Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 1/2020 vyšlo tiskem 20. 1. 2020. V elektronické verzi na webu 12. 2. 2020. 

Téma: Elektrotechnologie; Materiály pro elektrotechniku; Nářadí, nástroje a pomůcky

Hlavní článek
Využití mHealth technologií pro automatizovaný sběr a přenos dat pacientů s diabetem

Číslo 6/2019 vyšlo tiskem 9. 12. 2019. V elektronické verzi na webu 9. 1. 2020.

Činnost odborných organizací
Svetelnotechnická konferencia Vyšehradských krajín LUMEN V4 2020 – 1. oznámenie
23. mezinárodní konference SVĚTLO – LIGHT 2019
56. konference Společnosti pro rozvoj veřejného osvětlení v Plzni
Co je nového v CIE

Osvětlení interiérů
Halla osvětlila nové kanceláře Booking.com v centru Prahy

Aktuality

Výstavba 7. bloku JE Tchien-wan s reaktorem VVER-1200 začne už letos Ruská korporace pro atomovou energii Rosatom 20. ledna 2020 uvedla, že výstavbu 7. bloku…

Přístroje ABB pomáhají pěstovat chutná česká rajčata bez pesticidů Dát si v zimě čerstvá zralá rajčata, která by pocházela od lokálních pěstitelů, bylo až…

Česká komora architektů vyhlásila 5. ročník České ceny za architekturu Soutěžní přehlídka je otevřena architektonickým realizacím postaveným na území České…

FOR CITY 2020: Inovace pro města, obce i regiony Jaká inovativní řešení, která pomocí moderních technologií zvýší kvalitu života obyvatel…

Více aktualit

MEAN WELL rozšiřuje řadu spínaných zdrojů v otevřeném provedení o model EPP-500

27.04.2019 | Libor Machan | AKAM, s. r. o. | www.akam.cz

Pro uspokojení zvýšené poptávky po spínaných zdrojích s velkou hustotou výkonu na objem v otevřeném provedení doplnil výrobce MEAN WELL řadu EPP o 500 W model. Příznivý poměr výkonu vzhledem k objemu zdroje umožnilo dosažení malých rozměrů 127 × 76 × 40 mm (d × š × v). K řadám EPS/EPP o výkonech 15 až 400 W tak přibyl nejvýkonnější typ EPP-500 s výstupními hladinami 12/15/18/24/27/36/48 nebo 54 V.


Obr. 1. Zdroj EPP-500

Spínaný zdroj model EPP-500 je v současnosti nejvýkonnějším zástupcem s takto malými rozměry a výkonem 500 W. Hlavními přednostmi zdroje jsou malé nároky na prostor v aplikaci, až 500 W výkon při teplotě 25 °C, schopnost pracovat do výkonu 320 W v prostředí s volně proudícím vzduchem, krátkodobé přetížení 550 W pro dobu tří sekund, široký rozsah pracovních teplot –30 až +70 °C, příkon bez zátěže méně než 0,5 W, účinnost až 94 %, 5 V přídavná napájecí větev funkční i v pohotovostním režimu, 12 V přídavná napájecí větev s možností dodávat až 0,5 A pro napájení externí ventilace, schopnost pracovat v podmínkách nadmořské výšky až 5 000 m.

Zdroj EPP-500 je z hlediska EMC kompatibilní jak pro třídu I (s použitím zemnicí svorky FG), tak pro třídu II (bez použití zemnicí svorky FG) v instalacích. Tato kompatibilita umožňuje montáž jak do plastových, tak do vodivých krytů a šetří čas návrhu i během následného procesu EMI certifikace. Zdroj EPP-500 je tak vhodný pro široké průmyslové použití, elektromechanická zařízení, tovární automatizační systémy a aplikace s požadavkem na malý příkon v pohotovostním režimu.

Vstupní rozsah zdroje je 80 až 264 V AC a samozřejmostí je zabudování funkce pro kompenzaci jalového odběru PFC (Power Factor Correction). Jak bylo zmíněno, zdroj může pracovat bez pomocné ventilace do výkonu 320 W, je-li v aplikaci požadavek na větší výkon (až 500 W), potom výrobce doporučuje použít ventilátor s parametry 25 CFM nucené cirkulace vzduchu. Při nenadálých zvýšených požadavcích zátěže lze zdroj krátkodobě přetížit po dobu až tří sekund o 10 % (550 W).


Obr. 2. Příklad použití v zařízení pro automatické šroubování

Zdroj i zátěž jsou chráněny množstvím zabudovaných ochran – proti zkratu na výstupu, přetížení (charakter ochrany je typu cyklické odpojování výstupu při detekci nadproudu), dále proti přepětí na výstupu ze strany zátěže a proti teplotnímu přetížení (odpojení výstupu a samovolný náběh po ochlazení na bezpečnou provozní teplotu).

Doplňková větev 5 V je užitečná pro doprovodnou elektroniku – např. senzorika, regulační obvod, komunikace apod. Přesnou hodnotu napětí na zátěži pro kompenzaci úbytků na vedení poskytují zdroji svorky sense. Zdroj disponuje informačním signálem power good a power fail (svorka P.G.). Signál o úrovni TTL na svorce P.G. informuje aplikaci o připravenosti zdroje a také o poklesu výstupu pod 90 % (fail), aby bylo možno zajistit co nejrychlejší odezvu na poruchu napájecí soustavy. O správném chodu zdroje informuje LED indikátor. EPP-500 je certifikován podle UL/CUL/TUV/EAC/CB/CE ITE, a je tedy bezpečný pro provoz v EU. Kvalitní návrh a zpracování, použití spolehlivých komponent a důsledný vývoj umožňuje na zdroje EPP výrobci MEAN WELL poskytovat záruku tři roky.


Vyšlo v časopise Elektro č. 4/2019 na straně 40. 
Tištěná verze – objednejte si předplatné: pro ČR zde, pro SR zde.
Elektronická verze vyšlých časopisů zde.