Aktuální vydání

Číslo 2/2021 vyšlo tiskem 10. 2. 2021. V elektronické verzi na webu 8. 3. 2021. 

Téma: Elektrické přístroje; Přístroje pro inteligentní sítě; Internet věcí

Hlavní článek
Technologie Internetu věcí v prostředí chytrého měření

Číslo 1/2021 vyšlo tiskem 12. 2. 2021. V elektronické verzi na webu ihned.

Osvětlení interiérů
Interiér roku 2020 – kanceláře v době home office
PROLICHT CZECH splnil představy architekta o osvětlení rezidence Obecní dvůr na Starém Městě pražském

Svítidla a světelné přístroje
Covid 19 – jsou vůbec v této době nějaké novinky u výrobců svítidel?
Osvětlovací systémy společnosti STEINEL 

Je přítomnost fosfanu v atmosféře Venuše důkazem o existenci mimozemského života?

15. 9. 2020 | MIT | www.mit.edu

Při pátrání po životě mimo naši rodnou planetu se vědci zaměřují především na naši sousední červenou planetu. NASA během posledních několika let vyslala k Marsu hned několik roverů (momentálně k planetě směřuje další z nich), jejichž úkolem bylo prozkoumat prašný povrch Marsu a pátrat po přítomnosti vody či jiných stop, které by poukázaly na obyvatelnost druhé nejmenší planety soustavy.

Mezinárodnímu týmu vědců pod záštitou Massachusettského technologického institutu (MIT) se nyní podařilo zpozorovat pravděpodobné známky života v atmosféře Venuše. Zatímco čerstvý objev není přímým důkazem existence života mimo Zemi, dle výzkumníků se musí jednat o jakousi „vzdušnou“ formu života v jediné obyvatelné vrstvě jinak nepřátelské a nehostinné planety. Výsledky výzkumu byly zveřejněny v časopise Nature Astronomy.

Život na Venuši

Astronomové pod vedením Jane Greavesové z univerzity ve velšském Cardiffu detekovali v atmosféře přítomnost fosfanu – plynu, který na Zemi produkují mikroorganismy v prostředí chudém na kyslík. Výzkumníci z MIT již v předešlém výzkumu prokázali, že tento velmi jedovatý plyn může být na skalnaté terestrické planetě tvořen pouze živými organismy. Nyní navázali na své poznatky a provedli obsáhlou analýzu za účelem vyhodnocení pravděpodobnosti tvorby fosfanu jiným než živým organismem na povrchu Venuše. Na základě široké škály scénářů výzkumníci usoudili, že jediným logickým vysvětlením přítomnosti fosfanu v atmosféře Venuše je přítomnost života.

Celý článek na MIT

Image Credit: MIT

-jk-