Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 1/2020 vyšlo tiskem 20. 1. 2020. V elektronické verzi na webu 12. 2. 2020. 

Téma: Elektrotechnologie; Materiály pro elektrotechniku; Nářadí, nástroje a pomůcky

Hlavní článek
Využití mHealth technologií pro automatizovaný sběr a přenos dat pacientů s diabetem

Číslo 6/2019 vyšlo tiskem 9. 12. 2019. V elektronické verzi na webu 9. 1. 2020.

Činnost odborných organizací
Svetelnotechnická konferencia Vyšehradských krajín LUMEN V4 2020 – 1. oznámenie
23. mezinárodní konference SVĚTLO – LIGHT 2019
56. konference Společnosti pro rozvoj veřejného osvětlení v Plzni
Co je nového v CIE

Osvětlení interiérů
Halla osvětlila nové kanceláře Booking.com v centru Prahy

Aktuality

Výstavba 7. bloku JE Tchien-wan s reaktorem VVER-1200 začne už letos Ruská korporace pro atomovou energii Rosatom 20. ledna 2020 uvedla, že výstavbu 7. bloku…

Přístroje ABB pomáhají pěstovat chutná česká rajčata bez pesticidů Dát si v zimě čerstvá zralá rajčata, která by pocházela od lokálních pěstitelů, bylo až…

Česká komora architektů vyhlásila 5. ročník České ceny za architekturu Soutěžní přehlídka je otevřena architektonickým realizacím postaveným na území České…

FOR CITY 2020: Inovace pro města, obce i regiony Jaká inovativní řešení, která pomocí moderních technologií zvýší kvalitu života obyvatel…

Více aktualit

IO-Link pro jednodušší instalace

07.12.2019 | Murrelektronik CZ spol. s r.o. | www.murrelektronik.cz

IO-Link je odpověď na výzvu, jak stavět efektivnější, flexibilnější a ziskovější stroje. K dosažení těchto cílů má firma Murrelektronik potřebné prostředky a znalosti. Jeho implementací se výrobní procesy zrychlují a stávají se flexibilnějšími a ve výsledku efektivnějšími. Důsledkem zrychlujících se výrobních procesů je nyní generování stále většího množství dat. Integrace IO-Link zjednodušuje sběr dat a nakládání s nimi. Zároveň nabízí přehlednou komunikaci od senzorů až po cloudová úložiště.

Výhody v urychlení a implementaci

IO-Link zkracuje dobu uvedení do provozu. Protože konfigurační data pro chytré senzory a akční prvky přicházejí přímo z řídicího systému, nemusí být senzory a další prvky konfigurovány ručně, a nastavení stroje je proto rychlejší. S tím souvisí i snižování nákladů. Komunikace IO-Link totiž nevyžaduje stíněné kabely. Namísto nich lze použít senzorové kabely s běžnými konektory M8 a M12. Řídicí systém už tudíž nepotřebuje drahé analogové karty a konfigurovatelné senzory, protože aktuátory minimalizují nutnost držet ve skladu velké množství variant. Schvalovací procesy jsou ve výsledku jednodušší a je vyžadována menší skladová kapacita, takže přímé náklady klesají.

Vysoká produktivita

IO-Link zvyšuje produktivitu, protože jeho využitím je konfigurace zařízení uložena v řídicí jednotce (masteru). Je-li nutné zařízení vyměnit, původní konfiguraci je možné nahrát do nové komponenty. To zrychluje a zjednodušuje výměnu, a odstávka je tak kratší. IO-Link je také převratný v oblasti údržby. Protože nepřetržitě generuje data jako prostý text, pro pracovníky údržby je jednoduché udělat si představu o aktuálním stavu instalace. Opravy je tak možné plánovat předem a některé z nich lze provádět na dálku.

Pracovníci firmy Murrelektronik jsou experty na zavádění instalačních konceptů „šitých na míru“ aplikaci zákazníka. S pomocí IO-Link analyzují stroje a instalace, přičemž je důraz kladen na zjištění přesného počtu a umístění vstupů a výstupů. Firma čerpá z vlastních zkušeností ve svém oboru a má detailní znalosti podmínek a konkrétních potřeb zákazníka, a proto může navrhnout instalační koncepty vhodné právě pro konkrétního zákazníka.

Široká paleta možností

Kompaktní sběrnicové moduly Murrelektronik (MVK Metal, Impact67 a Solid67) jsou vybaveny porty IO-Link, a tak umožňují zákazníkům rychle a jednoduše integrovat zařízení IO-Link do stávající instalace. Firma také nabízí MVK Fusion pro připojení jak standardních, tak bezpečnostních signálů a zařízení IO-Link do jediného modulu.

Alternativou k samostatným modulům je Cube67, modulární sběrnicový systém. Připojením řídicí jednotky IO-Link k modelu Cube získá zákazník místo pro až 128 dalších zařízení IO-Link na jedinému sběrnicovému uzlu.

Příslušenství IO-Link

Murrelektronik má v nabídce širokou škálu příslušenství pro IO-Link, které zahrnuje huby, analogové převodníky a indukční vazební členy. To vše zvyšuje efektivitu instalace IO-Link u zákazníka. Huby mu umožní jednoduše znásobit počet vstupních a výstupních portů, zatímco díky analogovému převodníku je možné analogové signály přivést do IO-Link hubu. Indukční vazební člen firmy Murrelektronik zajišťuje bezkontaktní komunikaci IO-Link vzduchovou mezerou. Řídicí jednotku a zařízení lze rozpojit takřka okamžitě (asi 10 ms) a tím snadno vyměnit nástroj. Firma dokonce nabízí i napájecí zdroj Emparro67 Hybrid s krytím třídy IP67 a IO-Link funkcemi pro sběr diagnostických dat a změnu nastavení.

IODD on board

Soubor IODD (I/O Device Description) představuje popis zařízení IO-Link. Obsahuje identifikační údaje, konfiguraci zařízení, procesní a diagnostická data, komunikační možnosti a další. Při použití sběrnicového uzlu Cube67 Ethernet/IP si uživatel může vytvořit vlastní knihovnu IODD. Všechna zařízení IO-Link připojená pomocí systému Cube67 je možné konfigurovat prostřednictvím webového rozhraní Cube. Díky webovému serveru není třeba používat pro zařízení IO-Link soubory AOI. Navíc v něm je vestavěna funkce pro správu a diagnostiku IO-Link bez řídicího systému. V případě sběrnicových modulů MVK Metal a Impact67 je soubor IODD součástí knihovny GSDML.

Po zabudování senzorů, ventilových terminálů a dalších zařízení IO-Link do instalace se uživatel dostane do databáze prostřednictvím webového rozhraní nebo běžného inženýrského nástroje. Není třeba použít další software a zdržení způsobená např. importy jsou minulostí. V rekordním čase je tak dosaženo integrace.


Vyšlo v časopise Elektro č. 12/2019 na straně 43. 
Tištěná verze – objednejte si předplatné: pro ČR zde, pro SR zde.
Elektronická verze vyšlých časopisů zde.