Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Číslo 6/2021 vyšlo tiskem
29. 11. 2021. V elektronické verzi na webu ihned.

Aktuality
Poslední zasedání redakční rady časopisu Světlo?
Ing. Jiří Novotný šéfredaktorem časopisu Světlo od jeho založení

Z odborného tisku
Nový datový formát pro popis svítidel

Komfort znamená mít teplo i chlad. Účinná řešení ukáže FOR ARCH.

23. 8. 2019 | ABF, a.s. | www.abf.cz

Jubilejní 30. ročník stavebního veletrhu FOR ARCH se blíží. Ve dnech 17. až 21. září představí v PVA EXPO PRAHA novinky a trendy napříč odvětvími ve stavebnictví a chybět nebudou ani vystavovatelé oboru vytápění a větrání. Co za technologie veletrh nabídne a kde najdou návštěvníci odbornou radu?

Rodinné domy postavené v minulém století, i starší, s velkou potřebou tepla jsou ideální pro modernizaci vytápění s využitím tepelných čerpadel. Čím větší potřeba tepla na vytápění, tím lepší poměr mezi výší investice a instalovaným výkonem. Zatímco ekonomická návratnost investice do zateplení fasády, pokud nebyla vynucena špatným stavem, se pohybuje v řádu 20, 30 a více let, investice do čerpadla se vyplatí mnohem dřív. Šetřit tepelným čerpadlem mohou samozřejmě i bytové domy.

I domy s velmi nízkou spotřebou tepla lze vytápět pomocí tepelného čerpadla. Druh země-voda má výhodu v tom, že nízkou teplotu v zemní sondě lze s minimální spotřebou energie čerpadla využít pro chlazení vnitřního prostředí v teplých dnech. Výhodu vytápět, připravovat teplou vodu anebo chladit tepelným čerpadlem lze využít i v případě druhu vzduch-voda, pokud má schopnost přepnutí do reverzního chodu. Handicapem tepelného čerpadla vzduch-voda může být hluk, který vzniká činností venkovní jednotky s ventilátorem. Před jeho pořízením je zásadní si hodnověrně ověřit, že hlukové emise splní požadované hygienické limity, ale nebudou ani obtěžovat sousedy, což je zpravidla zásadní.

Komfort znamená mít teplo i chlad

S klesající spotřebou tepla na vytápění se zvyšuje i zájem o tepelná čerpadla vzduch-vzduch. Na trhu jsou nazývána reverzibilními klimatizacemi. Původní účel klimatizace ochlazovat přehřáté prostředí a upravovat kvalitu vzduchu byl rozšířen o vytápění tím, že se zjednodušeně řečeno otočí tok tepelné energie z vnitřku ven na zvenku dovnitř. Komfort vnitřního prostředí závisí na technické úrovni. Nejlepší výrobky jsou nejen tiché, ale také automaticky směrováním proudu vzduchu provětrávají i nejvzdálenější kouty místnosti
a působí i bez průvanu, neboť proud vzduchu směřují do místa, kde v místnosti není člověk.

Letní horka v poslední době přinesla další důvod pro pořízení tepelného čerpadla, původně využívaného jen jako zdroj tepla. „Je to jednoduché a vlastně zabijete dvě mouchy jednou ranou! S tepelným čerpadlem vyřešíte zároveň topení i chlazení vašeho domu. Nemusíte pořizovat zvlášť topení a klimatizaci, ale získáte zařízení 2 v 1,“ říká Ing. Lubomír Kuchynka ze společnosti AC Heating a přibližuje důvod pro pořízení tepelného čerpadla, zejména v úsporných domech, kde si chceme zajistit celoroční komfort.

Plyn, biomasa i elektřina – technické stálice s novinkami

Pokud je pro nový dům k dispozici plynová přípojka, pak se příznivě (investičně i provozně) jeví vytápění a příprava teplé vody plynovým kondenzačním kotlem. Jde o osvědčený způsob, kdy odběratel není závislý jen na jednom druhu energie. V domech, kde již více jak desítku let funguje atmosférický plynový kotel, je nejvyšší čas přejít na kotel kondenzační. Minimální provozní úspora 10 %, v některých případech dokonce zjištěná úspora zemního plynu dosahující až 30 %, stojí za zamyšlení. „Významné úspory s kondenzačním kotlem již nejsou jen vějičkou výrobců, ale realitou mnoha domů a bytů, které již generační výměnou kotle prošly. Navíc plynové kotle jsou stále za příznivé ceny, jejich pořízení je rozhodně zajímavé v porovnání s jinými zdroji. A to jak pro rodinné domy a byty, tak i pro větší domy, kde jsou kotle v kaskádách. Navíc stále se nabízí možnost čerpat dotace,“ říká Milan Kubíček, zástupce výrobce Thermona.

Rozhodnutí, co s kotlem na pevná paliva, především uhlí, asi nejvíce závisí na ekonomických možnostech majitele domu. Levný provoz je vykoupen množstvím práce při obsluze kotle. Navíc je tu hrozba, že podle zákona na ochranu ovzduší bude provoz kotle pro zastaralost z donucení ukončen. Ale i dnes jsou na trhu kotle na pevná paliva splňující současné a s velkou pravděpodobností i budoucí ekologické požadavky, takže není důvod k panice. A pokud se výměna zastaralého kotle podpoří například z programu Kotlíkové dotace, půjde o zajímavou variantu pro ty, kterým nevadí nižší provozní komfort nebo mají možnost si ekonomicky výhodně pořídit palivové dříví.

