Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 12/2019 vyšlo tiskem 4. 12. 2019. V elektronické verzi na webu 4. 1. 2020. 

Téma: Měřicí přístroje, metody měření a dálkové měření

Hlavní článek
Inovativní postupy při diagnostice částečných výbojů při AC a DC napětí

Číslo 6/2019 vyšlo tiskem 9. 12. 2019. V elektronické verzi na webu 9. 1. 2020.

Činnost odborných organizací
Svetelnotechnická konferencia Vyšehradských krajín LUMEN V4 2020 – 1. oznámenie
23. mezinárodní konference SVĚTLO – LIGHT 2019
56. konference Společnosti pro rozvoj veřejného osvětlení v Plzni
Co je nového v CIE

Osvětlení interiérů
Halla osvětlila nové kanceláře Booking.com v centru Prahy

Aktuality

Veletrh Light+Building slaví dvacáté narozeniny Přijeďte se podívat do Frankfurtu nad Mohanem. V areálu frankfurtského výstaviště se bude…

Cenu ABB za výzkum získal projekt bezbateriového senzoru Grant ve výši 300 000 amerických dolarů získal Ambuj Varshney, který jej využije na…

Rating ČEPS na úrovni Aa3 se stabilním výhledem Ratingová agentura Moody´s aktualizovala ohodnocení akciové společnosti ČEPS na úroveň…

Finále celorepublikové soutěže Energetická olympiáda proběhne na FEL ČVUT v Praze Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze pořádá v pátek 15. listopadu od 8.30 hodin Den…

Více aktualit

Oceloplechové rozvodnicové skříně RZB

26.11.2019 | OEZ, s. r. o. | www.oez.cz

Požadavky na prostor se v rozvodnicových skříních zvyšují. Proto jsou oceloplechové rozvodnicové skříně RZB tou nejlepší volbou do rodinných domů.

Jedním z parametrů, ve kterém skříně vynikají, je výjimečně velký prostor uvnitř skříně pro přístroje a uložení kabelů. Další výhoda rozvodnicových skříní RZB je např. v oblasti připojování vodičů PE a N do svorkových bloků. Každý elektrikář jistě ocení vysoký komfort při práci s rozvodnicovými skříněmi RZB.


Obr. 1. Oceloplechová rozvodnicová skříň RZB – zapuštěná

V nabídce oceloplechových rozvodnicových skříní RZB lze nalézt dvě varianty – zapuštěné (RZB-Z-…) a nástěnné (RZB-N-…). Dalším kritériem pro výběr skříně je maximální počet modulů ve skříni (72 až 198), počet řad (tři až šest) a maximální počet modulů v jedné řadě (24 nebo 33).

Nadstandardní prostor

Řešení s výjimečným prostorem pod „U“ lištami ve své kategorii. Rozvodnicové skříně RZB (obr. 1) nabízejí nejvíce místa v této kategorii pod „U“ lištami. Mezi „U“ lištou a zadní stěnou rozvodnicové skříně se nachází 50 mm prostor pro vedení vodičů.

Provedení s komfortním prostorem mezi řadami. Komfortní prostor lze nalézt také mezi řadami přístrojů, kdy rozteč „U“ lišt je 150 mm (obr. 2). Tento prostor ocení elektrikáři zejména při použití propojovacích lišt v kombinaci s připojováním vývodních vodičů.


Obr. 2. Skříň s velkým prostorem pro připojování vodičů

Elektrikáři nabízí variabilní prostor u svorkovnic. Pro zvýšení pohodlí při zapojování vodičů PE a N je možné umístit lištu se svorkovnicemi N ve třech pozicích podle jeho preferencí nebo tyto svorkovnice odejmout a nejdříve připojit vodiče PE a po zpětné montáži svorkovnic N připojit vodiče N.

Velký prostor po stranách skříně dále umožňuje pohodlné vedení vodičů ve svazcích i při osazení maximálního počtu přístrojů v řadě.

Velký počet svorek ve standardním balení

V každé rozvodnicové skříni jsou v základním balení svorkové bloky s dostatečným počtem míst pro připojení vodičů PE a vodičů N, které je možné až zdvojnásobit pomocí nabízeného příslušenství. Dále jsou standardně v každém balení minimálně tři kusy svorkových bloků N pro chránič (obr. 3).


Obr. 3. Svorkové bloky s velkým počtem míst pro připojení

Vymyšleno pro českého elektrikáře

Skříně RZB nabízejí více možností, jak propojovat přístroje. Jestliže elektrikář nechce prvky propojovat přímo ve skříni, má možnost vyjmout rám s „U“ lištami ze skříně a přístroje propojit mimo základnu, poté celý rám vložit do skříně a připojit přístroje. Navíc lze odšroubovat první řadu přístrojů s „U“ lištou z rámu pro pohodlné připojení vodičů PE a N.

S tím souvisí i variabilita montáže, kdy lze svorkové bloky PE a N umístit nahoru i dolů v závislosti na zvyku elektrikáře a směru přívodu (obr. 4). Rám je vybaven úchyty, pomocí kterých je možné korigovat hloubkové nerovnosti.


Obr. 4. Více možností propojování a variabilita montáže

Rozvodnicové skříně RZB jsou zařazeny v konfigurátoru DBO, ve kterém OEZ jako původní výrobce poskytuje výsledky zkoušek podle ČSN EN 61439-3 (DBO). Informace ke konfigurátoru DBO zájemci najdou na webových stránkách http://www.oez.cz/sluzby/rozvodnice-dbo.

Kompletní nabídku rozvodnicových skříní RZB lze nalézt v katalogu Rozvodnicové a rozváděčové skříně Distri.

Webové stránky RZB
http://www.oez.cz/produkty/rzb-velkoobsahove-rozvodnice-ip30


Odkaz na katalogové listy RZB
http://www.oez.cz/uploads/oez/files/ks/rzb-di02-2017_cz_sk.pdf


Vyšlo v časopise Elektro č. 11/2019 na straně 24. 
Tištěná verze – objednejte si předplatné: pro ČR zde, pro SR zde.
Elektronická verze vyšlých časopisů zde.