Aktuální vydání

Číslo 10/2021 vyšlo tiskem 1. 10. 2021. V elektronické verzi na webu 1. 11. 2021. 

Téma: Elektroenergetika; Kvalita elektřiny; Obnovitelné zdroje energie

Hlavní článek
Lokální specifika Jihočeského kraje s ohledem na využívání automobilů s alternativními druhy paliv

Číslo 4-5/2021 vyšlo tiskem
17. 9. 2021. V elektronické verzi na webu 17. 9. 2021.

Světelnětechnická zařízení
Rekonstrukce osvětlení podchodu a nástupišť vlakového nádraží Ústí nad Orlicí

Veřejné osvětlení
Osvětlení parku u Biskupství ostravsko-opavského v Ostravě
Venkovní osvětlovací soustavy a rušivé světlo
Generel verejného osvetlenia 9. časť
Environmentálne hľadiská

Membránové průchodky icotek®

12. 11. 2019 | Ing. Roman Fillette | OS-KOM spol. s r. o. | www.oskom.cz

Prostupy kabeláže na elektrickém zařízení se mohou zdát málo důležité, ovšem jen do první poruchy. Následné řešení průniku vody do rozváděče, hledání přerušeného vodiče či výměna kabelu s poškozenou izolací již svou důležitost mají. Proto je třeba předem myslet na ostré hrany plechů při průchodu stěnou, příliš tuhé prostupy lámající kabely a důkladné utěsnění proti vniku vody a cizích těles.


Obr. 1. Prostorové porovnání KEL-DP vs. 4× PG (video)

Membránové průchodky icotek® zajistí ochranu kabelů, jejich šetrné upevnění s vysokou flexibilitou a dostatečné krytí podle ČSN EN 60529. Navíc je možné svazek instalovat postupně, v libovolném rozsahu a kdykoliv lze provést servisní zásah bez ztráty parametrů.


Obr. 2. Příklad použití průchodky KEL-DPZ (video)

Základní membránové průchodky KEL-DP (obr. 1) jsou z měkkého elastomeru a instalují se pouhým vtlačením do připraveného výřezu. Jejich použití je snadné a rychlé, ovšem nabízejí jen základní mechanické upevnění. Jestliže je kabelů víc, je lepší vyztužit elastomerovou desku polyamidovým rámečkem s možností přišroubování šroubem, popř. kontramaticí. Taková je konstrukce průchodky KEL-DPZ (obr. 2), která má dvojitou membránu kolem každého kabelu s dostatečnou flexibilitou pro šikmé zavedení. Výsledný prostup odolává lehkému namáhání v tahu i vibracím, nemění své vlastnosti při teplotách od –40 do +100 °C a zajišťuje krytí IP66, resp. IP68 u kulatých provedení. Pro náročné instalace je určeno provedení KEL-DPU (obr. 3), což je masivní polyamidová deska potažená tenkou vrstvou elastomeru. Membrána kolem každého kabelu je zde trojitá, díky tomu je garantováno mechanické upevnění, stejně jako certifikované krytí IP68 podle ČSN EN 60529.


Obr. 3. Průchodková deska KEL-DPU (video)

Použití membránových průchodek je velmi jednoduché. Neosazená průchodka se upevní do připraveného výřezu, tenkým hrotem se probodne krycí membrána uprostřed předlisovaného otvoru a poté se kabel skrz tuto membránu protlačí. Kabely je možné v některých případech zavádět jen směrem do zařízení, protahování v opačném směru znemožňuje profilovaná příruba, která zajišťuje odolnost proti namáhání v tahu. Všechna provedení vyhovují požadavkům pro gastronomii (certifikace ECOLAB), odpovídají drážním normám (ČSN EN 45545-2), jsou odolná proti UV záření (certifikace ČSN EN ISO 4892-2), neobsahují halogen ani silikon a k dispozici jsou v šedé a černé barvě. Velikostí je na výběr celá řada, od kulatého provedení o průměru 20 mm po speciální desku o rozměrech 221 × 90 mm.

Podrobnější informace k průchodkám, popř. k dalším výrobkům zájemci naleznou na internetových stránkách českého zastoupení: www.oskom.cz.

 


Vyšlo v časopise Elektro č. 11/2019 na straně 37. 
Tištěná verze – objednejte si předplatné: pro ČR zde, pro SR zde.
Elektronická verze vyšlých časopisů zde.