Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Číslo 6/2021 vyšlo tiskem
29. 11. 2021. V elektronické verzi na webu ihned.

Aktuality
Poslední zasedání redakční rady časopisu Světlo?
Ing. Jiří Novotný šéfredaktorem časopisu Světlo od jeho založení

Z odborného tisku
Nový datový formát pro popis svítidel

Konektory značky Wago

18. 4. 2019 | Conrad Electronic Česká republika, s. r. o. | velkoobchod.conrad.cz

Společnost Wago vyrábí spolehlivé průmyslové konektory a svorky již od roku 1951. Výrobky značky Wago s úspěchem nahrazují tradiční šroubové nebo pájené spojovací prvky a díky minimalizaci rizika vadného spojení jsou velmi vhodné pro použití v elektrotechnice a průmyslové automatizaci.

Společnost Wago vyrábí tyto průmyslové konektory pro automatizaci a svorky pro elektrotechniku:
– instalační svorky,
– řadové svorky,
– svorky a konektory na desky plošných spojů.

Pružné konektory pro automatizaci jsou určeny k rozšiřování systémů řízení. Dalšími skupinami výrobků značky Wago jsou rozhraní HMI, komponenty síťové infrastruktury (mj. průmyslové switche a zásuvky RJ-45) a pokročilé modulové I/O systémy.


Obr. 1. Základní provedení svorek 221

Typy konektorů Wago

Svorky pro rychlou montáž elektroinstalační kabeláže. Široký sortiment svorek umožňuje vybrat si prvek s potřebným počtem kontaktů. Svorky jsou řešením při použití na omezeném prostoru. Pokročilý zasouvací systém CAGE CLAMP u mnoha výrobků značky WAGO urychluje montáž.

Řadové svorky se zasouvací funkcí

Jde o neocenitelnou pomůcku při instalaci rozváděčových a ovládacích skříních. U těchto výrobků je možné vyzkoušet spojení před připojením a použít jasné a přehledné značení. Zmíněné svorky jsou určeny pro montáž vodičů s průřezem 1,5 a 4 mm2. Řadové svorky značky Wago jsou také vybaveny ochranou před chybným zapojením a přímým dotykem. Distribuce napájení je tak možná i na obtížně přístupných místech.

Patrové svorky

Jde o spolehlivé instalační prvky pro použití v technologii budov. Samostatné vodiče nebo licny s nakrimpovanou koncovkou je možné jednoduše zastrčit do kabelových objímek. Patrové svorky Wago odpovídají normě DIN VDE 0100-718, která upravuje požadavky na elektroinstalace ve stavbách občanské vybavenosti. S jejich pomocí lze rozdělit potenciál N, a měřit tak izolační odpor všech vodičů určitého obvodu bez jeho vypnutí. Uvedené svorky jsou určeny pro bezpečné a snadné použití a jejich úhlová varianta usnadňuje jejich montáž.

I přes své kompaktní rozměry poskytují patrové svorky prostor pro třířádkové označení a identifikační popis.

Instalační svorky

Instalační svorky značky Wago jsou určeny pro montáž většiny vodičů. Díky menším rozměrům jsou velmi vhodné pro použití na obtížně přístupných místech.

Tyto výrobky některých řad, jako např. svorky Wago 221, jsou v průhledném provedení, které umožňuje rychlou kontrolu stavu kontaktů a délky odizolovaného vodiče (obr. 1).

Svorky pro instalační krabice

Používají se v zapuštěných i nástěnných instalačních krabicích. Vyznačují se kompaktními rozměry, jsou určeny pro připojení dvou až osmi vodičů. Jsou průhledné, což urychluje kontrolu kontaktů. Nejznámější jsou svorky řady 273, kde se používá vodič odizolovaný v délce 10 až 13 mm (obr. 2). Vodiče se montují jednoduše zasunutím do příslušného otvoru.


Obr. 2. Svorka pro instalační krabice

Svorky je třeba vybírat podle konkrétního typu vodiče. Proto nabídka značky Wago zahrnuje standardní svorky pro instalační krabice (řada 273) a také svorky těchto typů:
– Svorky pro instalační krabice v provedení Micro, určené pro instalace, ve kterých je nezbytné použít prvky o malé velikosti, jako např. při instalaci zvonku či interkomu. Svorky řady 243 jsou určeny k použití v nízkonapěťových rozvodech. Zasouvání, které je u těchto svorek použito místo šroubů, urychluje a usnadňuje montáž.
– Svorky pro instalační krabice určené pro použití v zónách s nebezpečím výbuchu obsahuje řada Ex e (řada 773), která vyhovuje normě 94/9-ATEX a UL-Aex, a proto lze tyto svorky instalovat ve velmi náročných podmínkách.

