Aktuální vydání

Číslo 12/2021 vyšlo tiskem 1. 12. 2021. V elektronické verzi na webu ihned. 

Téma: Měření, zkoušení, péče o jakost

Trh, obchod, podnikání
Na co si dát pozor při změně dodavatele energie?

Číslo 6/2021 vyšlo tiskem
29. 11. 2021. V elektronické verzi na webu ihned.

Aktuality
Poslední zasedání redakční rady časopisu Světlo?
Ing. Jiří Novotný šéfredaktorem časopisu Světlo od jeho založení

Z odborného tisku
Nový datový formát pro popis svítidel

Jak rok 2020 změnil vnímání bezpečnosti a jaké jsou trendy tohoto oboru?

8. 8. 2020 | ABF, a.s. | www.abf.cz

Letos pojem bezpečnost změnil svůj význam. Změnily ho epidemie, karanténa, home office nebo kybernetické útoky. S tím související opatření spolu se stále vysokým procentem krádeží dávají smysl tématu bezpečnost na stavebním veletrhu FOR ARCH, který se bude konat v PVA EXPO PRAHA od 22. do 26. září. Tradiční rozšíření o požární bezpečnost, související osvětlení, chytré instalace i výstavu FOR CITY zaměřenou na inovace pro města, obce a regiony tvoří zajímavou synergii. Oficiálními vozy veletrhu jsou automobily značky FORD. Generálním partnerem veletrhu FOR ARCH je Skupina ČEZ.

Když v roce 2018 Ministerstvo vnitra ČR dělalo výzkum veřejného mínění k prevenci kriminality, vyplynulo z něj, že jakkoliv byla politickým tématem migrace, lidé se cítili ohroženi nejčastěji kapesní krádeží, vloupáním do bytu a vandalismem. V letošním roce pojem bezpečnost zcela změnil význam. Změnila ho epidemie, karanténa, kdy byli lidé dlouho doma, a ve zdravotnictví a na úřadech se přidaly hrozby kybernetické bezpečnosti.

Vlivem epidemie se změnily i požadavky na přístupové systémy v budovách. „Požadavek na kontrolovaný vstup osob do budov je nyní celosvětově vzrůstající trend, např. počítání lidí v zóně nebo měření teploty při vstupu do budovy. Tyto systémy již umíme zabudovat do našich turniketů,“ říká Kamil Semela, Senior Marketing Manager společnosti COMINFO.

Lidé, byty, domy a chaty se vrací do běžného režimu a bezpečnost je stále důležitým prvkem. Hraje roli i v hodnocení bytů, domů a lokalit pro bydlení i pro podnikání. Technologie a řešení pro zvýšení bezpečnosti jako například bezpečnostní dveře, okenní kování, bezpečnostní fólie, zámky, mříže a ploty, řízení osvětlení v době nepřítomnosti, kamery, technologie pro monitoring a služby tak mají své místo i na veletrhu FOR ARCH.

S dotazy pomůže i letos poradenské centrum v Hale 4 pod garancí Ministerstva vnitra ČR a partnerů, Policie ČR a Cechu mechanických zámkových systémů ČR (CMZS). Návštěvníky tradičně zajímá, ve které fázi hrubé stavby začít řešit zabezpečení, chtějí konzultovat nabídky od firem i rozdíly v používání certifikovaných a necertifikovaných produktů. Určitě na některé dotazy odpoví i konference Zabezpečte se – bezpečný domov, která se koná 24. září a zaměří se na trendy a možnosti pro moderní zabezpečení bytů a rodinných domů.

K tématu bezpečnost na stavebním veletrhu FOR ARCH patří i 5. ročník konference Požární bezpečnost staveb 23. září, kde se již tradičně setkají hasiči, stavaři, specialisté technologií, facility manažeři i securita. „Letošní konference bude reagovat na řadu nových předpisů v oboru a zejména na sjednocení požadavků na výrobní a nevýrobní objekty. Představíme podrobně změny, které se týkají především požárního větrání chráněných únikových cest. Ani letos nebude chybět návštěva významné realizace. Posluchači se seznámí s koncepcí požárně bezpečnostního řešení přístavby největší multifunkční haly v ČR – O2 Universum v pražských Vysočanech. Vedle toho zazní např. zkušenosti s aplikací požadavků z hlediska požární bezpečnosti na ETICS a další zajímavé přednášky,“ říká Petr Bohuslávek, vedoucí redaktor stavby portálu TZB-info.

