Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 11/2019 vyšlo tiskem 6. 11. 2019. V elektronické verzi na webu 2. 12. 2019. 

Téma: Elektrické rozváděče a rozváděčová technika; rozvodny

Hlavní článek
Příčina mechanického chvění těžních synchronních motorů Palašer a jeho odstranění

Číslo 5/2019 vyšlo tiskem 16. 9. 2019. V elektronické verzi na webu ihned.

Činnost odborných organizací
Mezinárodní konference SVĚTLO 2019 – 6. oznámení
Zúčastnili sme sa kongresu Medzinárodnej komisie pre osvetlenie CIE 2019 vo Washingtone
Odborný seminár SLOVALUX 2019

Veletrhy a výstavy
Inspirujte se boho stylem i designem Dálného východu na podzimním veletrhu FOR INTERIOR

Aktuality

Cenu ABB za výzkum získal projekt bezbateriového senzoru Grant ve výši 300 000 amerických dolarů získal Ambuj Varshney, který jej využije na…

Rating ČEPS na úrovni Aa3 se stabilním výhledem Ratingová agentura Moody´s aktualizovala ohodnocení akciové společnosti ČEPS na úroveň…

Finále celorepublikové soutěže Energetická olympiáda proběhne na FEL ČVUT v Praze Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze pořádá v pátek 15. listopadu od 8.30 hodin Den…

Chystaná digitalizace stavebnictví pomůže zkvalitnit budovy a ušetřit miliardy Od roku 2022 bude muset být u všech nadlimitních veřejných zakázek v českém stavebnictví…

Více aktualit

On-line aplikace Návrh rozvaděče.cz

23.01.2019 | Dipl. Ing. Roman Hudeček | BONEGA, spol. s r. o. | www.bonega.cz

Nově umožňuje kombinovat přístroje od všech předních výrobců

Již přes 4 000 rozváděčů bylo nakonfigurováno v on-line aplikaci Návrh rozvaděče.cz. Díky skutečnému fyzikálnímu výpočtu tepelného zatížení a okamžitému vygenerování dokumentace včetně výrobního štítku aplikace již ušetřila elektrikářům tisíce hodin a přispěla k větší bezpečnosti elektroinstalací. Každý výrobní štítek navíc obsahuje QR kód, který umožňuje prostřednictvím mobilního telefonu okamžitě načíst dokumentaci k danému rozváděči přímo v terénu. Aby byla aplikace ještě užitečnější, přinášejí její autoři hned několik zásadních změn.

On-line aplikace Návrh rozvaděče.cz

Přístroje a skříně od všech předních výrobců

Přestože by si to výrobci přístrojů přáli, v praxi často není možné složit rozváděč z přístrojů jen jedné značky. Z technických důvodů nebo z důvodu přání zadavatele je nutné kombinovat přístroje různých značek. Aplikace Návrh rozvaděče.cz s touto možností počítá a umožňuje nově získat dokumentaci k rozváděčům složeným z přístrojů od všech předních výrobců, včetně firem ABB, BONEGA, EATON, OEZ a dalších.

Získání dokumentace k již existujícímu rozváděči

Díky velké databázi přístrojů a kombinaci různých značek je možné v aplikaci nakonfigurovat rozváděč přesně podle již existujícího rozváděče v terénu. Aplikace automaticky provede fyzikální výpočet tepelného zatížení, a jestliže je vše v pořádku, vygeneruje výrobní štítek a veškerou potřebnou dokumentaci podle platných norem. Vše tak lze vyřešit za pár minut.

Získání výrobního štítku po úpravě rozváděče

Obdobně lze v aplikaci Návrh rozvaděče.cz nakonfigurovat již existující rozváděč, přestože nebyl v aplikaci původně vytvořen, a provést potřebné úpravy, jako např. výměnu značky jističe, přidání dalšího přístroje atd. Obratem tak lze získat nový výrobní štítek, tentokrát již s QR kódem a veškerou platnou dokumentací. Díky QR kódu je možné v budoucnu s použitím mobilního telefonu načíst dokumentaci k danému rozváděči, udělat v aplikaci Návrh rozvaděče.cz pouze potřebné úpravy bez nutnosti konfigurovat celý rozváděč znovu. Lze tak snadno získat novou dokumentaci včetně nového výrobního štítku.

