Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 1/2020 vyšlo tiskem 20. 1. 2020. V elektronické verzi na webu 12. 2. 2020. 

Téma: Elektrotechnologie; Materiály pro elektrotechniku; Nářadí, nástroje a pomůcky

Hlavní článek
Využití mHealth technologií pro automatizovaný sběr a přenos dat pacientů s diabetem

Číslo 6/2019 vyšlo tiskem 9. 12. 2019. V elektronické verzi na webu 9. 1. 2020.

Činnost odborných organizací
Svetelnotechnická konferencia Vyšehradských krajín LUMEN V4 2020 – 1. oznámenie
23. mezinárodní konference SVĚTLO – LIGHT 2019
56. konference Společnosti pro rozvoj veřejného osvětlení v Plzni
Co je nového v CIE

Osvětlení interiérů
Halla osvětlila nové kanceláře Booking.com v centru Prahy

Aktuality

Výstavba 7. bloku JE Tchien-wan s reaktorem VVER-1200 začne už letos Ruská korporace pro atomovou energii Rosatom 20. ledna 2020 uvedla, že výstavbu 7. bloku…

Přístroje ABB pomáhají pěstovat chutná česká rajčata bez pesticidů Dát si v zimě čerstvá zralá rajčata, která by pocházela od lokálních pěstitelů, bylo až…

Česká komora architektů vyhlásila 5. ročník České ceny za architekturu Soutěžní přehlídka je otevřena architektonickým realizacím postaveným na území České…

FOR CITY 2020: Inovace pro města, obce i regiony Jaká inovativní řešení, která pomocí moderních technologií zvýší kvalitu života obyvatel…

Více aktualit

Růst skupiny LAPP pokračuje. Dvouciferný nárůst počtu zaměstnanců i obratu.

03.04.2019 | LAPP Czech Republic s.r.o. | https://lappczech.lappgroup.com

Skupina LAPP opět dosáhla dvouciferného růstu. Obrat generovaný předním celosvětovým dodavatelem v oblasti integrovaných řešení pro kabelové technologie vzrostl v posledním finančním roce (1. října 2017 - 30. září 2018) o 12,3 % na 1,153 mil. eur. Počet zaměstnanců vzrostl o 12,6 % na 4 245. Zisk před zdaněním vzrostl o 5,5 % na 58,6 mil. eur. „Jsme na správné cestě a již několik let jsme schopni dosahovat nadprůměrného růstu díky naší strategii 2020. Především Evropa zaznamenala pozitivní nárůst. Stále však vidím velký prostor ke zlepšení v Americe. A jsem si jist, že jsme nevyužili veškerý náš potenciál ani v Asii. V obou regionech máme stále spoustu práce,“ zdůrazňuje Andreas Lapp, předseda představenstva společnosti LAPP Holding AG. Rodinná společnost s centrálou ve Stuttgartu dosáhla svého největšího růstu v Evropě, a to díky vysoké poptávce především v oblastech průmyslové datové komunikace (IDC) a ÖLFLEX® CONNECT (kabelové systémy na míru) a také akvizicemi ve Finsku, Polsku a Švýcarsku.

Enormní nárůst obratu
Značný nárůst obratu byl pouze mírně ovlivněn zvýšenou cenou mědi a měnovými výkyvy. Skutečná cena kabelu je totiž počítána denně na základě aktuální ceny mědi. Právě ty byly během roku vyšší v průměru o 7 % (569 EUR/100 kg), čímž se zvýšil obrat o 1,9 %. Naopak měnové výkyvy si vybraly svou daň, a to poklesem o 1,8 %. Po úpravě proto vzrostl objem prodeje, kterého skupina LAPP dosáhla, přibližně o 12,2 %. „Ve vztahu k obratu odpovídají akvizice navýšení okolo 3 %. Výkonnost minulého roku tak byla potvrzena provozním růstem kolem 9 %“ zdůraznil finanční ředitel Dr. Ralf Zander.

Největší úspěch v EMEA
Obzvláště velký nárůst byl v regionu EMEA (Evropa, Střední východ a Afrika). Obrat zde vzrostl o 15 % a dosáhl výše 826 mil. eur. Se svým podílem na prodeji ve výši téměř 72 % je EMEA nejdůležitějším trhem skupiny LAPP. Obrat v Německu vzrostl o 9 % a dosáhl výše 341 mil. eur. Region APAC (Asie a Pacifik plus Austrálie a Nový Zéland) navýšil svůj obrat o 9 % a dosáhl téměř 212 mil. eur. Region Střední a Severní Ameriky zaznamenal nárůst ve výši 2,2 % a dosáhl hodnoty 106 mil. eur. V důsledku ekonomické krize poklesly tržby v Jižní Americe o 18 % na 8,2 mil. eur.

