Aktuální vydání

Číslo 2/2021 vyšlo tiskem 10. 2. 2021. V elektronické verzi na webu 8. 3. 2021. 

Téma: Elektrické přístroje; Přístroje pro inteligentní sítě; Internet věcí

Hlavní článek
Technologie Internetu věcí v prostředí chytrého měření

Číslo 1/2021 vyšlo tiskem 12. 2. 2021. V elektronické verzi na webu ihned.

Osvětlení interiérů
Interiér roku 2020 – kanceláře v době home office
PROLICHT CZECH splnil představy architekta o osvětlení rezidence Obecní dvůr na Starém Městě pražském

Svítidla a světelné přístroje
Covid 19 – jsou vůbec v této době nějaké novinky u výrobců svítidel?
Osvětlovací systémy společnosti STEINEL 

Model umělé inteligence zjišťuje přítomnost koronaviru pomocí kašle

30. 10. 2020 | MIT | www.mit.edu

Asymptomatičtí lidé infikovaní novou mutací koronaviru Covid-19, nevykazují žádné rozpoznatelné fyzické symptomy nemoci. Z tohoto důvodu existuje malá pravděpodobnost, že by se nechali dobrovolně testovat na přítomnost viru a mohou tedy infekci přenášet na ostatní.

Z aktuálního výzkumu vědeckého týmu MIT však vyplývá, že asymptomatičtí lidé přeci jenom mají jednu společnou charakteristiku, a tou je způsob, jakým kašlou. Rozdíl mezi kašlem zdravého člověka a člověka s onemocněním Covid-19 není rozpoznatelný lidským uchem, ale jak se ukázalo, umělá inteligence v tomto ohledu nad virem vyhrává.

Model umělé inteligence proti koronaviru

Nový model umělé inteligence, který odlišuje asymptomatické pacienty od těch zdravých, se spoléhá na kašel zaznamenaný pomocí záznamového zařízení. Pro testování lze tedy využít prakticky jakýkoliv chytrý telefon či notebook. K dosažení co možná nejvyšší účinnosti modelu výzkumníci zdokonalili rozpoznávací schopnost modelu pomocí desítek tisíc příkladů kašle. V průběhu následného testování model identifikoval nové vzorky pacientů s prokázaným onemocněním Covid-19 jako pozitivní s 98,5% účinností. Asymptomatické pacienty, kteří dle vlastních slov nepozorovali žádné příznaky, avšak pozdější testy byly pozitivní na přítomnost viru, identifikoval model umělé inteligence na 100 %.

Celý článek na MIT

Image Credit: Christine Daniloff

-jk-