Aktuální vydání

Číslo 5/2021 vyšlo tiskem 5. 5. 2021. V elektronické verzi na webu 31. 5. 2021. 

Téma: Elektrotechnika v roce 2021; Software pro projektování a řízení

Hlavní článek
Jak postupovat po zrušení řazení prostor z hlediska nebezpečí úrazu elektrickým proudem a jak se vypořádat s vnějšími vlivy

Číslo 2/2021 vyšlo tiskem
9. 4. 2021. V elektronické verzi na webu 19. 4. 2021.

Denní světlo
Denné osvetlenie novostavby telocvične pomocou GLASSFLOOR

Příslušenství osvětlovacích soustav
DALI LINK – inteligentní a ekonomické řízení osvětlení pro samostatné místnosti
Napájecí zdroje LED s bezdrátovým rozhraním v nabídce MEAN WELL

Recyklovatelná náhrada plastu na dohled

23. 4. 2021 | Berkeley Lab | www.lbl.gov

Plast je doslova všudypřítomný a není jediného dne, abychom s ním nepřišli do styku. K dnešnímu dni bylo vyprodukováno více než 8,3 miliardy metrických tun plastového materiálu a valná většina skončí na skládce nebo ve spalovně odpadů. Tuto situaci se snaží změnit vědecký tým z Berkeley Lab v Kalifornii.

Nejsou tomu ani dva roky, co se týmu podařilo vynalézt nový typ plastu, který by se mohl stát řešením výše zmíněného problému. Poly(diketoenamin), zkráceně PDK, je plastový materiál disponující vlastnostmi běžného plastu – jeho vazby mezi monomery a chemicky přidanými látkami jsou však schopné zpětného navrácení. Co to znamená? Jednoduše to, že se dá velmi jednoduše a prakticky donekonečna recyklovat bez ztráty kvality.

PDK plasty

Nová vědecká studie se nyní zaměřila na možnosti PDK plastu v průmyslovém měřítku. Poukazuje na konkurenceschopnost tohoto alternativního řešení vůči dnešním nejběžněji používaným plastům. Nespornou výhodou všeobecného rozšíření PDK plastů je zlevnění a zvýšení udržitelnosti produktů. PDK plasty ve skutečnosti již nyní lákají výrobce nabízející výrobky používané v automobilovém průmyslu a spotřební elektronice. Tyto společnosti budou moci naplno využít 100% recyklovatelnosti PDF plastů.

Celý článek na Berkeley Lab

Image Credit: Chanchai Phetdikhai

-jk-