Aktuální vydání

Číslo 1/2021 vyšlo tiskem 20. 1. 2021. V elektronické verzi na webu 10. 2. 2021. 

Téma: Elektrotechnologie; Materiály pro elektrotechniku; Elektroinstalační materiál

Hlavní článek
Univerzální bezdrátové nabíjení elektromobilů

Číslo 6/2020 vyšlo tiskem 14. 12. 2020. V elektronické verzi na webu 18. 12. 2020.

Veletrhy a výstavy
Ohlédnutí za dvacátým druhým ročníkem Designbloku
Soutěž časopisu Světlo na veletrhu FOR ARCH a FOR GARDEN 2020

Architekturní a scénické osvětlení
Světelný design v kostce – Část 48
Světelný design pro show Vivaldianno
Světlík – dílna se světlem a o světle pro děti

Na americký trh se dostala první grafenová baterie svého druhu

28. 2. 2020 | Digital Trends | www.digitaltrends.com

Rychlejší nabíjení, delší výdrž a nižší provozní teploty. To jsou hlavní tři výhody lithium-iontové baterie obohacené o grafen. Již od roku 2004, kdy grafen objevili profesoři ruského původu Andre Geim a Konstantin Novoselov, celá vědecká komunita uctívá jeho neuvěřitelné vlastnosti – doteď jsme však neměli možnost koupit si jediný spotřebitelský produkt obsahující grafenem.

To se chystá změnit losangeleská technologická společnost Real Graphene, která pracuje na grafenové baterii. „Lidé neustále tvrdí, že grafen je budoucnost technologického pokroku a já jim na to odpovídám, že ta budoucnost je nyní,“ tvrdí CEO společnosti Samuel Gong. „Naši grafenovou baterii lze nabít podstatně rychleji, může se pochlubit více než dvojnásobnou životností a navíc se téměř nezahřívá.“

Grafenová baterie

Co konkrétního si pod tím máme představit? Nabíjení klasického chytrého telefonu trvá v průměru 90 minut. Nová grafenová baterie společnosti Real Graphene zvládne nabít baterii o kapacitě 3000 mAh za 20 minut pomocí 60 W nabíječky. Pak je tady životnost. Nabíjecí cyklus většiny baterií je 500 až 600 cyklů, ale grafenem obohacená baterie vydrží až 1500 cyklů při stejné kapacitě. A protože článek generuje mnohem méně tepla, je rovněž bezpečnější. Další obrovskou výhodou je možnost obohatit o grafen jakoukoliv baterii, protože vrstva s grafenem má tloušťku pouhých několik atomů.

Celý článek na Digital Trends

Image Credit: Shutterstock

-jk-