Aktuální vydání

Číslo 7/2020 vyšlo tiskem 24. 6. 2020. V elektronické verzi na webu 24. 7. 2020. 

Téma: Kabely, vodiče a kabelová technika

Hlavní článek
Nové technologie trakčního napájení 25 kV/50 Hz (2. část)

Číslo 3/2020 vyšlo tiskem 8. 6. 2020. V elektronické verzi na webu 8. 7. 2020.

Činnost odborných organizací
Oznam: LUMEN V4 2020 je zrušený
Co je nového v CIE, duben 2020

Příslušenství osvětlovacích soustav
Foxtrot jako „Master Control“ v Hotelu Breukelen
Regulátory osvětlení – řízení osvětlení na konstantní úroveň

Ochraňte svůj počítač před nečekanými výpadky proudu nebo přepětím s pomocí UPS

3. 4. 2020 | Eaton Elektrotechnika s.r.o. | www.eatonelektrotechnika.cz

Práce z domova je v současné době běžnou součástí života mnoha lidí po celém světě, a tak se ochrana domácího počítače stává ještě důležitější než kdy předtím. Určitě se chcete vyhnout momentům, kdy by vaše práce byla zničena přepětím nebo výpadkem proudu. Řešení je jednoduché. Stačí přidat si k počítači záložní zdroj UPS

Ale co to vlastně UPS je? Jedná se o záložní zdroj, který váš počítač a další elektroniku pomáhá ochránit proti přepětí (například při bouřce) a v případě výpadku proudu umožní fungování na baterii, abyste si mohli uložit důležitá data. Moderní UPS ale umí mnohem více a rozhodně stojí za zvážení. Klíčovou výhodou UPS je zabudovaná baterie. S ní se vám už nestane, že byste při chvilkovém výpadku elektřiny přišli o hotovou práci.


Obr. 1. UPS Eaton 3S 850 VA a UPS Eaton Ellipse PRO 1600 VA

Společnost Eaton nabízí hned několik zajímavých modelů UPS pro domácí použití. UPS Eaton 3S je cenově dostupnější a obsahuje až osm zásuvek pro připojení všech důležitých zařízení. Polovina z nich je rovněž napojena na zabudovanou baterii, která vám poskytuje několik minut času na případné uložení práce a bezpečné vypnutí. Druhá polovina zajistí přepěťovou ochranu a s ní velkou redukci stresu v případě bouřky. Do napájených zásuvek doporučujeme zapojit PC a monitor a do zásuvek s čistě přepěťovou ochranou naopak méně důležité spotřebiče, u nichž vás výpadek proudu nebude tolik trápit – například tiskárnu či stolní lampu. Model UPS Eaton 3S 850 VA dále obsahuje dvojici USB portů pro nabíjení vašich mobilů, tabletů a podobně a díky speciálním úchytům ho snadno umístíte na zeď.

Náročnější zájemci mohou zvolit model Eaton Ellipse Pro. Tento model nabízí rovněž až osm zásuvek, rozdělených stejně jako v případě levnějšího Eaton 3S. Nabízí ale řadu věcí navíc. Třeba funkci EcoControl, která umí sama vypnout periferní zařízení, pokud dojde k vypnutí toho hlavního. Pro lepší přehled umístil výrobce na čelní stranu displej, kde můžete sledovat provozní údaje a také vám prozradí, jak dlouho dokážou baterie ještě dodávat energii vašim elektrospotřebičům v případě výpadku. Model Ellipse Pro 1600 VA dokáže dodávat až 1000 W, což stačí i pro náročné počítačové sestavy.

Nový UPS Eaton 3S 850 VA
Obr. 2. Nový UPS Eaton 3S 850 VA

Oba modely nabízí ještě další funkce jako je ochrana datových kabelů, aby se přepětí nedostalo do počítače touto cestou. Pro pohodlnější fungování můžete UPS připojit k počítači pomocí USB kabelu a nainstalovat speciální software, který umožní UPS snadno konfigurovat nebo nastavit automatické vypnutí. Stejně tak umí průběžně měřit maximální kapacitu baterií. Oba UPS vás tak budou včas informovat, na nutnou výměnu baterií, abyste pak nebyli v tom nejméně vhodném okamžiku nepříjemně překvapeni.

Oba produkty si můžete ihned pořídit z pohodlí domova. Zakoupíte ve všech hlavních prodejních e-shopech a elektrotechnických velkoobchodech.

Tiskové materiály Eaton