Bezpečnost, elektro, osvětlení a chytré instalace

„Nová aplikace WALL vytváří komfortní ovládací prvek s kapacitou mnoha desítek ovládaných spotřebičů, novinkou je i modul, který učiní klimatizaci součástí chytrého domu,“ jmenuje Markéta Alexanderová ze společnosti HDL Automation s.r.o. příklady letošních novinek z oboru chytrých instalací, ale protože ani zde nejde jen o techniku, pokračuje: „Co se týče designu ovládacích prvků, zůstáváme u oblíbeného skla, kovu a pro intuitivní ovládání umožňujeme u určitých typů ovladačů zdarma gravírování ikon na tlačítka.“ Mezi novinkami uvádí HDL i nový výkonový stmívač, který dokáže stmívat i LED nebo elektronické zdroje pro potřeby větších sálů, výrobních hal. Osvětlení je velmi důležité pro tělesnou i psychickou pohodu člověka, významně ovlivňuje i zdravotní stav a pracovní výkon, je hodnoceno i v rámci BOZP. Poradenské centrum časopisu Světlo v Hale 4 nabídne konzultace a rady k výběru, montáži i provozu osvětlení.

Výstava FOR CITY poradí obcím i regionům

Výstava FOR CITY: Inovace pro města, obce a regiony se uskuteční 25. září souběžně s odbornou konferencí SMART CITY FOR ARCH v Kongresovém sále výstaviště PVA EXPO PRAHA. Inovativní řešení pro města, obce a regiony se poprvé představí v souběhu s mezinárodním stavebním veletrhem FOR ARCH. Hlavními tématy budou moderní technologie všude tam, kde slouží komunitě jako celku v rámci poskytovaných veřejných služeb. Municipalitu zajímá inteligentní městská mobilita (zejména ekologické dopravní prostředky, jejich infrastruktura a systémy řízení dopravy), inteligentní městská energetika a služby (zejména využívání obnovitelných zdrojů energie a kogenerace, inteligentní budovy veřejných služeb, inteligentní veřejné osvětlení a inovativní technologie pro odpadové a vodní hospodářství), informační a komunikační technologie, podpora koncepčního a udržitelného urbanistického rozvoje a v neposlední řadě městská zeleň a vodní prvky.  

Zastupitelé chtějí pro svá města a obce zmodernizovat infrastrukturu, energetiku, zajistit moderní a dostupné služby včetně zlepšení vzhledu a využití městských ploch a zeleně. Jako vždy největší roli v tom, co bude možné v jednotlivých městech a obcích zrealizovat, budou hrát peníze. V současné chvíli na městské rozpočty velmi drasticky dopadají důsledky vládních opatření v důsledku koronavirové epidemie. Svaz měst a obcí, který poskytl záštitu výstavě FOR CITY, na začátku června uvedl, že po rušení a zastavování investic se v květnu propady příjmů promítají i do běžné činnosti. Paradoxně se tyto problémy nejvíce týkají aktivních obcí, které investují do svého rozvoje. Podle SMO situaci neřeší na sociálních sítích předsedou vlády avizované vrácení peněz formou navýšených dotací s nižším podílem povinného spolufinancování.

SMO hledá podporu pro prosazení jednorázové dotace obcím ze státního rozpočtu, která by pokryla ztráty spojené s vyplácením kompenzačních bonusů a navrhovaným snížením DPH v rámci protikrizového daňového balíčku. „Na kritickou situaci, která se fatálně dotýká nejen samospráv, ale celé české ekonomiky, poukazuje stále více renomovaných ekonomů. Chceme s vládou jednat, a ne pouze zpovzdálí sledovat postupnou likvidaci našich obcí. Upozorňujeme na tikající bombu, která může znamenat až krach některých samospráv,“ řekl František Lukl, předseda Svazu měst a obcí a starosta Kyjova.

Související tematikou se bude zabývat v rámci veletrhu také konference ZELENÁ, CHYTRÁ A ODOLNÁ MĚSTA, kterou 22. září v Kongresovém sále výstaviště pořádají Asociace pro rozvoj infrastruktury a Česká podnikatelská rada pro udržitelný rozvoj s partnery. Tato akce se zaměří na debatu o tom, jak systematicky chránit a rozvíjet životní prostředí měst a obcí a jejich infrastrukturu celostně a integrovaně s využitím lepších postupů rozvojového plánování umožňujících kvalitnější život a rozvoj potenciálu jejich obyvatel.

Na veletrhu FOR ARCH se sejdou již tradičně odborníci, kterých se dotýká aktuální situace ve stavebnictví profesně, nabídka řešení napříč obory stavebnictví pro bydlení, ostatní stavby i municipalitu i laici, kteří hledají inspiraci. V září 2020 najdou na pražském výstavišti v Letňanech odpovědi na mnohé své otázky. Více informací najdete na www.forarch.cz.