Pojistkové svorky

Jde o zvláštní variantu řadových svorek, které jsou určeny mj. k montáži autopojistek. Vyskytují se také v provedení s kontakty z boku nebo zepředu. Lze rovněž zvolit úhlové provedení. S úspěchem se používají v rozváděčích nebo ve zvláštních vozidlech či lodích.

Pojistkové vložky je třeba vybírat podle elektrických a technických parametrů pojistek.

Svorky TOPJOB®S

Řadové svorky vyráběné společností Wago jsou zvláštním typem instalačních svorek pro použití ve stavebnictví. Využívají bezpečné zasouvání CAGE CLAMP, umožňující spojovat jednožilové i vícežilové kabely a drátové vodiče s koncovkami i bez nich. Jsou určeny pro zatížení až do 32 A, díky čemuž nacházejí uplatnění ve většině instalací. Svorky se zasouváním CAGE CLAMP jsou odolné proti otřesům a umožňují dosáhnout vysoké vodivosti.
– Jednoduchý a srozumitelný systém značení páskami urychluje a zpřesňuje kontrolu instalací (obr. 3).
– Díky systému Push-in je zajištěna rychlá montáž zasunutím vodiče bez použití nářadí, čímž se zkracuje doba instalace. U svorek TOPJOB®S není třeba vodiče dopředu upravovat, a proto se spoří čas i náklady. Svorky TOPJOB®S jsou vhodné pro všechny typy vodičů.
– Svorky TOPJOB®S je možné flexibilně rozšiřovat pomocí můstků, včetně mj. příčných můstků, kabelových a vertikálních můstků, které jsou vhodné ke spojování patrových svorek.

Obr. 3. Svorka TOPJOB®S
Obr. 3. Svorka TOPJOB®S

Minisvorky

Svorky Wago Compact

Velké efektivity lze dosáhnout použitím miniaturních svorek, které jsou určeny pro obtížně přístupná místa, kde je třeba instalovat velmi malé spojovací prvky, jež zároveň zajistí maximální kvalitu spojení a rychlost provedení.

Svorky Compact – řada 2273
Příkladem je řada 2273, která je určena pro vodiče s průřezem 0,5 až 2,5 mm2. Výrazné barevné značení svorek této řady umožňuje rychlou identifikaci vodičů. Jde o kompaktní svorky s průhledným krytem pro rychlou vizuální kontrolu. Tyto svorky lze s úspěchem použít v zapuštěných instalačních krabicích. Svorky řady 2273 jsou o 50 % menší než svorky základní řady Wago Compact.

Svorky Compact – řada 221
Řada 221 obsahuje kompaktní instalační svorky pro montáž všech typů vodičů. Díky průhlednému provedení je zajištěna možnost rychlé kontroly spojení vodičů (obr. 4). Tyto svorky jsou vyráběny v provedení pro dva, tři a pět vodičů. Pro instalaci vodiče není třeba zvláštní vybavení – stačí odklopit kontakt, zasunout vodič a potom kontakt zaklapnout zpět na vodič ve správné poloze. Svorky se snadno montují a mají kompaktní rozměry, ve srovnání s předchozí řadou 222 lze dosáhnout až 40% úspory místa.

Obr. 4. Svorka Compact (221) WAGO
Obr. 4. Svorka Compact (221)

Svorky pro osvětlení
Jsou to svorky Wago pro použití u markýz a žaluzií či v osvětlovacích a topných soustavách. Vyznačují se menšími rozměry, snadnou instalací a spolehlivým spojením. Pro použití v osvětlovacích systémech je určena řada 224.
– Všechny její prvky vyhovují normě VDE 60998.
– Umožňují montáž kabelů i jednožilových vodičů.
– Při montáži není třeba nářadí, což je výhodné v omezeném prostoru.
– Vybrané prvky jsou odolné proti dlouhodobému působení vysokých teplot.

Zvláštním typem svorky pro osvětlení je servisní svorka, která je určena pro připojení všech typů vodičů.

Montáž svorek Wago

U obyčejných svorek je třeba používat šroubovák, což může být ve stísněných podmínkách velmi obtížné. Svorky značky Wago se vyznačují bezproblémovou a ve většině případů beznářaďovou montáží, díky níž je jejich použití velmi snadné, urychluje také případné opravy elektroinstalací. Zasouvací systém umožňuje zkontrolovat zkoušečkou nebo měřicím zařízením správné fungování svorky. I přes jednoduchou montáž zajišťují svorky značky Wago bezpečné a pevné spojení vodičů. U některých typů svorek se používá pružinový kontakt, u kterého postačí pouze zasunout vodič do svorky.

Svorka Wago, nebo pájení? Srovnání


Vyšlo v časopise Elektro č. 4/2019 na straně 41. 
Tištěná verze – objednejte si předplatné: pro ČR zde, pro SR zde.
Elektronická verze vyšlých časopisů zde.

EMC v instalaci

Vloženo: 30. 11. 2021