Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Číslo 6/2021 vyšlo tiskem
29. 11. 2021. V elektronické verzi na webu ihned.

Aktuality
Poslední zasedání redakční rady časopisu Světlo?
Ing. Jiří Novotný šéfredaktorem časopisu Světlo od jeho založení

Z odborného tisku
Nový datový formát pro popis svítidel

Jaký byl první půlrok ve FabLabu Brno

23. 10. 2017 | FabLab Brno | www.fablabbrno.cz

Rostoucí dřevěný stůl pro dcerku, umělohmotný model čerpadla i skládací kiteboard. Tyto a stovky dalších výrobků už si vyrobili moderní kutilové na digitálních strojích v brněnském FabLabu. Komunita, která tam pravidelně chodí vymýšlet a tvořit nové věci, čítá už více než 260 lidí. Právě dnes slaví všem zájemcům přístupná dílna půl roku od otevření.

Za prvních šest měsíců fungování laboratoř navštívilo přes tisíc lidí. Pravidelnými kutily se stalo celkem 260 členů, kteří se zaregistrovali a nechali během celkem 82 hodin proškolit, aby mohli se stroji pracovat. Během provozu už se spotřebovalo přes 13 kilometrů filamentů neboli vláken potřebných k 3D tisku, školení nasbírala celkem 788 účastníků a stroje se zapnuly celkem 9 615krát.


Přípravy na řezání laserovou řezačkou

Nejčastěji kutilové pracovali s laserovou řezačkou – za šest měsíců ji spustili více než 2 300krát a odpracovala si už přes 1 400 hodin. Lidé na ní vytvořili například těla robotů, rádio s meteostanicí, deskové hry, figurky, obaly na elektroniku, části včelích úlů, hudební nástroje nebo třeba dárky v podobě reliéfů se jménem obdarovaného. Populární jsou také 3D tiskárny, kterých je v laboratoři nově hned sedm. Tisknou architektonické modely pro diplomové práce, náhradní součástky do strojů nebo třeba praktické věci jako je umělohmotné držadlo na ručníky či digitální sluneční hodiny.

Oba zmíněné stroje zkombinoval s CNC frézkou například i tatínek, který v dílně vyrobil své dcerce prvňačce dětský psací stůl, který je volně nastavitelný a poroste s ní. Podobný si přitom podle jeho návrhu může vyrobit každý. „Návody na výtvory jsou dalším kutilům k dispozici na internetu v rámci rozsáhlé databáze návrhů z celého světa. Zájemci se tak můžou inspirovat třeba výrobkem z Austrálie, postup k výrobě předmětu si stáhnout a zhotovit vlastní,“ zdůrazňuje princip sdílení know-how mezi celosvětovou kutilskou komunitou Tomáš Mejzlík, který má chod dílny na starosti.

Stroje ve FabLabu Brno využívají také studenti. „FabLab mi poskytnul zázemí, dobré rady a skvělé pracovní prostředí s přátelskými lidmi. Bonusem navíc jsou pro mě přímé kontakty na výrobce a distributory součástek a materiálů k 3D tisku,“ uvádí student Fakulty strojního inženýrství na Vysokém učení technickém v Brně Jan Doubrava. V dílně vytvořil vlastní 3D tiskárnu, kterou bude v rámci členství v komunitě okolo FabLabu dále zdokonalovat.


Ukázka výtisků z 3D tiskárny

Zařízení FabLabu Brno můžou také ušetřit náklady na technologicky složité a díky tomu drahé komponenty. Začínající společnost GM Engineering v brněnské digitální dílně navrhla podobu vysokotlakého čerpadla pro dieselový motor.  „Díky možnosti využití 3D tiskárny FabLabu jsme vytvořili přesný model čerpadla, což nám umožnilo zkontrolovat zástavbu čerpadla přímo na motoru. Tím jsme se ujistili o správnosti řešení před další finančně náročnější etapou výroby prototypu. Kdybychom neměli možnost si usazení čerpadla zkontrolovat a rovnou se pustili do výroby, mohli bychom přijít i o statisíce korun, pokud by se ukázalo, že na motor perfektně nesedí,“ popisuje zástupce firmy Martin Děrgl.