Ukládání rozpracovaných rozváděčů a možnost kopírování již existujících

Nově je také možné se přihlásit do aplikace pomocí jména a hesla. Díky tomu mohou uživatelé ukládat i rozpracované rozváděče a dokončit je později. Dokumentace k již vytvořeným rozváděčům je trvale uložena a je možné ji stáhnout i kdykoliv v budoucnosti. Lze také snadno zkopírovat již vytvořený rozváděč, provést drobné úpravy, a získat tak dokumentaci bez nutnosti vytvářet celý rozváděč znovu.

Změna názvu aplikace

V souvislosti s novými funkcemi bylo také změněno jméno aplikace z Ověření návrhu.cz (www.overeni-navrhu.cz) na Návrh rozvaděče.cz (www.navrh-rozvadece.cz). Všechny existující QR kódy a odkazy na výrobních štítcích zůstávají funkční. Změna jména také otevírá do budoucna možnost vygenerovat dokumentaci i podle jiných norem než jen podle ověření návrhu, popsaného v ČSN EN 60439-3, ale např. podle normy pro krabice a úplné kryty v ČSN EN 60670-24.

Ještě jste aplikaci Návrh rozvaděče.cz nevyzkoušeli?

Zde je přehled hlavních výhod:

– Velmi široké možnosti kombinací přístrojů, včetně unikátních chráničojističů BONEGA, jen v jednom modulu, přepěťových ochran apod.

– Nevnucuje konkrétní značku rozváděčových skříní ani přístrojů. Sortiment skříní (nyní přes 750 typů) i přístrojů lze i na základě dalších požadavků neustále rozšiřovat.

– Skutečný fyzikální výpočet tepelného zatížení při daném zapojení přístrojů, podle kterého jsou nabídnuty pouze odpovídající skříně. Uživatel má tak vždy jistotu, že nehrozí nebezpečí požáru z důvodu tepelné zátěže.

– Automaticky vyplněná, vždy platná dokumentace. Vytvořená rozvodnice tak nebude při revizi nikdy zbytečně zamítnuta. Jediné, co je v rámci administrativy nutné provést, je vyplnění protokolu o kusovém ověření, ke kterému uživatel navíc obdrží podrobné pokyny. Ostatní dokumentaci stačí jen podepsat.

– Díky výrobnímu štítku s QR kódem může revizní technik nebo elektrikář přímo v terénu načíst dokumentaci k danému rozváděči.

– Není třeba stahovat žádný program, vše funguje přímo v prohlížeči.

– Jediný systém, který vyřeší také případy, kdy:
   – je k dispozici již zabudovaný prázdný rozváděč na stavbě,
   – bude se upravovat rozváděč a je třeba nová dokumentace.

– Vše, co lze odvodit, aplikace sama odvodí. Celý proces obvykle trvá jen asi 10 až 15 minut. Aplikace se neptá na žádné zbytečné údaje.

– Platnost pro celou EU.

On-line aplikace Návrh rozvaděče.cz

Systém lze nezávazně vyzkoušet na www.navrh-rozvadece.cz. Jestliže nebude vygenerovaná dokumentace nakonec použita, nic se neděje.

Cena

Cena za vygenerování dokumentace se odvíjí od počtu zabraných modulů v rozváděči. Moduly zabrané přístroji BONEGA jsou zdarma. Dokumentace k rozváděčům složeným pouze z přístrojů BONEGA je tedy vždy zdarma. Platbu lze provést bankovním převodem i platební kartou.

Více informací lze najít na: www.navrh-rozvadece.cz