Aktuální vydání

Číslo 6/2021 vyšlo tiskem 2. 6. 2021. V elektronické verzi na webu 28. 6. 2021. 

Téma: Elektrické stroje, pohony a výkonová elektronika; E-mobilita

Hlavní článek
Řešení vysoké hlučnosti vývodových transformátorů v elektrárně Ledvice

Číslo 3/2021 vyšlo tiskem
18. 6. 2021. V elektronické verzi na webu 19. 7. 2021.

Osvětlení interiérů
Osvětlení nového ateliéru Ronyho Plesla
Realizace osvětlení INGE aneb dobrých zpráv není nikdy dost

Měření a výpočty
Měřič UV záření VOLTCRAFT UV-500

Nová technologie dronů pomáhá předpovídat sopečné erupce

2. 11. 2020 | University College London | www.ucl.ac.uk

Speciálně přizpůsobené drony navržené mezinárodním týmem pod vedením výzkumníků z University College London pomáhají shromažďovat data z dosud neprozkoumaných sopek za účelem lepší předpovědi budoucích sopečných výbuchů.

Nejnovější výzkum, zaměřený na sopku Manam na ostrově Nová Guinea, má za cíl pomoci výzkumníkům lépe porozumět tomu, jakým způsobem se sopky podílejí na globálním uhlíkovém cyklu, jehož rovnováha je důležitá pro zachování života na Zemi. Výsledky výzkumu, zveřejněné v časopise Science Advances, vůbec poprvé poukazují na možnost využití kombinace dat získaných měřením ze vzduchu, na zemi a z vesmíru ke zkoumání nejhůře přístupných a vysoce aktivních sopek na planetě.

Předpovídání sopečných erupcí

Do projektu se zapojili specialisté z mnoha vědních oborů včetně vulkanologie a leteckého inženýrství z Velké Británie, USA, Kanady, Itálie, Švédska, Německa, Kostariky, Nového Zélandu a Papuy-Nové Guiney. Společně vytvořili řešení pro měření emisí plynů stoupajících z aktivních sopek v podobě dronů s dalekým doletem. Kombinací měření ve vzduchu pomocí dronů s daty ze satelitů a pozemních senzorů na dálkové ovládání se výzkumníkům podařilo získat mnohem detailnější data, než bylo doposud možné.

Celý článek na University College London

Image Credit: University College London

-jk-