Aktuální vydání

Číslo 7/2021 vyšlo tiskem 30. 6. 2021. V elektronické verzi na webu 30. 7. 2021. 

Téma: Kabely, vodiče a kabelová technika; Nářadí, nástroje a zařízení pro práci s kabely

Technická informace o výrobku
Nová generace přepěťových ochran CITEL s integrovaným předjištěním – DACF25S
Opakovaně použitelné čisticí utěrky pro průmysl, řemesla a dokonalou čistotu

Číslo 3/2021 vyšlo tiskem
18. 6. 2021. V elektronické verzi na webu 19. 7. 2021.

Osvětlení interiérů
Osvětlení nového ateliéru Ronyho Plesla
Realizace osvětlení INGE aneb dobrých zpráv není nikdy dost

Měření a výpočty
Měřič UV záření VOLTCRAFT UV-500

Recyklovatelná náhrada plastu na dohled

23. 4. 2021 | Berkeley Lab | www.lbl.gov

Plast je doslova všudypřítomný a není jediného dne, abychom s ním nepřišli do styku. K dnešnímu dni bylo vyprodukováno více než 8,3 miliardy metrických tun plastového materiálu a valná většina skončí na skládce nebo ve spalovně odpadů. Tuto situaci se snaží změnit vědecký tým z Berkeley Lab v Kalifornii.

Nejsou tomu ani dva roky, co se týmu podařilo vynalézt nový typ plastu, který by se mohl stát řešením výše zmíněného problému. Poly(diketoenamin), zkráceně PDK, je plastový materiál disponující vlastnostmi běžného plastu – jeho vazby mezi monomery a chemicky přidanými látkami jsou však schopné zpětného navrácení. Co to znamená? Jednoduše to, že se dá velmi jednoduše a prakticky donekonečna recyklovat bez ztráty kvality.

PDK plasty

Nová vědecká studie se nyní zaměřila na možnosti PDK plastu v průmyslovém měřítku. Poukazuje na konkurenceschopnost tohoto alternativního řešení vůči dnešním nejběžněji používaným plastům. Nespornou výhodou všeobecného rozšíření PDK plastů je zlevnění a zvýšení udržitelnosti produktů. PDK plasty ve skutečnosti již nyní lákají výrobce nabízející výrobky používané v automobilovém průmyslu a spotřební elektronice. Tyto společnosti budou moci naplno využít 100% recyklovatelnosti PDF plastů.

Celý článek na Berkeley Lab

Image Credit: Chanchai Phetdikhai

-jk-