Aktuální vydání

Číslo 5/2021 vyšlo tiskem 5. 5. 2021. V elektronické verzi na webu 31. 5. 2021. 

Téma: Elektrotechnika v roce 2021; Software pro projektování a řízení

Hlavní článek
Jak postupovat po zrušení řazení prostor z hlediska nebezpečí úrazu elektrickým proudem a jak se vypořádat s vnějšími vlivy

Číslo 2/2021 vyšlo tiskem
9. 4. 2021. V elektronické verzi na webu 19. 4. 2021.

Denní světlo
Denné osvetlenie novostavby telocvične pomocou GLASSFLOOR

Příslušenství osvětlovacích soustav
DALI LINK – inteligentní a ekonomické řízení osvětlení pro samostatné místnosti
Napájecí zdroje LED s bezdrátovým rozhraním v nabídce MEAN WELL

Kompaktní zařízení umožňuje detekci pohybu světla v materiálech

2. 5. 2021 | MIT | www.mit.edu

Porozumění způsobu oscilace světelných vln při interakci s materiály je zásadní pro pochopení přenosu energie v materiálech, kupříkladu fotovoltaických článcích nebo rostlinách. Světelné vlny však oscilují neuvěřitelnou rychlostí a vývoj kompaktního zařízení schopného přímého zachycování pohybu světelných vln je tedy velkou výzvou.

Vědecký tým pod vedením výzkumníků z MIT nyní vyvinul mikro zařízení, které dokáže sledovat přímé změny slabého elektrického pole světelných vln v průběhu času. Toto zařízení, které kombinuje mikročip, krátké laserové impulzy a nano antény, je snadno použitelné, nevyžaduje žádné speciální prostředí pro provoz, má minimální požadavky na laser a lze ho kombinovat s tradiční laboratorní elektronikou.

Nano zařízení

Výsledky výzkumu, zveřejněné v časopise Nature Photonics, mohou pomoci s výzkumem nových nástrojů pro optická měření s aplikací v mnoha oborech, například biologii, lékařství, bezpečnosti potravin, při detekci plynů a nalézání nových léků.

Celý článek na MIT

Image Credit: Marco Turchetti

-jk-