Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Číslo 6/2021 vyšlo tiskem
29. 11. 2021. V elektronické verzi na webu ihned.

Aktuality
Poslední zasedání redakční rady časopisu Světlo?
Ing. Jiří Novotný šéfredaktorem časopisu Světlo od jeho založení

Z odborného tisku
Nový datový formát pro popis svítidel

Proti COVID i dalším virům a bakteriím: ČEZ ESCO nabízí unikátní technologii čištění ozonem

7. 7. 2020 | Roman Gazdík | ČEZ, a. s. | www.cez.cz

Zařízení zvané ANNIHILATOR je velmi robustní a je schopné dezinfikovat prostory od virů, bakterií, plísní, roztočů nebo zápachu až pětkrát rychleji než konkurenční technologie. Zvládá také rychle vyčistit velké průmyslové nebo konferenční prostory. Je ideální například pro pravidelnou dezinfekci míst, do kterých se postupně během pandemie COVID vracejí ve větším počtu návštěvníci: kongresových center, kin, konferenčních sálů nebo hotelů. ANNIHILATOR během epidemie také zafungoval jako rychlá první pomoc: využili ho zákazníci ČEZ ESCO, u kterých se COVID vyskytl a potřebovali rychle vydezinfikovat pracoviště. Generátory instaluje společnost AirPlus, dcera ČEZ ESCO.

Generátory ozonu, které v naší společnosti používáme, jsou velmi robustní a diametrálně odlišné od těch, které má konkurence. To se významně projevuje na kvalitě poskytnuté služby,“ říká generální ředitel AirPlus Jaromír Železný. „Jejich výjimečnost spočívá v tom, že využívají pro výrobu ozonu speciální celoskleněné dvouplášťové trubice, kde nedochází ke styku nerezových elektrod s ozonem. Kvalita takto vyrobeného ozonu je v lékařské jakosti.“

Ozon je variantou kyslíku a od běžné dvouatomové varianty tohoto plynu přítomného ve vzduchu se liší jedním atomem kyslíku navíc. Má vynikající dezinfekční vlastnosti, pro které je používán například v potravinářství, vodohospodářství nebo v medicíně. Vyskytuje se běžně v přírodě, například ve stratosféře, a vzniká také při bouřce, po které bývá zdrojem specifické svěží vůně. Vedle toho vzniká i přímo v lidském těle, kde jej produkují bílé krvinky při čištění tkáně od choroboplodných zárodků.

Oproti běžně používaným generátorům ozonu je ANNIHILATOR certifikován a také vybaven odvlhčovačem vzduchu, protože vzdušná vlhkost má velký vliv na kvalitu čištění ozonem a také na oxidační účinky ozonu. Čištění je tedy nejen důkladnější, ale také šetrnější k prostorám a vybavení zákazníků. Některé jiné technologie produkují vedle ozonu také vedlejší nežádoucí látky, například kyselinu dusičnou, která způsobuje korozi.

Ozon se dostane i do těžko přístupných míst a nemá negativní vliv na životní prostředí. Odstraní příčinu všeprostupujícího zápachu od chemikálií, cigaretového kouře, spálenin nebo třeba rozlitého mléka. Je také ideálním čisticím prostředkem pro údržbu vzduchotechniky.

„O produkt mají zájem zejména hotely, restaurace nebo kongresová centra, která chtějí zpátky nalákat zákazníky. Kromě samotné dezinfekce totiž pomůže odstranit psychologické bariéry zákazníků, kteří mají obavy zdržovat se uvnitř,“ vysvětluje obchodní ředitel ČEZ ESCO Vlastimil Vyskočáni. „Čistění ozonem trvá podle velikosti prostoru mezi půl hodinou a čtyřmi hodinami. Během této doby vyhubí ozon veškeré nežádoucí mikroorganismy nebo také například odstraní příčinu zápachu, který nebylo možné dlouhodobě vyvětrat.“

Po použití se začne ozon rychle přeměňovat na běžný kyslík a nezanechává po sobě žádné stopy. Po vyčištění je nicméně nutné daný prostor vyvětrat a hodinu až dvě počkat, dokud koncentrace ozonu neklesne na běžnou úroveň. Ideální je tedy dezinfikovat prostory mimo pracovní dobu přes noc nebo o víkendu.

Nabídka produktu je součástí palety služeb ČEZ ESCO souvisejících s kvalitou vnitřního prostředí a zdravím zaměstnanců ve školách, kancelářích i průmyslu. Služby poskytují dceřiné společnosti AZ Klima a AirPlus, které jsou předními českými dodavateli vzduchotechniky a klimatizací.

Tiskové materiály ČEZ