Aktuální vydání

Číslo 10/2021 vyšlo tiskem 1. 10. 2021. V elektronické verzi na webu 1. 11. 2021. 

Téma: Elektroenergetika; Kvalita elektřiny; Obnovitelné zdroje energie

Hlavní článek
Lokální specifika Jihočeského kraje s ohledem na využívání automobilů s alternativními druhy paliv

Číslo 4-5/2021 vyšlo tiskem
17. 9. 2021. V elektronické verzi na webu 17. 9. 2021.

Světelnětechnická zařízení
Rekonstrukce osvětlení podchodu a nástupišť vlakového nádraží Ústí nad Orlicí

Veřejné osvětlení
Osvětlení parku u Biskupství ostravsko-opavského v Ostravě
Venkovní osvětlovací soustavy a rušivé světlo
Generel verejného osvetlenia 9. časť
Environmentálne hľadiská

Nový způsob řešení nejobtížnějších výpočetních úkolů

22. 9. 2021 | Ohio State University | www.osu.edu

Relativně nový typ výpočetní techniky zvaný reservoir computing, který napodobuje fungování lidského mozku, pomáhá vědcům řešit některé z nejobtížnějších problémů zpracování informací. Výzkumníci z Ohio State University nyní nalezli způsob, jak znásobit efektivitu tohoto algoritmu v řádu statisíců jednotek za použití výrazně menšího množství výpočetních zdrojů a vstupních dat.

V rámci prvních testů vyspělejší verze reservoir computing výzkumníci vyřešili komplexní výpočetní problém za méně než jednu sekundu na „obyčejném“ stolním počítači. Vyřešení stejného problému pomocí nejmodernější technologie by si vyžádalo superpočítač a podstatně více času. Reservoir computing je algoritmus strojového učení vyvinutý na počátku 21. století, používaný k řešení těch nejobtížnějších výpočetních problémů, například předpovědi vývoje dynamických systémů. Předchozí výzkum prokázal, že reservoir computing je ideálním algoritmem pro učení dynamických systémů a poskytuje přesné předpovědi.

Výpočetní operace

Činí tak pomocí umělé neuronové sítě, podobně jako to dokáže lidský mozek. Vědci vloží data o dynamické síti do „rezervoáru“ náhodně propojených umělých neuronů v rámci jedné sítě. Tato síť vyprodukuje požadované výsledky, které následně vědci zanalyzují a nahrají je zpět do systému, čímž vytvoří přesnější předpovědi.

Celý článek na Ohio State University

Image Credit: Unsplash

-jk-