Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Číslo 6/2021 vyšlo tiskem
29. 11. 2021. V elektronické verzi na webu ihned.

Aktuality
Poslední zasedání redakční rady časopisu Světlo?
Ing. Jiří Novotný šéfredaktorem časopisu Světlo od jeho založení

Z odborného tisku
Nový datový formát pro popis svítidel

Ocenění v soutěži České hlavičky získal za elektromagnetický urychlovač student FEL ČVUT

16. 11. 2016 | FEL ČVUT | www.fel.cvut.cz

Student programu Elektronika a komunikace Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze Vojtěch Zethner obdržel na slavnostním vyhlášení 10. ročníku soutěže České hlavičky, které proběhlo 15. listopadu v Brně, ocenění v kategorii Futura za prototyp elektromagnetického urychlovače.

České hlavičky ČVUT FEL 2016

Nové technické zařízení je schopno urychlovat ocelové projektily. V přístroji, který se dá využít například při testování materiálů v extrémních podmínkách, nebo při případném kosmickém výzkumu vystřelování družic na orbitu, jsou obsaženy jak silnoproudé obvody, tak slaboproudá zařízení, jako časovače a optické oddělovače.

Elektromagnetický urychlovač využívá ke své funkci princip sekvenčního řízení elektromagnetů. Tento způsob urychlování ocelového projektilu je trochu netradiční a inovativní, protože se pro podobné aplikace většinou využívá pouze jedna urychlovací cívka.

Vojtěch Zethner ke svému ocenění říká: „Jsem rád, že jsem se do soutěže přihlásil. Byla to pro mě velice zajímavá a přínosná zkušenost. Urychlovač jsem začal sestavovat už na své střední škole v Panské ulici v Praze. Tam jsem získal obrovskou oporu pedagogů, kterým bych tímto chtěl poděkovat.“ A dodává: „Chápu, že se někomu může urychlovač zdát jako dílo z oblasti sci-fi, ale já jsem se díky tomuto projektu naučil spojovat teorii s praxí, což byla výborná příprava na studium na vysoké škole.“

K úspěchu Vojtěcha Zethnera se vyjádřil i děkan Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze, prof. Pavel Ripka: „Samotné zařízení a jeho technické řešení mě doopravdy nadchlo. Jsem rád, že i nejmladší generace našich studentů umí vytvářet nové přístroje a navrhovat u nich vlastní, nekonvenční, řešení.“

Tiskové materiály FEL ČVUT