Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Číslo 6/2021 vyšlo tiskem
29. 11. 2021. V elektronické verzi na webu ihned.

Aktuality
Poslední zasedání redakční rady časopisu Světlo?
Ing. Jiří Novotný šéfredaktorem časopisu Světlo od jeho založení

Z odborného tisku
Nový datový formát pro popis svítidel

Ruční nářadí Wera

8. 7. 2019 | Conrad Electronic Česká republika, s. r. o. | velkoobchod.conrad.cz

Wera je německá společnost, která se specializuje na navrhování a výrobu velmi kvalitního ručního nářadí. Vysokou kvalitu použitých materiálů a jedinečné nápady oceňují odborníci po celém světě. Mnohá populární řešení, mezi něž patří např. systém imbusových klíčů, jsou patenty společnosti Wera usnadňující práci.

Charakteristika ručního nářadí Wera

Ruční nářadí Wera je zárukou spolehlivosti, inovativnosti a přesnosti. Široká nabídka zahrnuje jak profesionální nářadí, tak i nářadí určené typicky pro dílnu a domácí použití. Inovativní řešení a vysoká kvalita provedení jsou důvodem, proč se nářadí značky Wera používá v takových odvětvích, jako je např. stavebnictví, automobilová elektronika nebo letecký průmysl. Společnost Wera je licencovaný výrobce nářadí se systémem Torx, tedy klíčů a šroubováků ve tvaru šesticípé hvězdy. Ruční nářadí Wera je vyrobeno z korozivzdorné oceli, což zaručuje dlouhou životnost a odolnost proti korozi. Vakuové kalení umožňuje dosáhnout dostatečně vysoké tvrdosti. Všechna řešení jsou navržena pro zlepšení výsledků montážních prací.

Ruční nářadí Wera
Obr. 1. Ergonomický tvar

Nářadí z korozivzdorné oceli

Zabraňuje tvorbě koroze na součástech nářadí vyrobených z korozivzdorné oceli a speciální metoda vakuového kalení dodává nářadí požadovanou tvrdost. Pro zabránění vzniku nevzhledné koroze je nutné při montáži komponent z korozivzdorné oceli vždy používat nástroje vyrobené z této oceli.

Druhy ručního nářadí Wera

Šroubováky
Vhodné nejen pro různé servisní a montážní práce, ale i pro domácí použití. Šroubováky jsou navrženy pro pohodlnou práci, a to díky dodržení odpovídajících ergonomických zásad.
– Rychlé a pohodlné otáčení šroubováků v ruce umožňují hladké a tvrdé části rukojeti. Díky použití tvrdého materiálu chrání dlaně před jejich přilepováním k rukojeti.
– Díky měkkým částem (označeným barevně) je tvar rukojeti vhodně přizpůsoben dlani a poskytuje zvýšené tření, což umožňuje přenos velkého utahovacího momentu.
– Izolované šroubováky zaručují bezpečnost při práci pod napětím 1 000 V.
– Čitelné označení rukojeti identifikátorem a údajem o rozměru šroubováku usnadňuje jeho vyhledávání v brašně s nářadím.
– Šroubováky mají rukojeť se speciálním šestihranným límcem, který zabraňuje kutálení po povrchu.


Obr. 2. Pohodlné označení


Obr. 3. Ochrana před kutálením

Imbusové klíče
Určené pro šrouby a vruty s vnitřním šestihranem použité v různých zařízeních, strojích, v nábytku a na jízdních kolech.
– Použití systému Hex-Plus zvětšuje kontaktní plochu nářadí s vnitřním šestihranem a snižuje riziko jeho deformace.
– Chrání před vznikem koroze.
– Pružicí kulička umístěná na dlouhém rameni klíče usnadňuje práci na těžko přístupných místech.
– Nápis označující rozměr klíče je vyřezán laserem a je odolný proti otěru.
– Některé modely mají povlak z barevného plastu pro pevné uchopení a rychlou vizuální identifikaci.


