Aktuální vydání

Číslo 8-9/2021 vyšlo tiskem 1. 9. 2021. V elektronické verzi na webu 30. 9. 2021. 

Téma: Elektrotechnika v průmyslu; Průmyslové automatizační prvky

Hlavní článek
Elektroenergetika ČR se bez nových flexibilních jaderných bloků neobejde

Číslo 4-5/2021 vyšlo tiskem
17. 9. 2021. V elektronické verzi na webu 17. 9. 2021.

Světelnětechnická zařízení
Rekonstrukce osvětlení podchodu a nástupišť vlakového nádraží Ústí nad Orlicí

Veřejné osvětlení
Osvětlení parku u Biskupství ostravsko-opavského v Ostravě
Venkovní osvětlovací soustavy a rušivé světlo
Generel verejného osvetlenia 9. časť
Environmentálne hľadiská

První aplikace digitálního dvojčete

9. 6. 2021 | Lenze, s. r. o. | www.lenze.cz

Perspektiva je jasná: každá továrna, každý stroj, každá součást stroje dostane digitální dvojče a zákazníci ji pak mohou projít, komponent po komponentu – jednotlivě až na úroveň snímačů, celý proces od vývoje u výrobce stroje přes údržbu stroje, ale i dále. V budoucnu bude digitální dvojče stejně samozřejmé jako je v současnosti poskytování informací o výrobcích na webu.

Perspektiva je jasná: každá továrna, každý stroj, každá součást stroje dostane digitální dvojče a zákazníci ji pak mohou projít, komponent po komponentu – jednotlivě až na úroveň snímačů, celý proces od vývoje u výrobce stroje přes údržbu stroje, ale i dále. V budoucnu bude digitální dvojče stejně samozřejmé jako je v současnosti poskytování informací o výrobcích na webu.

Proto Lenze již několik let vyvíjí digitální dvojče a nyní podniká další kroky k aplikaci. Vývojáři a designéři mohou vytvořit první digitální obraz stroje prostřednictvím webové služby EASY System Designer. Další webové služby pak tuto strukturu přímo obohacují o technická data a dokumentaci použitého zařízení. Výsledné digitální dvojče vytváří novou standardizovanou a automatizovanou konzistenci dat a informací a je základem pro použití v dalších nástrojích a aplikacích. A to jsou jen první kroky. „Přecházíme ke konkrétní implementaci, poskytneme údaje o našich systémových komponentech, jako je digitální typový štítek, technická data a dokumentace, prostřednictvím webových služeb. To nemusí zpočátku znít moc zajímavě, ale přidaná hodnota celého životního cyklu systému je enormní – protože tato data se předávají od konstrukce přes uvedení do provozu až po údržbu,“ vysvětluje Patrick Bruder, Business Development Manager Automation ve společnosti Lenze.

Společná databáze

Poskytování údajů o komponentech dodavatelem zjednodušuje integrační procesy ve vývojovém projektu. Cílem je přinést produkty na trh rychleji a nákladově efektivněji tím, že se vyhnete duplicitní práci s modelováním a v ideálním případě vývoji zcela bez hardwaru. Specialisté na automatizaci z Hamelnu se chtějí oprostit od pouhé vizualizace produktu. Digitální dvojče je kompletní digitální reprezentace stroje nebo systému ve všech jeho aspektech. Není to nutně konkrétní soubor nebo model, ale spíše komplexní zastřešení všech verzovaných a odkazovaných dat produktu. Tímto způsobem mohou všechny nástroje během životního cyklu produktu pracovat na společném datovém kmenovém serveru v průběhu životního cyklu produktu, který je postupně doplňován dalšími informacemi.


O Lenze
Lenze je přední automatizační společnost pro strojírenský průmysl a specialista na Motion Centric Automation. Jako dodavatel řešení pracuje Lenze se svými zákazníky na vytváření vysoce kvalitních mechatronických produktů a balíčků, výkonných systémů skládajících se z hardwaru a softwaru pro automatizaci strojů, jakož i digitalizačních služeb v oblastech, jako je správa velkých dat, cloud nebo mobilní řešení a software pro internet věcí (IoT). Lenze zaměstnává více než 3 700 zaměstnanců po celém světě a je zastoupena ve více než 60 zemí. Strategií Lenze je v následujících letech nadále silně investovat do oblastí souvisejících s průmyslem 4.0.