Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Číslo 6/2021 vyšlo tiskem
29. 11. 2021. V elektronické verzi na webu ihned.

Aktuality
Poslední zasedání redakční rady časopisu Světlo?
Ing. Jiří Novotný šéfredaktorem časopisu Světlo od jeho založení

Z odborného tisku
Nový datový formát pro popis svítidel

O 50 % lehčí: První hybridní modulární energetický řetěz

18. 11. 2019 | HENNLICH s.r.o. | www.hennlich.cz

Systémy s hybridními energetickými řetězy vyrobenými z oceli a plastu určené pro dlouhé samonosné pojezdy jsou bleskově otevíratelné i uzavíratelné

Jak na bezpečné vertikální vedení kabelů a hadic? Firma igus, kterou v Česku výhradně zastupuje společnost HENNLICH, vyvinula svůj první hybridní energetický řetěz z plastu a kovu právě pro tyto aplikace. Nový energetický řetěz nesoucí název YE.42 je díky využití vysoce výkonných polymerů o 50 procent lehčí oproti konvenčním kovovým řetězům. Ve srovnání s plastovými energetickými řetězy je možné jej použít pro až o polovinu delší samonosné pojezdy. Hybridní řešení má velmi vysokou tuhost a snadno se sestavuje a udržuje. Firmy využívající pracovní plošiny nebo vertikální výtahy se mohou spolehnout na bezpečný, lehký, nákladově efektivní a rychle vyměnitelný systém.


Vertikální bezpečnost: nový hybridní energetický řetěz igus je díky vysoce výkonným polymerům o 50 procent lehčí než konvenční ocelové řetězy a díky své modulární konstrukci se snadno udržuje. (Zdroj: igus/HENNLICH)

Sběrače třešní, stavební stroje nebo zvedací plošiny čelí stejným výzvám: bezpečné a pevné vertikální vedení kabelů a hadic. „V takových případech se provozovatelé nebo výrobci obvykle spoléhají na pevné ocelové řetězy. Jsou však velmi těžké a obtížně se instalují. V případě servisu či opravy je často nutné kompletní odinstalace. To pro provozovatele nebo nájemce strojů představuje zvýšené náklady kvůli dlouhým prostojům zařízení,“ popisuje Jindřich Kollár, manažer pro energetické řetězy ve firmě HENNLICH.

Firma igus nyní vyvinula hybridní energetický řetězec určený zejména pro dlouhé samonosné pojezdy. Nosné články nového energetického řetězu jsou vyrobeny z oceli a zajišťují vysokou tuhost. Další části řetězu, jako jsou spojení čep / díra, vnější články a příčky jsou kompletně vyrobeny z tribologicky optimalizovaného vysoce výkonného plastu. Díky plastu - na rozdíl od ocelového řetězu – je hybridní řetěz o polovinu lehčí. Naopak, ve srovnání s plastovým energetickým řetězem může nový hybridní řetěz být použit pro až o polovinu delší samonosné pojezdy.

Rychlá montáž a údržba díky modulární konstrukci

Další výhodou nového energetického řetězu je jeho modularita. Články řetězu YE.42 lze snadno spojit a rychle sestavit. Díky modulární konstrukci bylo možné se zcela obejít bez šroubů nebo nýtů, které se mohou při vibracích uvolnit. Kabely lze rychle vyměnit díky otevíracím příčkám. To je další výhoda oproti klasickým ocelovým řetězům, které jsou obvykle zcela nýtované nebo šroubované. Nový YE.42 navíc dosahuje vysoké stability díky systému osazení a drážky pro zajištění článků řetězu. „Pro vnitřní část energetického řetězu dodáváme širokou škálu dělicích prvků, které zajišťují vnitřní dělení šetrné ke kabelům a hadicím,“ dodal Jindřich Kollár.

readychain - připraven k připojení se zárukou pro celý systém

Nový hybridní energetický řetěz je nyní k dispozici s vnitřní výškou 42 milimetrů a šířkou 50 až 400 milimetrů a s poloměrem ohybu 100 milimetrů. Jiné velikosti jsou k dispozici na vyžádání. Nový systém pro zásobování energiemi je také k dispozici jako readychain, tedy připravený řetěz k okamžitému připojení, včetně testovaných kabelů Chainflex, hydraulických komponent, hadic a hadicových armatur. Všechny kabely typu Chainflex jsou dodávány s unikátní celosvětovou zárukou 36 měsíců, a to díky četným testům prováděným v reálných podmínkách ve vlastní zkušební laboratoři firmy igus o rozloze 3 800 metrů čtverečních.

Tiskové materiály Hennlich