Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 1/2020 vyšlo tiskem 20. 1. 2020. V elektronické verzi na webu 12. 2. 2020. 

Téma: Elektrotechnologie; Materiály pro elektrotechniku; Nářadí, nástroje a pomůcky

Hlavní článek
Využití mHealth technologií pro automatizovaný sběr a přenos dat pacientů s diabetem

Číslo 6/2019 vyšlo tiskem 9. 12. 2019. V elektronické verzi na webu 9. 1. 2020.

Činnost odborných organizací
Svetelnotechnická konferencia Vyšehradských krajín LUMEN V4 2020 – 1. oznámenie
23. mezinárodní konference SVĚTLO – LIGHT 2019
56. konference Společnosti pro rozvoj veřejného osvětlení v Plzni
Co je nového v CIE

Osvětlení interiérů
Halla osvětlila nové kanceláře Booking.com v centru Prahy

Aktuality

Výstavba 7. bloku JE Tchien-wan s reaktorem VVER-1200 začne už letos Ruská korporace pro atomovou energii Rosatom 20. ledna 2020 uvedla, že výstavbu 7. bloku…

Přístroje ABB pomáhají pěstovat chutná česká rajčata bez pesticidů Dát si v zimě čerstvá zralá rajčata, která by pocházela od lokálních pěstitelů, bylo až…

Česká komora architektů vyhlásila 5. ročník České ceny za architekturu Soutěžní přehlídka je otevřena architektonickým realizacím postaveným na území České…

FOR CITY 2020: Inovace pro města, obce i regiony Jaká inovativní řešení, která pomocí moderních technologií zvýší kvalitu života obyvatel…

Více aktualit

NORDAC PRO SK500P – nová řada měničů

24.09.2019 | Rostislav Ott | NORD – Poháněcí technika, s. r. o. | www.nord.com

Firma NORD představila na letošním Hannoverském veletrhu novou řadu měničů do rozváděče SK500P, která postupně nahradí osvědčenou řadu SK500E. Nová řada respektuje trendy ve vývoji pohonů a nabízí univerzálnost, připojení na sběrnice a velkou úroveň funkčnosti.


NORDAC PRO SK 500P

Velká úroveň funkčnosti v základním provedení SK500P, např.:
– POSICON – polohovací funkce,
– PLC on board (integrované PLC),
– provoz se snímačem otáček HTL,
– CAN/CANopen,
– silové připojení přes konektory (do 2,2 kW).
Vyšší model SK 530P nabídne:
– izolovaný vstup pro termistor PTC,
– rozšiřitelnost pomocí modulů CU5 při současném použití s displejem Controlbox,
– USB slot a slot pro paměťové karty μSD.
Nejvyšší model SK 530P nabídne:
– integrovaný Ethernet (multiprotokol),
– Profinet, EtherCAT, Ethernet/IP, Powerlink.


Nový měnič SK500P je velmi inovativní, začněme tím, co je vidět zvenčí – konstrukce je typu Booksize, tedy plochý tvar knihy a možnost těsné montáže vedle sebe. Oproti předchozímu typu SK500E je měnič menší a žádný z rozměrů nepřesahuje rozměry staršího typu, což slibuje bezproblémovou náhradu typu SK500E v budoucnu. Pro příklad uveďme celkový objem přístroje ve výkonu 5,5 kW – u typu SK500E to bylo 5,1 dm3, u nového typu SK500P je to 3,8 dm3. Malé rozměry si vynutily změnu v organizaci svorkovnic – silové připojení je nyní orientováno kolmo na čelní stranu a do výkonu 2,2 kW je na oddělitelných svorkovnicích.


Obr. 1. Základní provedení NORDAC PRO 500P-750-xxx

Změnu doznal integrovaný odrušovací (EMC) filtr, který má nyní unikající proud do 16 mA, a umožňuje tedy provoz měniče s proudovým chráničem. I základní provedení měniče umožňuje připojení snímače otáček (HTL) na digitální vstupy 3 a 4 do maximální frekvence 150 kHz.

Nový přístroj má polohovací funkce POSICON integrovány již v základním provedení, což znamená značnou redukci typů. Funkce POSICON byla celkově vylepšena, umožňuje např. přepínání dvou pohonů s polohováním, což je zajímavé pro stroje, kde není nutné, aby oba pohony běžely současně.

Připojitelnost na sběrnice je dalším trendem současnosti – nový měnič má sběrnici CAN/CANOpen již v základním provedení. Vyšší typ SK530P má integrované multiprotokolové rozhraní Ethernet, což v praxi znamená, že jeden přístroj je použitelný pro sběrnice Profinet, Ethernet/IP, EtherCAT a Powerlink. Protože rozhraní je integrované, je možné současně použít displej Controlbox, což u předchozího typu možné nebylo.

Obr. 2. NORDAC PRO 550P-551-340
Obr. 2. NORDAC PRO 550P-551-340

Funkce Bezpečný stop bude podobně jako u předchozího typu dostupná u modifikovaného provedení SK510P. Pro vyšší model SK530P bude možnost použít rozšiřující modul SK CU5-STO, který kromě základní funkce STO nabídne dvoukanálové připojení a funkci SS1 s vyšší úrovní bezpečnosti.

Programování měniče bude možné opět pomocí software NORDCON a připojení přes sériovou linku, vyšší model SK530P je vybaven portem USB a slotem pro paměťové karty μSD pro zálohování parametrů.

Měnič bude uveden na trh na konci roku 2019 ve výkonech do 5,5 kW, v dalším období budou postupně k dispozici výkony až do 160 kW.


Vyšlo v časopise Elektro č. 8-9/2019 na straně 40. 
Tištěná verze – objednejte si předplatné: pro ČR zde, pro SR zde.
Elektronická verze vyšlých časopisů zde.