Aktuální vydání

Číslo 8-9/2021 vyšlo tiskem 1. 9. 2021. V elektronické verzi na webu 30. 9. 2021. 

Téma: Elektrotechnika v průmyslu; Průmyslové automatizační prvky

Hlavní článek
Elektroenergetika ČR se bez nových flexibilních jaderných bloků neobejde

Číslo 4-5/2021 vyšlo tiskem
17. 9. 2021. V elektronické verzi na webu 17. 9. 2021.

Světelnětechnická zařízení
Rekonstrukce osvětlení podchodu a nástupišť vlakového nádraží Ústí nad Orlicí

Veřejné osvětlení
Osvětlení parku u Biskupství ostravsko-opavského v Ostravě
Venkovní osvětlovací soustavy a rušivé světlo
Generel verejného osvetlenia 9. časť
Environmentálne hľadiská

Model umělé inteligence zjišťuje přítomnost koronaviru pomocí kašle

30. 10. 2020 | MIT | www.mit.edu

Asymptomatičtí lidé infikovaní novou mutací koronaviru Covid-19, nevykazují žádné rozpoznatelné fyzické symptomy nemoci. Z tohoto důvodu existuje malá pravděpodobnost, že by se nechali dobrovolně testovat na přítomnost viru a mohou tedy infekci přenášet na ostatní.

Z aktuálního výzkumu vědeckého týmu MIT však vyplývá, že asymptomatičtí lidé přeci jenom mají jednu společnou charakteristiku, a tou je způsob, jakým kašlou. Rozdíl mezi kašlem zdravého člověka a člověka s onemocněním Covid-19 není rozpoznatelný lidským uchem, ale jak se ukázalo, umělá inteligence v tomto ohledu nad virem vyhrává.

Model umělé inteligence proti koronaviru

Nový model umělé inteligence, který odlišuje asymptomatické pacienty od těch zdravých, se spoléhá na kašel zaznamenaný pomocí záznamového zařízení. Pro testování lze tedy využít prakticky jakýkoliv chytrý telefon či notebook. K dosažení co možná nejvyšší účinnosti modelu výzkumníci zdokonalili rozpoznávací schopnost modelu pomocí desítek tisíc příkladů kašle. V průběhu následného testování model identifikoval nové vzorky pacientů s prokázaným onemocněním Covid-19 jako pozitivní s 98,5% účinností. Asymptomatické pacienty, kteří dle vlastních slov nepozorovali žádné příznaky, avšak pozdější testy byly pozitivní na přítomnost viru, identifikoval model umělé inteligence na 100 %.

Celý článek na MIT

Image Credit: Christine Daniloff

-jk-