Aktuální vydání

Číslo 6/2021 vyšlo tiskem 2. 6. 2021. V elektronické verzi na webu 28. 6. 2021. 

Téma: Elektrické stroje, pohony a výkonová elektronika; E-mobilita

Hlavní článek
Řešení vysoké hlučnosti vývodových transformátorů v elektrárně Ledvice

Číslo 2/2021 vyšlo tiskem
9. 4. 2021. V elektronické verzi na webu 19. 4. 2021.

Denní světlo
Denné osvetlenie novostavby telocvične pomocou GLASSFLOOR

Příslušenství osvětlovacích soustav
DALI LINK – inteligentní a ekonomické řízení osvětlení pro samostatné místnosti
Napájecí zdroje LED s bezdrátovým rozhraním v nabídce MEAN WELL

Nový objev by mohl posunout technologický pokrok

14. 5. 2021 | MIT | www.mit.edu

Moorův zákon, který tvrdí, že počet tranzistorů, které mohou být umístěny na integrovaný obvod, se při zachování stejné ceny zhruba každých 18 měsíců zdvojnásobí, naráží na základní fyzická omezení. Pokud nenalezneme vhodný přístup, tato omezení by mohla zbrzdit desítky let pokroku.

Jedním z řešení by mohlo být použití materiálů o atomové tloušťce namísto křemíku při výrobě nových tranzistorů, ale propojení těchto „2D“ materiálů s tradičními elektronickými součástkami se ukazuje jako nadmíru obtížný úkol. Vědecký tým, tvořený výzkumníky z Massachusettského technologického institutu a Kalifornské univerzity v Berkeley nyní ve spolupráci s tchajwanským výrobcem polovodičových disků Taiwan Semiconductor Manufacturing Company vyvinul nový způsob spojení těchto součástek.

Technologický pokrok

Teoreticky tak znásobili potenciál 2D materiálů a miniaturizace komponent. Dle vyjádření výzkumníků se podařilo vyřešit jeden z největších problémů miniaturizace polovodičových zařízení – přechodový odpor mezi kovovou elektrodou a jednovrstvým polovodičovým materiálem. Řešení je snadné: použití bismutu namísto tradičních kovů ke spojení s jednovrstvým materiálem.

Celý článek na MIT

Image Credit: MIT

-jk-