Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Číslo 6/2021 vyšlo tiskem
29. 11. 2021. V elektronické verzi na webu ihned.

Aktuality
Poslední zasedání redakční rady časopisu Světlo?
Ing. Jiří Novotný šéfredaktorem časopisu Světlo od jeho založení

Z odborného tisku
Nový datový formát pro popis svítidel

Letoun Solar Impulse dokončil vůbec první oblet země pouze na sluneční pohon

26. 7. 2016 | ABB s.r.o. | www.abb.com

Letoun Solar Impulse změnil dějiny, když dokončil vůbec první oblet země pouze na sluneční pohon. Letoun přistál v 4:05 h ráno místního času ve výchozím místě v Abu Dhabí po dokončení poslední etapy z Káhiry, která trvala 48 hodin a 37 minut.

„Je to opravdu historický okamžik s obrovským symbolickým významem,“ uvedl generální ředitel společnosti ABB Group Ulrich Spiesshofer. „Jasně se ukázalo, že s průkopnickým duchem a čistými technologiemi může svět fungovat i bez spotřebovávání přírodních zdrojů. Jménem všech lidí z ABB blahopřejeme Bertrandu Piccardovi, André Borschbergovi i všem ostatním z týmu Solar Impulse. Jsme nesmírně hrdí, že jsme k tomuto pozoruhodnému projektu mohli přispět.“

ABB uzavřela inovační a technologické spojenectví s projektem Solar Impulse, neboť tím, co projekt dosáhl ve vzduchu, se ABB zabývá na zemi. Již 125 let je ABB ve Švýcarsku průkopníkem energetických a automatizačních technologií.

„Je to historický úspěch pro obnovitelnou energii a čisté technologie, nejen pro letectví,“ uvedl po přistání Bertrand Piccard, pilot, zakladatel a ředitel projektu Solar Impulse. „Spojením svých silných stránek Solar Impulse a ABB předvedli, jak lze revoluční inovace proměnit v důvěryhodná řešení a jak lze energii vyrábět, uchovávat a využívat efektivněji pro čistší svět.“

André Borschberg, spoluzakladatel, generální ředitel Solar Impulse a pilot, potvrdil význam partnerství: „Tato mise by nebyla možná bez odborných znalostí a podpory ABB a dalších organizací, které se na projektu podílely. V rámci inovační a technologické aliance s projektem Solar Impulse společnost ABB poskytla odborníky, kteří misi podporovali. Patřili mezi ně i inženýři, kteří pracovali jako členové pozemního štábu po celou dobu letu kolem světa.“

Při pokusu o oblet světa se musel Solar Impulse vyrovnat s řadou problémů a výzev, které ABB řeší na zemi pro své zákazníky. Jedná se například o maximální využití solárních panelů, zapojení obnovitelné energie do elektrických distribučních sítí a zvýšení energetické efektivnosti.

Během obletu světa uskutečnil Solar Impulse mezipřistání na čtyřech kontinentech (v Asii, Severní Americe, Evropě a Africe) a přeletěl dva oceány (Tichý a Atlantský), Středozemní moře a Arabský poloostrov. Po cestě překonal několik leteckých rekordů, včetně nejdelšího sólového letu (117 hodin 52 minut), který André Borschberg vykonal v rámci etapy z Japonska na Havaj. Rekordní byl také první přelet Atlantského oceánu v solárním letounu, který provedl Bertrand Piccard.

Tiskové materiály ABB s.r.o.