Aktuální vydání

Číslo 7/2021 vyšlo tiskem 30. 6. 2021. V elektronické verzi na webu 30. 7. 2021. 

Téma: Kabely, vodiče a kabelová technika; Nářadí, nástroje a zařízení pro práci s kabely

Technická informace o výrobku
Nová generace přepěťových ochran CITEL s integrovaným předjištěním – DACF25S
Opakovaně použitelné čisticí utěrky pro průmysl, řemesla a dokonalou čistotu

Číslo 3/2021 vyšlo tiskem
18. 6. 2021. V elektronické verzi na webu 19. 7. 2021.

Osvětlení interiérů
Osvětlení nového ateliéru Ronyho Plesla
Realizace osvětlení INGE aneb dobrých zpráv není nikdy dost

Měření a výpočty
Měřič UV záření VOLTCRAFT UV-500

Schémata z cloudu

27. 1. 2020 | EPLAN ENGINEERING CZ, s.r.o. | www.eplan.cz

Na veletrhu SPS 2019 byl představen nový cloudový software EPLAN eBuild, určený pro tvorbu elektrotechnických a pneumatických schémat či hydraulických obvodů. Je zaměřen na ty uživatele platformy EPLAN 2.8, kteří hledají cestu do cloudového prostředí. K využití nového softwaru stačí být registrován v cloudovém prostředí EPLAN ePulse a využívat platformu EPLAN verze 2.8. Nový software EPLAN eBuild je dodáván v licenci Freemium.

„Se systémem EPLAN eBuild dostávají zákazníci jednoduchý, ale výkonný nástroj, který umožňuje vytvářet počáteční návrh projektu v cloudovém prostředí,“  říká viceprezident Cloud Business Hauke Niehus.

Pan Hauke Niehus
Obr. 1. Pan Hauke Niehus

Zmíněný softwarový nástroj otevírá zcela nové možnosti inženýrské práce jako součásti cloudových služeb EPLAN ePulse a právem poutá pozornost uživatelů. Metoda práce je zcela nová a je navržena tak (v souladu s využitím v cloudovém prostředí), aby se software snadno aplikoval. Pro uživatele, kteří už pracují s platformou EPLAN, jsou první kroky velmi snadné, neboť nový software nevyžaduje žádné školení nebo zdlouhavé začátky. Jednoduše se zaregistrují do cloudového prostředí EPLAN ePulse, otevřou projekt, vyberou úlohu a software pouhým klikáním myši konfiguruje elektrotechnická schémata založená na systému EPLAN Electric P8 nebo pneumatická či hydraulická schémata založená na systému EPLAN Fluid.


Obr. 2. Konfigurace je snadná – příklad brusky v podobě kompletní konfigurace stroje

Rychlejší práce díky technice maker

Viceprezident Cloud Business Hauke Niehus stručně a výstižně vysvětluje, co nová služba přináší: „S EPLAN eBuild dostávají naši zákazníci jednoduchý, ale výkonný nástroj, který umožňuje vytvářet počáteční návrh projektu v cloudovém prostředí. Nový princip dává možnost automaticky s využitím knihoven maker vytvářet schémata standardních obvodů, což výrazně šetří čas a práci při přípravě návrhu automatizovaných systémů.“


Obr. 3. Ukázka konfigurace 24V napájecího zdroje SITOP

Logika přiložena

Na EPLAN eBuild je výjimečné to, že místo dat pro jednotlivá zařízení a komponenty zpřístupňuje uložená makra pro celá elektrotechnická schémata i schémata pneumatických a hydraulických obvodů. Protože tato makra obsahují i odpovídající logiku a proměnné, velmi zrychlují proces konstruování. Ovládání softwaru je tak jednoduché, že se stává pro uživatele hračkou. Ti se tak mohou plně soustředit na své klíčové kompetence a dosavadní metoda copy and paste se stává minulostí. Další výhodou, kterou EPLAN nabízí svým zákazníkům, je zvýšení kvality dokumentace: je totiž možné použít již předem vytvořené a vyzkoušené šablony. Knihovny se úspěšně rozšiřují – v průběhu veletrhu SPS 2019 byly k dispozici první balíčky v angličtině a němčině. EPLAN v současné době jedná s mnoha výrobci komponent, aby rozšířil nabídku knihoven o jejich přístroje a zařízení. Cílem je dosáhnout nejširší možné dostupnosti konfigurátorů, aby byli maximálně uspokojeni všichni uživatelé EPLAN ePulse. Protože data jsou uživatelům poskytována prostřednictvím cloudu, je mnohem snazší je udržovat aktuální.


Freemium – cenová strategie, ve které produkt nebo služba (většinou digitální nabídka nebo aplikace jako software, média, hry nebo webové služby) je poskytována zdarma, ale další služby a vlastnosti jsou zpoplatněné.
Zdroj: https://it-slovnik.cz/pojem/freemium/


 

Vyšlo v časopise Elektro č. 1/2020 na straně 31. 
Tištěná verze – objednejte si předplatné: pro ČR zde, pro SR zde.
Elektronická verze vyšlých časopisů zde.