Nové požadavky na budovy od ledna 2020

Nové rodinné domy s malou potřebou tepla na vytápění jsou současným trendem. Nižší spotřeba tepla umožňuje ekonomicky příznivě využít přímou přeměnu elektřiny na teplo. Konstrukčně a investičně může jít o nejjednodušší způsob. Lze použít elektrické konvektory, sálavá otopná tělesa na stěnách, ale i na stropě, podlahové, stěnové či stropní vytápění.

„Všechny novostavby realizované po 1. 1. 2020 musí splňovat podmínky pro zařazení do kategorie tzv. budov s téměř nulovou spotřebou energie, což samozřejmě vyvolává otázky, co bude jinak. Studie prokázala, že i po roce 2020 lze s elektrickým vytápěním splnit kritéria kladená platnou legislativou. Objektivně bude vyžadován vyšší podíl OZE – např. instalace střešní FVE – na druhou stranu lze dnes už i na tyto systémy využít některou ze státních dotací,“ říká Miroslav Petr ze společnosti Fenix, českého výrobce.

Zajímavé budou i novinky společnosti DZ Dražice, člena skupiny NIBE. Například systém, v němž je energie z fotovoltaických panelů přímo využita na chlazení, přitápění a ohřev vody pomocí hybridní klimatizace, akumulační nádrž pro uchovávání přebytečného tepla z kotle na pevná paliva, tepelného čerpadla, nebo solárních kolektorů.

Oheň nejen pro relax

Základní potřebu tepla pokryjí výše popsaná zařízení. Ale pak tu máme potřebu uspokojit individualitu, lidský kladný vztah k ohni jako zdroji domácí pohody. Na veletrhu FOR ARCH návštěvníci uvidí až stovku nejrůznějších krbových vložek, krbů, krbových kamen na uhlí, brikety, dřevěná polena a pelety. Maximální luxus daný moderními technologiemi vytápění řízenými elektronickými systémy ovládanými i přes internet řada lidí touží doplnit něčím, na první pohled jednoduchým. Jako relaxaci po duševně vyčerpávajícím pracovním dnu nebo i jako výraz šetření ušlechtilými druhy energií. Ať tak nebo onak, výrobci nabídnou široký výběr designových řešení.

České krby s.r.o. budou mít na veletrhu mimo jiné i krbové vložky od belgické firmy Bodart & Gonay, které se vyznačují perfektním spalováním s krásně čistým sklem, díky skvěle rozvedenému vzduchu ve spalovací komoře a automatickou regulací, která je vždy již součástí krbové vložky,“ představuje funkční benefity Petr Koutenský ml. a dodává, že jako instalační firma se o zákazníky rádi postarají od návrhu až po samotnou realizaci. Značek budou mít České krby na stánku více, takže každý si přijde na své.

Bez vzduchu to nepůjde

Protože čerstvý a čistý vzduch je základem zdraví, řešení potřebujeme a možností je více.

Pokud provádíte rekonstrukci staršího bytu, můžete vyřešit jednou provždy problémy s vlhkostí a plísněmi pro zdravé bydlení. Kouzlo je ukryté v řízené pravidelné výměně vzduchu. Komfortní systém větrání s rekuperací tepla umožňuje interiér nepřetržitě zásobovat čerstvým a čistým vzduchem. Rekuperace neboli zpětné získávání tepla zase zajišťuje významnou úsporu nákladů na topení. Konkrétní příklady větrání s rekuperací v rodinných domech, bungalovech i bytech stejně jako s novinkami designových radiátorů seznámí návštěvníky FOR ARCH například švýcarská firma Zehnder.

Kdo se nechce pustit do řešení centrálního větrání, může zvolit malé decentrální větrací jednotky, pro jejichž instalaci je třeba jen nechat nebo vyvrtat válcový otvor skrz venkovní stěnu. „Pro větrání panelových bytů a rekonstruovaných domů lze použít lokální větrací jednotky s rekuperací, které se instalují přímo do obvodové zdi větrané místnosti. Vzduch současně přivádějí i odvádějí, přičemž díky zabudovanému výměníku jsou schopny předávat teplo zpět do interiéru. Účinnost rekuperace těchto zařízení se pohybuje v rozmezí 60 až 90 %. Jedná se o rekuperační jednotky od firmy KORADO z modelové řady KORASMART. Výměnné filtry použité ve větracích jednotkách účinně zachycují prach a pyl, čímž snižují možnost vzniku alergií. Tento způsob větrání významně redukuje vlhkost ve větraných místnostech a zamezuje tak tvorbě plísní, které vznikají právě při nedostatečném větrání,“ říká Vlastimil Mikeš ze společnosti Korado.

Veletrh FOR ARCH bude i letos plný inspirace pro nové domy i pro modernizace. Například portál TZB-info na něm letos představí oblíbené kalkulátory ceny energií, porovnání nákladů na vytápění různými způsoby a různými zdroji energií, ale i nový projekt Výměny kotlů, který reaguje na zpřísnění limitů pro provoz kotlů na pevná paliva.

Energeticky úsporná řešení od ČEZ

Fotovoltaika s bateriemi, elektromobil nebo EPC projekty

Jak komplexně řešit energetické úspory ve vašem domě nebo jak zabránit úniku energií z budov? Návštěvníci FOR ARCH se seznámí například s fotovoltaikou na střechu s ukládáním do baterie nebo s energeticky úspornými řešeními pro budovy jako je Rudolfinum nebo Národní divadlo, realizovanými formou EPC projektů.