Obr. 4. Možnost přidržení upevňované části

Momentový klíč
Momentový klíč značky Wera zaručuje snadné a rychlé nastavení utahovacího momentu. Nastavení odpovídající hodnoty je signalizováno jak zvukově, tak i citelným zpomalením. Momentový klíč 7000 A s rozsahem 1 až 25 N·m je určen pro montážní a servisní práce, např. opravy strojů a zařízení, domácích spotřebičů či jízdních kol. Kontrola utahovacího momentu zaručuje přesnost dotažení šroubů. Hlavice klíče je vybavena velmi silným obousměrným ráčnovým mechanismem (vpravo/vlevo). Použití nářadí jednou rukou umožňuje rychlá změna směru utahování, a to jednoduchým posunutím nástavce. Momentový klíč Wera 7000 A se vyznačuje přesností ±4 %.

Nástrčné klíče s ráčnou
Ráčnové klíče značky Wera jsou ruční nářadí vyznačující se ergonomií, rychlostí a možností použití na těžko přístupných místech. Ráčny z řady Zyklop díky své důmyslné konstrukci zlepšují práci a mohou nahradit: ráčnu se zuby s malým stoupáním, ráčnu s výkyvnou hlavou, úhlovou ráčnu s blokací nástavce a ráčnu s dlouhou životností. Při nastavení polohy 0° může ráčna fungovat jako šroubovák. Konstrukce ráčen využívá hmotnost samotného nářadí pro urychlení procesu montáže.
Zyklop Metal – vyrobeno výhradně z chrom-molybdenové oceli, k dispozici ve verzi s pohodlnou změnou směru otáčení pomocí přepínače a přenášeným převodem.
Zyklop Mini – vhodná všude tam, kde vzhledem k omezenému pracovnímu prostoru není možná montáž s použitím tradičního nářadí.
Koloss – jde o dvousměrnou ráčnu s vysokou pevností, která umožňuje přenos utahovacího momentu až do 600 N·m a plní funkci kladívka.

Plochý očkový klíč s ráčnou Joker
Je určen pro práci na těžko přístupných místech. Nová konstrukce klíče umožňuje utahování, kontrování a uvolňování šroubů a matic v situacích, kdy si jiné nářadí neporadí. Charakteristické vlastnosti klíče Joker:
– možnost přidržení upevňované části,
– díky omezovači klíč zaručuje práci bez sklouznutí na hlavičce šroubu nebo na matici,
– díky čelistem a dodatečnému vroubkování na omezovací destičce má klíč silnější a stabilnější kontakt se šroubem,
– eliminuje nutnost otáčení klíče použitím 30° pracovního úhlu a dvojitého šestiúhelníkového profilu,
– snadná manipulace s nářadím díky rovné hlavici.


Obr. 5. Silný a spolehlivý kontakt


Obr. 6. Ochrana před sklouznutím

Gumové paličky Wera
Pracovní koncovka z plastu zajišťuje bezpečnost a ochranu před poškozením proklepávaného povrchu a zároveň silný úder. Všestranné použití umožňují výměnné hlavy kladiva, které jsou dostupné v měkké, středně tvrdé a tvrdé verzi. Oboustranný kónický klín zajišťuje bezpečné a spolehlivé spojení mezi násadou a hlavou kladiva.

Systém barevné identifikace dovoluje rychlé přizpůsobení koncovky prováděnému druhu práce a pracovního materiálu:
– žlutá násada – běžné servisní a opravářské práce,
– červená násada – vhodné pro automechaniky, opraváře strojů a pro práce s ostrými hranami,
– bílá násada – klempířské práce, práce spojené se stavbou stánků a výstavních hal.

Sady nářadí Wera

Zboží nabízené na velkoobchod.conrad.cz umožňuje výběr hotových sad bitů či klíčů přesně přizpůsobených pro všestranné použití. Nářadí v pohodlném obalu a bity v kompaktním plastovém obalu malých rozměrů usnadňují skladování a přepravu. Nářadí v odolném pouzdru uzavíraném páskem může být vždy po ruce. Zaručuje spolehlivou práci a dlouhou životnost.

