Aktuální vydání

Číslo 10/2021 vyšlo tiskem 1. 10. 2021. V elektronické verzi na webu 1. 11. 2021. 

Téma: Elektroenergetika; Kvalita elektřiny; Obnovitelné zdroje energie

Hlavní článek
Lokální specifika Jihočeského kraje s ohledem na využívání automobilů s alternativními druhy paliv

Číslo 4-5/2021 vyšlo tiskem
17. 9. 2021. V elektronické verzi na webu 17. 9. 2021.

Světelnětechnická zařízení
Rekonstrukce osvětlení podchodu a nástupišť vlakového nádraží Ústí nad Orlicí

Veřejné osvětlení
Osvětlení parku u Biskupství ostravsko-opavského v Ostravě
Venkovní osvětlovací soustavy a rušivé světlo
Generel verejného osvetlenia 9. časť
Environmentálne hľadiská

Přečerpávací elektrárny pokořily historický rekord

31. 12. 2020 | ČEZ, a. s | www.cez.cz

Přečerpávací elektrárny v České republice jsou v kurzu. Historické výrobní maximum z roku 2015 odolávalo pět let, ale těsně před koncem roku přeci jen padlo. Laťka ve výšce 1 292 678 MWh byla překonána přesně 24. prosince mezi 18. a 19. hodinou na soustrojích TG1 elektrárny Dlouhé stráně a TG2 elektrárny Dalešice. Využívání trojice přečerpávacích vodních elektráren ČEZ – Dlouhé stráně, Dalešice a Štěchovice 2. stále roste. Letos vyrobí téměř dvojnásobek oproti roku 2010. Stále stoupá i počet uskutečněných startů, za poslední dekádu se zatím zvedl o více než 70 %.

Dlouhé stráně - horní nádrž v zimě
Dlouhé stráně - horní nádrž v zimě

Přečerpávací elektrárny jsou významným činitelem při pokračující dekarbonizaci a modernizaci energetiky. Stále rostoucí množství lokálních a obnovitelných zdrojů vede k větší potřebě zdrojů, které dokáží rychle reagovat na výkyvy ve spotřebě energie. Právě přečerpávací elektrárny dokáží rychle najet a začít vyrábět, i naopak uchovat přebytky elektřiny na potřebnou dobu.

„Česká energetická soustava v posledních měsících a letech naplno využívá schopnosti těchto zdrojů najet na plný výkon do dvou minut. Díky modernizačním investicím uplynulých roků v řádu stovek milionů korun jsme schopni spolehlivě plnit stále náročnější požadavky energetického dispečinku. Letošní dosažení maxima je o to cennější, že ho „uhrály“ vlastně jen 2,5 elektrárny, protože Štěchovice 2 jsou od května z důvodu oprav mimo provoz, říká Petr Maralík, ředitel Vodních elektráren ČEZ, a. s.

Dlouhé stráně s horou Praděd v pozadí
Dlouhé stráně - horní nádrž s horou Praděd v pozadí

Trio přečerpávacích elektráren provozovaných Skupinou ČEZ v ČR dodalo zatím letos do sítě více než 1,3 milionů kWh elektřiny; za celý loňský rok to bylo 1,17 miliardy kWh. Zdroje s více než 75% účinností umí v době přebytku elektřiny v síti (především v noci, ale v posledních letech stále častěji i v průběhu dne) čerpat vodu z dolní nádrže do horní a ve špičkách, v době nedostatku elektřiny, naopak v turbínovém režimu vyrábět elektrickou energii.V rámci jednoho přečerpávacího cyklu dokáží všechny tři dohromady „napumpovat“ do české energetické sítě až 5,9 milionu kWh. Stejné množství energie by umožnilo uskutečnit cestu kolem světa flotile 983 elektromobilů střední třídy.

PVE Dalešice
PVE Dalešice

O zvýšeném nasazování přečerpávacích elektráren svědčí i rostoucí počet uskutečněných startů, a to jak v čerpadlovém (z dolní do horní nádrže), tak i v turbínovém režimu (voda míří z horní nádrže na turbínu). Letos od ledna do ustavení nového rekordu vykázaly přečerpávací elektrárny 5 926 najetí. Vzhledem k nejvyššímu počtu soustrojí připadl nejvyšší počet startů PVE Dalešice.

Tab: Počty najetí přečerpávacích vodních elektráren ČEZ

 

2009

2020 (leden–24. prosinec)

 

turbínový

čerpadlový

turbínový

čerpadlový

PVE Dalešice

1057

728

2132

1659

PVE Dlouhé stráně

490

370

981

748

PVE Štěchovice II

528

297

234

172

Celkově

3470

5926

Podívejte se prostřednictvím virtuální prohlídky, jak fungují přečerpávací vodní elektrárny

Více o vodních elektrárnách Skupiny ČEZ v České republice na https://www.cez.cz/cs/o-cez/vyrobni-zdroje/obnovitelne-zdroje/voda/vodni-elektrarny/ceska-republika

Štěchovice - celk. pohled na vodní elektrárnu a přivadeč přečerpávací elektrárny
Štěchovice - pohled na vodní elektrárnu a přivadeč přečerpávací elektrárny

Věděli jste, že…

  • přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně – jeden z „divů České republiky“ – disponuje největší reverzní vodní turbínou v Evropě – o instalovaném výkonu 325 MW?
  • horní nádrž PVE Dlouhé Stráně leží v nadm. výšce 1350 m a má celkový objem 2,72 mil. m3?
  • dalešickou přečerpávací vodní elektrárnou z roku 1978 protekla za více než 40 let jejího spolehlivého provozu voda o objemu přesahujícím 60 nádrží dalešické přehrady?
  • hráz dalešické přehrady 100 metrů vysoká je nejvyšší funkční sypanou hrází v Evropě?
  • přečerpávací elektrárna Štěchovice 2 pracující se spádem až 220 m a umělou nádrží na kopci Homole o obsahu 500 000 m3 byla v době svého vzniku v roce 1947 třetí největší přečerpávací vodní elektrárnou světa?
  • historicky prvním přečerpávacím vodním zdrojem na našem území byla v roce 1930 spuštěná šumavská elektrárna Černé jezero, která je dodnes funkční jako malá vodní elektrárna?

Tiskové materiály ČEZ