Aktuální vydání

Číslo 7/2021 vyšlo tiskem 30. 6. 2021. V elektronické verzi na webu 30. 7. 2021. 

Téma: Kabely, vodiče a kabelová technika; Nářadí, nástroje a zařízení pro práci s kabely

Technická informace o výrobku
Nová generace přepěťových ochran CITEL s integrovaným předjištěním – DACF25S
Opakovaně použitelné čisticí utěrky pro průmysl, řemesla a dokonalou čistotu

Číslo 3/2021 vyšlo tiskem
18. 6. 2021. V elektronické verzi na webu 19. 7. 2021.

Osvětlení interiérů
Osvětlení nového ateliéru Ronyho Plesla
Realizace osvětlení INGE aneb dobrých zpráv není nikdy dost

Měření a výpočty
Měřič UV záření VOLTCRAFT UV-500

Nová metačočka zaostřuje na více předmětů bez nutnosti manuálního nastavení

24. 2. 2021 | MIT | www.mit.edu

Leštěné sklo je středobodem snímacích systémů již mnoho staletí. Precizní zakřivení čočky umožňuje soustředit světlo a pořizovat ostré snímky. A nezáleží na tom, jestli se snažíme zaostřit na jedinou buňku, stránku v knize nebo vzdálenou galaxii.

Změna zaostření vyžaduje zpravidla fyzický pohyb čočky – naklonění, posunutí nebo jiné nastavení – častokrát za asistence mechanických součástek, které přidávají na objemnosti mikroskopů, dalekohledů či fotoaparátů. Inženýři z MIT nyní vyvinuli nastavitelnou „metačočku“ umožňující víceúrovňové zaostřování na objekty bez nutnosti měnit fyzickou pozici či tvar čočky. Tajemství tkví v transparentním materiálu s proměnlivými fázemi, který po zahřátí přeskupí svou atomovou strukturu a změní způsob interakce materiálu se světlem.

Metačočka

Naše testy prokazují, že čočka pořizuje ostré snímky vícero překrývajících se objektů umístěných v různé vzdálenosti, čímž zdatně konkuruje tradičním optickým systémům,“ uvedl Tian Gu, vědecký pracovník výzkumné laboratoře MIT. Základem nové čočky je modifikovaný materiál používaný běžně při výrobě přepisovatelných DC a DVD. GeSbTe neboli sloučeninu germania, antimonu a telluru upravili výzkumníci způsobem, který umožňuje měnit vnitřní strukturu po zahřátí laserem. Výsledkem je přechod mezi transparentním a neprůhledným stavem, což je mechanismus umožňující ukládat data na CD a DVD disky.

Celý článek na MIT

Image Credit: MIT

-jk-