Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 1/2020 vyšlo tiskem 20. 1. 2020. V elektronické verzi na webu 12. 2. 2020. 

Téma: Elektrotechnologie; Materiály pro elektrotechniku; Nářadí, nástroje a pomůcky

Hlavní článek
Využití mHealth technologií pro automatizovaný sběr a přenos dat pacientů s diabetem

Číslo 6/2019 vyšlo tiskem 9. 12. 2019. V elektronické verzi na webu 9. 1. 2020.

Činnost odborných organizací
Svetelnotechnická konferencia Vyšehradských krajín LUMEN V4 2020 – 1. oznámenie
23. mezinárodní konference SVĚTLO – LIGHT 2019
56. konference Společnosti pro rozvoj veřejného osvětlení v Plzni
Co je nového v CIE

Osvětlení interiérů
Halla osvětlila nové kanceláře Booking.com v centru Prahy

Aktuality

Výstavba 7. bloku JE Tchien-wan s reaktorem VVER-1200 začne už letos Ruská korporace pro atomovou energii Rosatom 20. ledna 2020 uvedla, že výstavbu 7. bloku…

Přístroje ABB pomáhají pěstovat chutná česká rajčata bez pesticidů Dát si v zimě čerstvá zralá rajčata, která by pocházela od lokálních pěstitelů, bylo až…

Česká komora architektů vyhlásila 5. ročník České ceny za architekturu Soutěžní přehlídka je otevřena architektonickým realizacím postaveným na území České…

FOR CITY 2020: Inovace pro města, obce i regiony Jaká inovativní řešení, která pomocí moderních technologií zvýší kvalitu života obyvatel…

Více aktualit

Růstová strategie 2020+ vychází: Skupina Lenze opět oznámila rekordní obrat a EBIT

14.11.2018 | Lenze | www.Lenze.com

V celkově příznivém tržním prostředí skupina Lenze během fiskálního roku 2017/2018 úspěšně pokračovala ve svém strategickém růstovém kurzu a znovu překonala své hlavní finanční cíle. Obrat skupiny se v účetním roce zvýšil o 9,2 % a dosáhl rekordní hodnoty 741,0 mil. EUR. Výrazně tak překonal původní očekávání. Organický růst obratu (tj. po očištění o kurzové vlivy) činil dokonce 11,2 %. Na nový rekord se dostal také hospodářský výsledek před zdaněním a úroky (EBIT): ten vzrostl o 12,3 % na 65,7 mil. EUR. Marže EBIT se zvýšila na 8,9 %. Roční čistý zisk vzrostl o 21 %, za což vděčíme zejména pozitivnímu vývoji daňového zatížení.

Digitální témata budoucnosti, nové produkty a posílení odbytu jako motory růstu

Společnost Lenze staví na několika desetiletích zkušeností s mechatronikou a při prosazování své strategie 2020+ cíleně posiluje svou pozici celosvětového systémového partnera pro celou oblast automatizace strojů. Díky škálovatelnému hardwaru a modulárnímu softwaru se Lenze postupně etabluje ve vůdčí roli.

Z růstové dynamiky společnosti profitují rovným dílem strategické divize „Mechatronics“ a „Automation Systems“. V účetním roce se pozitivně vyvíjel také obrat v divizi budoucnosti: „Digital“. Jako společnost, která udává takt v celosvětové automatizaci výroby, disponuje Lenze společně se svými dvěma dceřinými společnostmi – „encoway“ specialistou na CPQ se sídlem v Brémách a softwarovou společností „logicline“ v Sindelfingu - výraznou konkurenční výhodou, díky níž dokáže svými vlastními silami nabízet digitální služby a řešení podél celého řetězce tvorby přidané hodnoty. Sem spadají zejména ústřední témata budoucnosti, která se točí kolem průmyslu 4.0 a internetu věcí (IoT): kupříkladu vzdálená a prediktivní údržba, řízení a analýza velkých dat a virtuální realita nebo práce s digitálními dvojčaty.

Také v aktuálním účetním roce investovala firma Lenze do rozvoje celosvětového odbytu a své odbytové aktivity cíleně zaměřuje na pět oborů s vysokým růstem: automotiv, spotřební zboží, konverze a tisk, intralogistika a textilní strojírenství. Ve vysoce automatizovaných výrobních procesech těchto klíčových odvětví má společnost možnost optimálně uplatnit jak svou znalost trhu, tak i kompetence v nejrůznějších aplikacích. Svou technologickou a inovační sílu prokázala společnost Lenze v uplynulém obchodním roce opět ve více než tisícovce realizovaných zákaznických projektů.

