Aktuální vydání

Číslo 8-9/2021 vyšlo tiskem 1. 9. 2021. V elektronické verzi na webu 30. 9. 2021. 

Téma: Elektrotechnika v průmyslu; Průmyslové automatizační prvky

Hlavní článek
Elektroenergetika ČR se bez nových flexibilních jaderných bloků neobejde

Číslo 4-5/2021 vyšlo tiskem
17. 9. 2021. V elektronické verzi na webu 17. 9. 2021.

Světelnětechnická zařízení
Rekonstrukce osvětlení podchodu a nástupišť vlakového nádraží Ústí nad Orlicí

Veřejné osvětlení
Osvětlení parku u Biskupství ostravsko-opavského v Ostravě
Venkovní osvětlovací soustavy a rušivé světlo
Generel verejného osvetlenia 9. časť
Environmentálne hľadiská

Je přítomnost fosfanu v atmosféře Venuše důkazem o existenci mimozemského života?

15. 9. 2020 | MIT | www.mit.edu

Při pátrání po životě mimo naši rodnou planetu se vědci zaměřují především na naši sousední červenou planetu. NASA během posledních několika let vyslala k Marsu hned několik roverů (momentálně k planetě směřuje další z nich), jejichž úkolem bylo prozkoumat prašný povrch Marsu a pátrat po přítomnosti vody či jiných stop, které by poukázaly na obyvatelnost druhé nejmenší planety soustavy.

Mezinárodnímu týmu vědců pod záštitou Massachusettského technologického institutu (MIT) se nyní podařilo zpozorovat pravděpodobné známky života v atmosféře Venuše. Zatímco čerstvý objev není přímým důkazem existence života mimo Zemi, dle výzkumníků se musí jednat o jakousi „vzdušnou“ formu života v jediné obyvatelné vrstvě jinak nepřátelské a nehostinné planety. Výsledky výzkumu byly zveřejněny v časopise Nature Astronomy.

Život na Venuši

Astronomové pod vedením Jane Greavesové z univerzity ve velšském Cardiffu detekovali v atmosféře přítomnost fosfanu – plynu, který na Zemi produkují mikroorganismy v prostředí chudém na kyslík. Výzkumníci z MIT již v předešlém výzkumu prokázali, že tento velmi jedovatý plyn může být na skalnaté terestrické planetě tvořen pouze živými organismy. Nyní navázali na své poznatky a provedli obsáhlou analýzu za účelem vyhodnocení pravděpodobnosti tvorby fosfanu jiným než živým organismem na povrchu Venuše. Na základě široké škály scénářů výzkumníci usoudili, že jediným logickým vysvětlením přítomnosti fosfanu v atmosféře Venuše je přítomnost života.

Celý článek na MIT

Image Credit: MIT

-jk-