Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Číslo 6/2021 vyšlo tiskem
29. 11. 2021. V elektronické verzi na webu ihned.

Aktuality
Poslední zasedání redakční rady časopisu Světlo?
Ing. Jiří Novotný šéfredaktorem časopisu Světlo od jeho založení

Z odborného tisku
Nový datový formát pro popis svítidel

Největší světové firmy nalijí do roku 2020 přes 900 miliard dolarů ročně do Průmyslu 4.0

29. 3. 2016 | PricewaterhouseCoopers | www.pwc.com/cz/

Více než 900 miliard dolarů ročně hodlají investovat nejvýznamnější světové firmy do Průmyslu 4.0. Ukázal to průzkum poradenské společnosti PwC mezi více 2000 podniky napříč sektory z 26 zemí světa. Jen peníze přitom nestačí. Již nyní firmy řeší otázky nedostatku kvalifikovaných odborníků a potřeby jejich rozvoje. Čelí také nutnosti zajištění dostatečné kybernetické bezpečnosti nových technologií.

„Jednoznačným benefitem a motivací, proč se Průmyslu 4.0 intenzivně zabývat je průměrný návrat investic do dvou let a zvýšení konkurence schopností na lokálním i globálním trhu. Třetina výrobních společností již nyní hodnotí svou úroveň digitalizace jako vysokou. V příštích pěti letech by na takové úrovni měly být dvě třetiny podniků,“

Tomáš Pluhařík
odborník na Průmysl 4.0 ze společnosti PwC ČR

Podniky již nyní využívají konkurenční výhody postavené na inovacích, plné digitalizaci výrobních procesů a správném vyhodnocování dat z fyzických procesů výroby. Průběžné investice už ve výši 5 % obratu umožňují společnostem rozšíření měřících jednotek, propojení prostředí i dostatečný trénink zaměstnanců a držet krok s rychlým technologickým vývojem.

„V Českém prostředí vidím obrovské nadšení a vůli naskočit na celosvětovou vlnu Průmyslu 4.0. Mnoho oslovených společností se obává ztráty konkurenceschopnosti, pokud nedokážou pružně reagovat. Největší riziko pro české podniky hrozí v souvislosti s překotným vývojem technologií, které nekorespondují se zažitými bezpečnostními, procesními a personálními opatřeními. Firmy, které dokázaly tyto nedostatky odstranit a vyrábět efektivně a bezpečně, komentuje Tomáš Pluhařík zkušenosti z českého trhu.

Zástupci dotazovaných společností zdůrazňují úspory nákladů (v průměru o 3,6 %), kterých dosáhli díky zavedení Průmyslu 4.0. Zároveň díky Průmyslu 4.0 zaznamenávají růst zisku, a to průměru vzrostl o 2,9 %.

„Pokud se naplní jen polovina očekávání spojená s Průmyslem 4.0, v následujících pěti letech dojde k zásadním změnám konkurenčního prostředí. Hlavním úskalím v masivním rozšíření průmyslu 4.0 není podle dotazovaných společností samotná technologie, ale spíše nedostatek dlouhodobé vize, sdílení znalostí a zkušených odborníků,“ upozorňuje Tomáš Pluhařík.

O Průmyslu 4.0

Průmysl 4.0 přinese řadu nových pracovních pozic, příležitostí a změn v mnoha odvětvích. Pro společnosti bude znamenat úsporu času, zvýšení efektivity a flexibility. Průmysl 4.0 navazuje na digitalizace výroby a stále častějšího propojení výrobních zařízení napříč celou společností. Všechny produkty, stroje, místnosti a další součásti podniku budou propojeny a dostanou vlastní část jednoduché nebo složité inteligence. Díky tomu je bude možné kontrolovat a řídit vzdáleně například přes internet. Důležitou roli již nyní hrají cloudová úložiště, 3D tisk, vzdálený monitoring, chytré sklady apod.

Více informací na http://www.pwc.com/gx/en/industries/industry-4.0.html

PricewaterhouseCoopers

PricewaterhouseCoopers
City Green Court
Hvězdova 1734/2c
Praha 4
140 00
www.pwc.com/cz/

EMC v instalaci

Vloženo: 30. 11. 2021