Aktuální vydání

Číslo 11/2020 vyšlo tiskem 11. 11. 2020. V elektronické verzi na webu 2. 12. 2020. 

Téma: Elektrické rozváděče a rozváděčová technika

Inovace, technologie, projekty
Nový energetický zákon: příležitost pro energetická společenství
Datová centra – představení třetí
REMA od října plošně navyšuje finanční příspěvek na zajištění zpětného odběru elektrozařízení

Číslo 4-5/2020 vyšlo tiskem 18. 9. 2020. V elektronické verzi na webu ihned.

Účinky a užití optického záření
Rostliny a světlo v biofilním interiéru Část 12
Rostliny a světlo ve veřejných prostorách
Melanopická denná osvetlenosť v budovách

Veletrhy a výstavy
FOR INTERIOR 2020: Inspirace pro bydlení a trendy světa nábytku a interiérů

Je přítomnost fosfanu v atmosféře Venuše důkazem o existenci mimozemského života?

15. 9. 2020 | MIT | www.mit.edu

Při pátrání po životě mimo naši rodnou planetu se vědci zaměřují především na naši sousední červenou planetu. NASA během posledních několika let vyslala k Marsu hned několik roverů (momentálně k planetě směřuje další z nich), jejichž úkolem bylo prozkoumat prašný povrch Marsu a pátrat po přítomnosti vody či jiných stop, které by poukázaly na obyvatelnost druhé nejmenší planety soustavy.

Mezinárodnímu týmu vědců pod záštitou Massachusettského technologického institutu (MIT) se nyní podařilo zpozorovat pravděpodobné známky života v atmosféře Venuše. Zatímco čerstvý objev není přímým důkazem existence života mimo Zemi, dle výzkumníků se musí jednat o jakousi „vzdušnou“ formu života v jediné obyvatelné vrstvě jinak nepřátelské a nehostinné planety. Výsledky výzkumu byly zveřejněny v časopise Nature Astronomy.

Život na Venuši

Astronomové pod vedením Jane Greavesové z univerzity ve velšském Cardiffu detekovali v atmosféře přítomnost fosfanu – plynu, který na Zemi produkují mikroorganismy v prostředí chudém na kyslík. Výzkumníci z MIT již v předešlém výzkumu prokázali, že tento velmi jedovatý plyn může být na skalnaté terestrické planetě tvořen pouze živými organismy. Nyní navázali na své poznatky a provedli obsáhlou analýzu za účelem vyhodnocení pravděpodobnosti tvorby fosfanu jiným než živým organismem na povrchu Venuše. Na základě široké škály scénářů výzkumníci usoudili, že jediným logickým vysvětlením přítomnosti fosfanu v atmosféře Venuše je přítomnost života.

Celý článek na MIT

Image Credit: MIT

-jk-