Tomáš Mejzlík v části FabLabu Brno nazvané Mechadílna
Tomáš Mejzlík v části FabLabu Brno nazvané Mechadílna

Právě firemní členství je jednou z novinek, kterou zavádí brněnská dílna jako vůbec jedna z prvních v síti oficiálních světových FabLabů. „Pro hi-tech firmy je to možný benefit vybraným zaměstnancům. Pomůže uplatnit jejich kreativitu a rozvinout myšlení tak zvaně mimo krabici. Zejména pracovníkům, kteří se běžně zabývají jen softwarem, může blízký kontakt s hardwarem pomoci lépe porozumět propojení obou oblastí. Díky dílně tak můžou vznikat prototypy produktů, které by ve firemních laboratořích trvalo vyvinout příliš dlouho anebo by nebylo kvůli absenci digitálních přístrojů vůbec možné,“ uvádí ředitel JIC Petr Chládek. Právě pod hlavičkou JIC dílna funguje a sídlí ve čtvrtém patře jedné z jeho budov, konkrétně JIC INMEC na Purkyňově ulici.  

V následujících týdnech chystá tým FabLabu Brno také první vlnu dovybavení laboratoře na přání stávajících kutilů. Dalším důležitým krokem bude zpřístupnění dílny zájemcům, kteří nemluví česky – veškeré manuály k jednotlivým strojům i další informace budou do konce roku k dispozici také v angličtině.

Laboratoř budou moci nově zdarma nonstop využívat také účastníci v Česku nejdéle fungujícího startup akcelerátoru JIC STARCUBE, který začne v lednu. Týmy se zajímavým projektem z oblasti internetu věcí, kyberbezpečnosti nebo propojení hardwaru a softwaru se do něj můžou do 31. října přihlásit na www.startcube.org.

FabLab Brno finančně podpořil Jihomoravský kraj a firmy Honeywell a Y Soft. 

Tiskové materiály poskytlo Jihomoravské inovační centrum


FabLab je zkratka z „fabrication laboratory“ neboli výrobní laboratoře a označuje místo vybavené počítačově řízenými stroji, které jsou schopny vyrobit širokou škálu výrobků. FabLab Brno je součástí celosvětového hnutí, jehož členy – tzv. makery – definuje to, že se nespokojí s hotovým řešením produktů, které najdou v obchodě. Místo toho si na míru vyvíjí a vyrábí vlastní, postupy na jejich vylepšování pak mezi sebou sdílí. Do hnutí spadá 1 122 certifikovaných laboratoří ve 102 zemích světa. Označení FabLab mohou oficiálně nést laboratoře splňující tři požadavky:

-         mají určité minimální vybavení (3D tiskárny, laserová řezačka, CNC frézka, vrtačka, bruska a další ruční nástroje),
-         sdílejí s celosvětovou komunitou know-how pojící se k výrobním postupům výtvorů, které ve FabLabech vznikají,
-         zpřístupňují laboratoř široké veřejnosti.

JIC (Jihomoravské inovační centrum) podporuje lidi ve vytváření a rozvoji firem, které mění svět. Jeho služby využívá každoročně přibližně stovka  firem, ať už ve fázi prvotního nápadu, rychle rostoucího startupu i zavedené technologické firmy. Začínající společnosti, které prošly programy JIC, už vytvořily více než 1 400 nových pracovních míst a další stovky míst v navazujících službách. Za 14 let své existence nastartoval JIC téměř 360 spoluprací mezi vědci a firmami. Těmito a dalšími aktivitami pomáhá JIC zvyšovat konkurenceschopnost jižní Moravy a budovat z ní jeden z nejinovativnějších regionů Evropy.