Investice do budoucna
V posledním finančním roce navýšila skupina LAPP své investice o 29 % na 31 mil. eur. Kromě investic potřebných pro akvizice a další celosvětové zavádění softwaru SAP ECC 6.0 investovaly prodejní a výrobní společnosti především do strojů a zařízení a do logistiky. Například v indickém výrobním závodě v Bhopalu se výrobní kapacita zdvojnásobila a skladová kapacita se zvýšila o 70 procent. Za účelem podpory rozšíření projektového byznysu byl v Satteldorfu (okres Schwäbisch Hall) uveden do provozu nový sklad a také v Polsku se v současné době staví nové logistické centrum pro zákazníky v oblasti výstavby průmyslových závodů a realizace projektů, jako jsou výstavba větrných elektráren, nových výrobních závodů nebo realizace tunelů. V loňském roce bylo rovněž spuštěno několik projektů týkajících se digitální transformace společnosti.

Značný celosvětový nárůst počtu zaměstnanců
Počet zaměstnanců vzrostl celosvětově o ca 13 % na 4 245. Nadprůměrný přírůstek počtu zaměstnanců, a to o 16 %, byl v regionu EMEA, kde k růstu přispěly i akvizice společností. Těžiště práce v oblasti lidských zdrojů spočívalo v personálním rozvoji a rozvoji organizace. „Chceme ze společnosti LAPP učinit vzdělávací společnost, kde je úzce propojeno celoživotní vzdělávání našich zaměstnanců a neustálý systematický rozvoj organizace,“ zdůrazňuje Dr. Hilmar Döring, člen představenstva pro lidské zdroje a rozvoj společnosti.

Mnoho faktorů úspěchu
Uplynulý fiskální rok byl pozitivně ovlivněn mnoha faktory, mj.:

1. Akvizice a společné podniky: Na konci roku 2017 převzala skupina LAPP obě společnosti SKS Automaatio a SKS Connecto (nyní LAPP Automaatio a LAPP Connecto) ve Finsku a Polsku. LAPP Automaatio se specializuje na průmyslovou datovou komunikaci (IDC). je předním dodavatelem kabelů a kabelových svazků. V únoru 2018 vstoupil do společnosti LAPP Australia společný podnik s distribučním partnerem ECS z Nového Zélandu. V červenci 2018 koupila skupina LAPP svého dlouhodobého švýcarského distribučního partnera – společnost Volland.

2. Zdokonalené výrobní procesy: Došlo ke zlepšení stability a produktivity procesů ve všech 18 výrobních závodech. Skupina LAPP začala rovněž pracovat na digitalizaci svých závodů: dva pilotní projekty „smart“ závodů byly spuštěny ve Francii a Číně. Jejich cílem je ukázat příležitosti i výzvy globální a digitální sítě pro výrobní závody.

3. Úspěšné rozšíření individuální nabídky pro rostoucí trhy: V rámci svého zaměření na průmyslovou datovou komunikaci (IDC) byla skupina LAPP schopna během minulého finančního roku dosáhnout 24% nárůstu v oblasti ethernetových výrobků. Portfolio skupiny LAPP v oblasti IDC zahrnuje všechny klíčové komponenty, které uživatel potřebuje, aby navrhl závod podle zásad Industry 4.0, včetně velkého výběru datových kabelů, které splňují různé standardy, jako např. PROFINET nebo CC-Link, a nyní také switche pro distribuci dat v náročném průmyslovém prostředí. Významná poptávka je také po kabelových systémech na míru značky ÖLFLEX® CONNECT. Skupina LAPP zde zaznamenala nárůst ve výši 12 %. V logistických službách došlo také k dvoucifernému nárůstu (např. systémy Kanban pro zákaznické sklady, speciální balení na míru a speciální řešení stojanů pro jednožilové vodiče).

4. Rozšíření portfolia: Nové výrobky byly představeny ve všech produktových řadách. Novinkou v portfoliu IDC je například datový kabel ETHERLINE® PN CAT.6A Fast Connect. Umožňuje snadnou a rychlou instalaci a vysokou rychlost přenosu dat 10 gigabitů za sekundu. To je v současnosti maximální přenosová rychlost pro měděné kabely v průmyslovém prostředí. Společnost LAPP byla rovněž první společností, která představila standardní kabel pro stejnosměrný proud: ÖLFLEX® DC 100 byl speciálně vyvinut pro napájení stejnosměrných motorů a systémů.

