřezu od 0,2 do 10 mm². Tyto vícepodlažní svorky se vyrábějí v provedení zapojení buď jako 2x2 nebo 1x4. Pojistkové svorky řady SSIK s odpojitelným držákem přístrojové pojistky jsou vyráběny v následujícím členění - řada SSIK 4 pro miniaturní přístrojové pojistky typu 5x20, 5x25, 5x30 a 6.3x32 a řada SSIK 6 pro pojistky 6,3x25. Volitelným příslušenstvím této řady svorek SSIK je signalizační nástavec, který díky integrované LED signalizaci indikuje stav pojistky bez nutnosti její fyzické demontáže. 

Inovativní konstrukce těla svorky a systému
uchycení vodiče
 

Velký vstupní vodící kanálek umožňuje u všech svorek rychlé zapojení jak pevného tak i flexibilního vodiče. Díky této konstrukci není již při použití těchto svorek nutné osazovat připojované vodiče lisovanými koncovkami. Protože při stanovení možného průřezu připojovaného vodiče se vychází z licny opatřené lisovací koncovkou, lze proto připojit i pevný vodič s nejbližším vyšším průřezem. Vzhledem k použité konstrukci upevňovacího systému vodičů, kdy je vodič ve svorce upevněn ne přímo dotažením šroubu, ale prostřednictvím tlaku přítlačné ocelové,  pozinkované a chromátované destičky vůči sběrnici, a díky tomu, že upínací třmen je vyrobený z kalené oceli, dosahuje se při dotažení vodiče vysoké přítlačné síly a tudíž i bezpečnosti spoje. Tento princip připojení současně zajišťuje nízký přechodový odpor kontaktů. Dalším bezpečnostním prvkem je integrovaná brzda dotahovacího šroubu v horní části svorky (neztratitelný šroub). Použitá konstrukce plastového těla svorky společně s použitým materiálem zajišťuje usazení svorky absolutně odolné vibracím na DIN lišty, jak rozměru TS 35 x 7,5 tak i rozměru TS 35 x 15. K dosažení co největší mechanické a elektrické bezpečnosti kontaktu zemnící svorky SSL je na obou spodních stranách svorky umístěna bezšroubové západka, která zajišťuje kontaktní spojení zemnící svorky s DIN lištou. Všechny kovové části svorky, utahovací šrouby, upínací třmen, sběrnice a zemnící kontakty jsou bezpečně zalisovány v torzně tuhém plastovém těle svorky, které je vyrobeno z polyamidu PA 6.6 s třídou požární odolnosti V0 (UL94). Použitý plastový materiál těla svorky splňuje normalizované požadavky na samozhášivost, neobsahuje životnímu prostředí škodlivé látky a má certifikovanou teplotní odolnost od -40°C do +120°C. Plastové tělo pojistkových svorkovnic řady SSIK, které je rovněž vyrobeno z polyamidu PA 6.6 s třídou požární odolnosti V0 (UL94), je navíc vyztuženo skleněnými vlákny, což mimo zvýšení mechanické odolnosti přináší i navýšení certifikované tepelné odolnosti, a to od −40 °C až do +140 °C.

Široká nabídka volitelného příslušenství svorek

Standardní svorky řady SRK pro vodiče o průřezu 2,5 mm² až 10 mm² a rovněž i pojistkové svorky řady SSIK mají dva příčné propojovací kanály a toto konstrukční řešení umožňuje za pomoci příčných spojek SQI horizontálně propojovat potenciály jednotlivých řadových svorek. Příčné izolované propojky SQI patří mezi standardně vyráběnou řadu příslušenství a jsou dostupné ve variantách 2- až 10-pinů a 30-pinů. Jsou certifikovány pro přenášení stejného jmenovitého napětí a proudového zatížení jako svorky. V případě konstrukčního požadavku na přemostění připojení poskytují propojky SQI, díky svému výrobnímu řešení sestávajícímu z horní izolované části a jednotlivých kontaktů, jednoduchou možnost vytvoření tohoto přemostění za pomoci snadno oddělitelných kontaktů. Případné zkrácení příčné spojky SQI je snadno proveditelné klasickým řezným nástrojem na kov a k zajištění následné elektrické izolace tohoto řezu jsou v sortimentu CONTA-CLIP k dispozici, jako další příslušenství svorek řady SRK, izolační návlečky s označením SQIK. 


Mezi další vyráběné příslušenství patří dále systémy značení svorek výrobních řad PMC SB, PMC BSTR a MC. Konstrukční řešení plastového těla svorky umožňuje umístit toto značení na 4 různá místa na těle svorky. Mezi vyráběnou řadou příslušenství patří v neposlední řadě i koncové destičky s označením AP, dále koncové svorky řady ES, sloužící k mechanickému upevnění řady svorek na DIN lištu a současně i celá řada montážního nářadí. 

SENO spol. s r.o.

SENO spol. s r.o.
Husova 424
Příbram VI
261 01
www.seno.cz