Při vývoji produktů se společnost již dva roky řídí strategií platforem, která zrychluje jak inovační cykly, tak i posílení pozice na trhu a má příznivý dopad na náklady ve štíhlé výrobě. Úspěšný měnič frekvence generace i500 a loňská novinka Servo-Inverter i950 jsou úspěšnými stavebními kameny komplexní automatizační platformy.

Posílení odbytových aktivit se projevilo také na regionální úrovni. V absolutních číslech dosáhla společnost největšího nárůstu obratu v Evropě. Asie vykázala naopak největší procentuální nárůst ve výši 18,6 % a obrat v Americe se i nadále pohyboval na vysoké úrovni.

Nárůst ziskovosti

Skupině se opakovaně podařilo zvýšit ziskovost. Vděčíme za to zejména výraznému růstu obratu. Hospodářský výsledek před zdaněním a úroky (EBIT) vzrostl o 12,3 % na 65,7 mil. EUR a vytvořil nový rekord. Marže EBIT se zvýšila na 8,9 %. Návratnost investovaného kapitálu (ROCE) v účetním roce 2017/2018 vzrostla o 1,2 procentního bodu na 23,5 % (předchozí rok: 22,3 %).

Prostor pro investice

Sečteno podtrženo vygenerovala skupina Lenze hrubé cash flow z provozní činnosti ve výši 62,3 mil. EUR (v předchozím roce 56,1 mil. EUR), což je předpokladem finanční síly a stability. Společnost si tak vytvořila dostatečný manévrovací prostor pro investice. V Extertalu v Severním Porýní-Vestfálsku kupříkladu nyní vzniká projekt důležitý pro budoucnost Lenze: „Mechatronic Competence Campus“ (MCC). Do tohoto závodu hodlá společnost v průběhu výstavby kampusu, který má být dokončen v roce 2020, investovat zhruba 50 mil. EUR.

Došlo i k posílení vlastního kapitálu. Z bilanční sumy 483,1 mil. EUR představuje vlastní kapitál 321,3 mil. EUR (v předchozím roce to bylo 299,0 mil. EUR). To odpovídá poměru vlastního kapitálu ve výši 66,5 % oproti 64,1 % v minulém roce. Skupina Lenze navíc disponuje čistým finančním majetkem ve výši 63,0 mil. EUR (v předchozím roce 59,4 mil. EUR).

Strategicky i finančně vyzbrojeni na budoucnost

Představenstvo je přesvědčeno, že společnost Lenze je na budoucnost velice dobře připravena ze strategického a finančního hlediska, a nešetří sebevědomím: „Naší ambicí není nic menšího, než udávat takt v celosvětové automatizaci výroby a výrazně se podílet na prosazování digitální transformace,“ říká předseda představenstva Christian Wendler. Pro fiskální rok 2018/2019 počítá Christian Wendler s mírným růstem obratu a hospodářského výsledku. „Naplňujeme růstovou strategii a nadprůměrně investujeme do odbytových kanálů, výzkumu a vývoje, jakož i nabídky služeb v oblasti digitálního servisu.“ Lenze má v úmyslu zvýšit obrat do roku 2020/2021 na 850 mil. EUR. Díky šancím, které nabízí digitalizace, je cílem specialisty na automatizaci v následujících letech dosažení hodnoty jedné miliardy.

Digitální výroční zpráva 4.0 jako nástin strategického směřování Lenze

Jako společnost, která spoluutváří digitalizaci, připravila firma Lenze opět i letos na digitální platformě 30sekundová videa, která různé cílové skupiny multimediálně seznamují s její obchodní činností a hospodářskými výsledky. Na stránce http://geschaeftsbericht.lenze.com/en/index.html společnost dává nahlédnout do svého strategického směřování, cílů a cesty do budoucnosti. V tomto roce se výroční zpráva pyšní mottem „Growing. Stronger.Better.Together“. Právě o to totiž jde při pokračujícím uplatňování strategie Lenze 2020+, která byla uvedena do života před rokem a kterou den co den pohání vpřed všech 3.700 zaměstnanců na celém světě ve snaze optimálně připravit společnost na budoucnost.

Ukazatele 2017/2018

 

Tiskové materiály Lenze