Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Číslo 6/2021 vyšlo tiskem
29. 11. 2021. V elektronické verzi na webu ihned.

Aktuality
Poslední zasedání redakční rady časopisu Světlo?
Ing. Jiří Novotný šéfredaktorem časopisu Světlo od jeho založení

Z odborného tisku
Nový datový formát pro popis svítidel

Lineární pojezdová dráha HIWIN LT-M v dokonalé spolupráci s robotem Fanuc M-800iA/60

14. 10. 2020 | HIWIN s.r.o. | www.hiwin.cz

Brněnská společnost HIWIN za přísných bezpečnostních a hygienických opatření představila na Dni otevřených dveří mimo jiné lineární pojezdovou dráhu LT-M a nový model robota Fanuc M-800iA/60

Společnost HIWIN s.r.o., přední dodavatel lineární techniky, přivítala v Brně na Dni otevřených dveří, který se konal od 5. do 7. října, více než 70 zákazníků a dalších zájemců o produkty se značkou HIWIN. Během tří dnů za přísných bezpečnostních a hygienických opatření byly představeny nejnovější produkty této značky. Showroom, zřízený v nové výrobní hale, poskytl dostatek prostoru pro prezentaci vertikálních i horizontálních pojezdových drah určených pro přesné polohování průmyslových robotů. Plně funkční produkty byly doplněny roboty značky Fanuc tak, aby bylo možné přímo demonstrovat přínos pojezdových drah HIWIN a jejich přesné polohování, které zajišťují vybraným modelům průmyslových robotů.

„Jsme rádi, že se nám podařilo i přes daná omezení zorganizovat Den otevřených dveří a představit naše novinky, zejména pojezdové dráhy pro průmyslové roboty,“ říká Petr Severa, výrobní ředitel společnosti HIWIN s. r. o. pro polohovací systémy, a dodává: „Showroom, který vznikl v prostorách nové haly, ponecháme, abychom mohli i v budoucnu našim zákazníkům představit možná řešení přímo v simulovaném provozu a dokázat, že naše řešení plně splňují vysoké požadavky kladené výrobcem robotů i nároky našich zákazníků při navrhování a realizaci pojezdových drah.“

Mezi představenými produkty dominovaly zejména tři funkční pojezdové dráhy, včetně dráhy vertikální, která byla osazena novým typem kolaborativního robotu CRX-10iA/L. Ten je vybaven citlivými momentovými senzory ve všech osách, které zajišťují bezpečné zastavení při případném kontaktu s obsluhou a také možnost velmi snadného ručního navádění při učení nových pozic. Rameno je celokovové s krytím IP67 a je možné použít intuitivní grafické prostředí na tabletu pro snadné úpravy programu nepříliš zkušenou obsluhou.

Vrcholem prezentace pak byla dokonalá spolupráce pojezdové dráhy HIWIN s robotem Fanuc M-800iA/60. Pojezdová dráha s pastorkem a ozubeným hřebenem se zdvihem 2,66 m byla poháněná motorem Fanuc Alpha iS12/4000, který byl ovládán přímo integrovaným řízením pro sedmou osu Fanuc. Výhodou je, že programátor nemusí řešit synchronizaci se sedmou osou při programování jednotlivých pohybů a vše je vyřešeno interně. Dráha je určena pro celkovou zátěž do 1 000 kg a dosahuje rychlosti vmax 3m/s a zrychlení amax 2m/s2.

Společně s touto pojezdovou drahou byl představen nový robot Fanuc M-800iA/60 s užitečným zatížením až 60 kg, robustní konstrukcí a vysokou tuhostí, který je aktuálně nejpřesnějším modelem této značky. Ta je zajištěna hlavně prostřednictvím sekundárních enkodérů, které jsou instalovány na mechanice za převodovkami všech šesti os. Absolutní přesnost polohy je dále vylepšena proprietární funkcí iR Calibration Signature. Robot těchto parametrů vyžaduje dokonalou spolupráci s pojezdovou dráhou a klade vysoké nároky na přesnost polohování. Výsledkem je, že robot vykazuje vynikající výsledky v přesnosti lineární i kruhové dráhy. Fanuc M-800iA/60, stejně tak jako pojezdová dráha HIWIN, snižují nepřesnosti na minimum a napomáhají zlepšit například kvalitu laserového řezání, svařování nebo obecně procesů s velmi vysokou a rostoucí náročností na přesnost, zejména v automobilovém nebo leteckém průmyslu.

Tiskové materiály HIWIN