Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Číslo 6/2021 vyšlo tiskem
29. 11. 2021. V elektronické verzi na webu ihned.

Aktuality
Poslední zasedání redakční rady časopisu Světlo?
Ing. Jiří Novotný šéfredaktorem časopisu Světlo od jeho založení

Z odborného tisku
Nový datový formát pro popis svítidel

Japonsko se pokouší využít sílu tajfunu

30. 9. 2016 | Tech Xplore | www.techxplore.com

Atsushi Shimizu je inženýr, zakladatel společnosti Challenergy a stvořitel první větrné turbíny svého druhu, která je navržena, „aby odolala těm nejsilnějším tropickým bouřím a využila jejich ohromnou sílu”. Shimizu tvrdí, že energie získaná z jednoho tajfunu by pokryla spotřebu elektrické energie celého Japonska na 50 let.

Co je tedy tak speciálního na turbíně, která dokáže využít sílu tak ohromné bouře? Základní funkce je převzata ze standardní větrné turbíny, ale „všesměrová vertikální osa je navržena, aby odolala nepředvídatelným poryvům větru uprostřed tropické bouře”. Inženýr také myslel na tzv Magnusův efekt. Jedná se o vznik boční síly při obtékání rotujícího tělesa plynem nebo kapalinou. Tento efekt zajišťuje kontrolu nad lopatkami turbíny.

Turbína využívá síly tajfunu

Aktuální návrh turbíny dosáhl 30% efektivity v rámci simulace. Co nám to říká? Fakt, že 30 % se nevyrovná 40% efektivnosti, které dosahují dnešní větrné turbíny, nezrazuje japonského inženýra od dalšího výzkumu a samotné číslo nepopírá, že dosáhl něčeho jedinečného.

V červenci 2016 byl první prototyp turbíny instalován v Okinawě. Tým Challenergy nyní čeká na příležitost vyzkoušet svoji turbínu se skutečným tajfunem.

Celý článek na Tech Xplore

Image Credit: Challenergy

-jk-