Sada bitů Wera
Technologie Impaktor zaručuje nadprůměrnou životnost bitů. Nejlépe se osvědčují při použití standardních příklepových aku šroubováků. Úchyt s magnetickým kroužkem zaručuje bezpečné uchycení dokonce i dlouhých a těžkých šroubů a použitý diamantový povlak zaručuje zvýšené tření, čímž se snižuje riziko, že se nářadí sesmekne z hlavičky šroubu. Použitím odpovídající geometrie a trvanlivých materiálů také snižuje riziko poranění. Sady bitů jsou dostupné v textilním pouzdru nebo v malém plastovém obalu s držákem pro uchycení na popruhu.


Obr. 7. Bity Wera Tool-Check 1 SB 05073220001

Sada nářadí Wera Tool-Check
Sada obsahuje: 28 bitů, 7 nástrčných hlavic, 1 adaptér pro nástrčné hlavice, 1 ráčnu, 1 držák bitů Rapidaptor.

Sada nářadí Wera je vždy po ruce, a to i na cestách. Všechny součásti jsou v malé krabičce pro snadnou přepravu. Ráčna je kompatibilní s bity a nástrčnými hlavicemi a držákem bitů Rapidaptor, který je rovněž součástí sady, funguje jako prodlužovací nástavec pro krátké hroty C 6,3 a dlouhé koncovky E 6,3.
Bity s vysokou tvrdostí (ocelově šedé) jsou vhodné zejména při práci s tvrdými materiály, jako jsou plechy či kovy.
Tvrdé bity (pozlacené) jsou vhodné především při práci s měkkými materiály, jako je např. dřevo.
Nástrčné hlavice lze obsluhovat jak ručně, tak i strojově (non-impact). Díky tomu je možné používat pouze jeden druh hlavic téměř pro všechny typy práce.
Držák bitů pro rychlé zašroubování – pro použití jako nástavec a k rychlé výměně bitů (dokonce i těch nejmenších) jednou rukou bez nutnosti používat pomocné nástroje.
Ráčna umožňuje vykonávat práci v situacích, kdy není možné strojní utahování a uvolňování šroubů nebo jejich utahování a uvolňování klasickým mechanickým nářadím z důvodu nedostatku prostoru. Umožňuje rychlou změnu směru otáčení „vpravo-vlevo“ pomocí přepínacího mechanismu. Vroubkovaná hlava ráčny urychluje změnu polohy (palcem ruky). Přenáší utahovací moment až do 65 N·m.

Sada šroubováků – prodává se v různých konfiguracích a pohodlných obalech (rovněž s možností upevnění na stěnu), které usnadňují jejich skladování a přepravu. Nářadí je vždy uspořádané a snadno dostupné.
Sada šroubováků VDE – izolované šroubováky pro práci pod elektrickým napětím jsou k dispozici v sortimentu ručního nářadí Wera. Zaručují pohodlí a bezpečnost při práci s komponentami pod elektrickým napětím.
Sada imbusových klíčů – speciální rukojeť vyrobená z materiálu odolného proti opotřebení zajišťuje bezpečné uchopení klíče. Praktický obal usnadňuje otevírání rozkládacího pouzdra a umožňuje rychlé a bezpečné vyjmutí nářadí.
Sada momentových klíčů – v krabičce s úchytem vybavené praktickou profilovanou výplní z odolné pěny pro zajištění pořádku v nářadí. Speciální technologie pomáhá při rychlé výměně bitů.
Sada šroubováků určených pro elektrotechniky a mechaniky – tato generace elektronických šroubováků je díky své třízónové koncepci (zóny šroubování, zóny přenosu síly a zóny přesnosti) ideálním nářadím při vykonávaní veškerých prací v rámci přesné mechaniky. Odolnost proti korozi zaručuje koncovka Wera Black Point a speciální proces kalení.
Sada šroubováků ESD – speciální sady šroubováků určené pro práci s elektronickými komponentami, chráněné proti elektrostatickým výbojům splňují normu EN 61340-5-1. Rukojeti šroubováků jsou vyrobeny ze speciálního plastu zaručujícího bezpečnost při práci s telefony, počítači a dalšími elektronickými prvky.


Vyšlo v časopise Elektro č. 7/2019 na straně 32. 
Tištěná verze – objednejte si předplatné: pro ČR zde, pro SR zde.
Elektronická verze vyšlých časopisů zde.
 

EMC v instalaci

Vloženo: 30. 11. 2021