5. Nová značka LAPP: LAPP nyní vystupuje pod stejným názvem a logem po celém světě. Předseda představenstva, Andreas Lapp, poznamenal: „V dnešní době už není důležité místo, kde naši zákazníci nakupují naše produkty, a proto fungujeme jako jeden mezinárodní tým. Logickým krokem proto bylo reflektovat tuto skutečnost i do úpravy naší identity.“

Výhled pro aktuální fiskální rok
Skupina LAPP úspěšně vkročila také do fiskálního roku 2018/2019. „Za předpokladu, že globální ekonomika neutrpí velký pokles, očekáváme v tomto fiskálním roce další růst,“ řekl Andreas Lapp. Významný impuls, zejména v oblasti automatizace a IDC, se očekává v regionech Asie a Tichomoří i v Evropě.

25 let na českém trhu = obrat 1 miliarda Kč LAPP Czech Republic s.r.o.
Hospodářské výsledky společnosti LAPP Czech Republic s.r.o. v roce 2017/2018 byly i nadále pozitivně ovlivněny celkovou ekonomickou situací v Evropě, ale i ve světě. Celkový obrat společnosti překonal hranici 1 miliardy, konkrétně 1 013,8 mil. Kč, s růstem tržeb ve výši 80 mil. Kč. Za úspěchem stojí nejen zmíněná ekonomické situace, ale především kombinace snahy společnosti LAPP jak v každodenním OEM byznysu, tak i v tom projektovém. V neposlední řadě mají na miliardovém obratu svůj podíl také úspěšné zakázky v ÖLFLEX® CONNECT HUB v Otrokovicích a v LAPP Systems v Holešově.

„K překonání historického mezníku obratu 1 miliardy Kč by jednoznačně nedošlo bez profesionálního a kvalifikovaného týmu, který se nám daří dlouhodobě udržovat a rozvíjet,“ dodává jednatel společnosti René Sedlák. Významného rozvoje dosáhla česká pobočka LAPP také v oboru kolejových vozidel. LAPP Czech Republic s.r.o. nabízí kompletní portfolio kabelů a kabelového příslušenství schválené pro použití v drážních aplikacích, navíc s dodávkou do 1 týdne. Jedním z příkladů úspěšného vstupu na tento průmyslový trh je spolupráce se slovenskou společností EVPÚ a.s. v rámci dodávky vodičů a kabelů pro její multisystémový statický výkonový měnič. Dalším důležitým rozvojovým segmentem byla v minulém roce spolupráce s velkoobchody, na kterou se společnost hodlá zaměřit i v dalším období.

Mezi další úspěšné spolupráce společnosti s jejími zákazníky patří například dodávka 1200 ks kabelových svazků pro společnost ERA a.s., která se zaměřuje na výzkum, vývoj a výrobu pasivních sledovacích systémů jak pro sledování letového provozu, tak pro aplikace v rámci obrany vzdušného prostoru. Slovenská společnost MICROSTEP, která vyrábí CNC stroje pro řezání materiálů, se na LAPP obrátila s požadavkem na nestandardní hliníkové energetické řetězy. Stejně jako společnost MICROSTEP vsadila na kompletní kabelové řešení ÖLFLEX® CONNECT i společnost SSI SCHÄFER v rámci vývoje skladovací věže LOGIMAT®. Pro obě firmy zajistila společnost LAPP Czech Republic s.r.o. spolehlivou dodávku kabelové konfekce přesně podle jejich představ.

V rámci motta celé skupiny LAPP „LAPP goes digi!“ bude společnost dál klást důraz na digitalizaci svého obchodu, například formou dalšího rozvoje vlastního e-shopu i EDI (propojení objednávkových systémů LAPP - zákazník s cílem automatické výměny dat). Pozadu společnost nezůstává ani v komunikaci v online světě – pokud se i Vy chcete dozvědět novinky nejen z kabelového prostředí, sledujte LAPP Czech Republic s.r.o. na Facebooku, YouTubeLinkedIn a nově i na Instagramu!

V následujícím hospodářském roce očekává společnost růst tržeb především díky přetrvávající silné poptávce v segmentu výroby strojů, ale zejména z důvodu dalšího významného prodeje vlastních výrobků. Tento růst může být pozitivně i negativně ovlivněn růstem ceny mědi, popř. růstem ceny ropy. Celkové hospodářské výsledky společnosti budou v roce 2019 nadále ovlivněny zahájením výroby nových projektů řady ÖLFLEX® CONNECT v nové výrobní hale v Otrokovicích.

Tiskové materiály LAPP