Aktuální vydání

Číslo 6/2021 vyšlo tiskem 2. 6. 2021. V elektronické verzi na webu 28. 6. 2021. 

Téma: Elektrické stroje, pohony a výkonová elektronika; E-mobilita

Hlavní článek
Řešení vysoké hlučnosti vývodových transformátorů v elektrárně Ledvice

Číslo 2/2021 vyšlo tiskem
9. 4. 2021. V elektronické verzi na webu 19. 4. 2021.

Denní světlo
Denné osvetlenie novostavby telocvične pomocou GLASSFLOOR

Příslušenství osvětlovacích soustav
DALI LINK – inteligentní a ekonomické řízení osvětlení pro samostatné místnosti
Napájecí zdroje LED s bezdrátovým rozhraním v nabídce MEAN WELL

Mezinárodní tým výzkumníků vytvořil OLED displej s ultra vysokým rozlišením

23. 10. 2020 | Stanford University | www.stanford.edu

Výzkumníci ze Standfordské univerzity spojili své síly s korejskými kolegy a společně vytvořili novou architekturu pro OLED displeje, která by mohla v budoucnu umožnit výrobu televizorů, chytrých telefonů a zařízení pro virtuální či rozšířenou realitu s rozlišením až 10 000 bodů na palec (PPI). (Pro porovnání rozlišení nejmodernějších chytrých telefonů je cca 400 až 500 PPI.)

Displeje s vysokou hustotou pixelů by mohly poskytnout neuvěřitelně detailní a živý obraz, což je důležité zejména pro virtuální realitu, kde je vzdálenost mezi očima a displejem pouhých několik centimetrů. Nová architektura vychází z poznatků výzkumu Marka Brongersmana ze Standfordovy univerzity ve spolupráci se Samsung Advanced Institute of Technology (SAIT), který se původně zaměřil na vylepšení ultratenkých solárních panelů.

OLED displej

Využili jsme faktu, že v nanoměřítku obtéká světlo všechny objekty stejným způsobem jako voda,“ uvedl Mark Brongersma, profesor materiální vědy a inženýrství a jeden z hlavních autorů výzkumu zveřejněného v časopise Science. Kromě rekordní hustoty pixelů by se mohly nové „metafotonické“ OLED displeje pochlubit také vyšším jasem a lepším barevným podáním v porovnání s moderními OLED displeji a nižšími výrobními náklady.

Celý článek na Stanford University

Image Credit: SAIT

-jk-