Pokračujeme v díle těch,
kteří byli první.

Aktuální vydání

Číslo 2/2020 vyšlo tiskem 12. 2. 2020. V elektronické verzi na webu 12. 3. 2020. 

Téma: Elektrické přístroje; Internet věcí; Zdravotnická technika

Hlavní článek
Monitorování obsazenosti prostor inteligentní budovy

Číslo 1/2020 vyšlo tiskem 3. 2. 2020. V elektronické verzi na webu 3. 3. 2020.

Veletrhy a výstavy
Pozvánka na Light+Building 2020 – doprovodný program
Veletrh Prolight+Sound slaví 25. narozeniny
FOR CITY 2020 se představí v souběhu s veletrhem FOR ARCH

Svítidla a světelné přístroje
Moderní trendy automobilových světlometů

Aktuality

Týmy Formula Student z ČVUT budou mít premiéru na okruhu Formule 1 Yas Marina v Abú Dhabí Týmy mezinárodní soutěže Formula Student z Českého vysokého učení technického v Praze se…

Výstavba 7. bloku JE Tchien-wan s reaktorem VVER-1200 začne už letos Ruská korporace pro atomovou energii Rosatom 20. ledna 2020 uvedla, že výstavbu 7. bloku…

Přístroje ABB pomáhají pěstovat chutná česká rajčata bez pesticidů Dát si v zimě čerstvá zralá rajčata, která by pocházela od lokálních pěstitelů, bylo až…

Česká komora architektů vyhlásila 5. ročník České ceny za architekturu Soutěžní přehlídka je otevřena architektonickým realizacím postaveným na území České…

Více aktualit

Inteligentní domy s Foxtrotem a platforma HomeKit

30.01.2020 | Teco, a. s. | www.tecomat.cz

Společnost Apple přišla před časem s aplikací HomeKit, která na platformě iPhone, iPad a iWatch umožňuje monitoring a řízení tzv. chytré domácnosti jako jsou světla, rolety či různé typy senzorů. Sám HomeKit je tzv. framework a stal se platformou, která reprezentuje pohled společnosti Apple na to, jakým způsobem připojovat a integrovat zařízení v domácnosti, která pro HomeKit dodávají další výrobci.

Firma Teco, a. s., která pro oblast chytrých domů a domácností dodává volně programovatelný systém Tecomat Foxtrot, zároveň s uvedením jeho nové generace Foxtrot2, přichází se softwarovým balíčkem spustitelným přímo na centrální jednotce. Ten pro aplikaci HomeKit publikuje všechny dostupné senzory a ovládací prvky připojené pod Foxtrot a jeho periferie.


Obr. 1. Pro online výměnu dat s aplikací HomeKit běží v základním modulu Foxtrotu komunikační server PLCComS a pak i Homebridge, který je open source můstkem do HomeKitu pro aplikace třetích stran.

To je dobrá zpráva, jak pro komunitu vyznavačů značky Apple a příznivce jejich filozofie, které firma Apple sama vytváří, tak pro instalační a integrační firmy, které na bázi systému Foxtrot nabízejí svým klientům dodávky a realizace řízených domů na profesionální úrovni. Mohou totiž nabídnout HomeKit jako mobilní ovládací rozhraní, o jehož další rozvoj a kompatibilitu se technologický gigant stará sám.


Obr. 2. Nové systémové webové rozhraní Foxtrotu 2 s otevřenou záložkou s instalacemi balíčků. Po nainstalování balíčku tecohomebridge je k dispozici záložka detailního nastavení tohoto komunikačního mostu. Vévodí jí QR kód, který usnadňuje párování Homekitu s centrálním modulem.

Jedním z pilířů této integrace jsou vlastnosti software knihovny iControlLib a jejích funkčních bloků, které napojují prvky inteligentní domácnosti. Jednotlivé instalace funkčních bloků z knihovny iControlLib lze považovat za samostatná zařízení domu a samotný systém PLC je komunikačním mostem (bridge) k těmto zařízením. Systémy Foxtrot pro tento úkol využívají open-source platformu Homebridge (https://homebridge.io) s instalovaným doplňkem homebridge-platform-tecomat, který je oficiálním softwarovým produktem společnosti Teco, a. s.


Obr. 3. Možnost, že se ovládací prvek připojený k Foxtrotu objeví klientovi i na hodinkách a že vše lze ovládat i hlasovými povely asistentce Siri, zajišťuje již sama platforma HomeKit pro všechna zařízení společnosti Apple.

Homebridge je nástroj v jádru prostředí Node.js, který emuluje aplikační rozhraní HomeKit a lze ho spustit jako balíček přímo na centrálním modulu Foxtrotu2. Na komunikační cestě k cílovému HomeKitu je ještě server PLCComS, který lze na nové generaci Foxtrotu spustit též, takže není třeba žádných dalších komunikátorů či převodníků.

Foxtrot 2 má i nové systémové webové stránky, kde pod záložkou Packages (viz obr. 2) lze vazbu přes Homebridge jednoduše a bez programování nainstalovat, chcete- li „zapnout“. Pak již v rámci konkrétního programu se na plochu umisťují pouze funkční bloky ze sortimentu knihovny iControlLib, které automaticky zajistí, že se k tomuto bloku připojený vstup/výstup Foxtrotu resp. na něm připojený senzor nebo aktor, objeví na pracovní ploše HomeKitu.

Tab. Přehled funkčních bloků knihovny iControlLib odpovídajícím zařízení definovaných v HomeKitu


Obr. 4. Ovládací prvky a jejich konfigurace na iPhone s integrovanými prvky a zařízeními fyzicky připojenými pod systém Tecomat.

Tato novinka opět prakticky dokládá výjimečnou otevřenost a flexibilitu systému Tecomat Foxtrot všemi směry. V tomto případě směrem k rozhraní člověk-stroj (dům) a také směrem ke sledování vývoje techniky, technologií a standardů v globálním měřítku. Potvrzuje se správnost konceptu jádra systému Foxtrot, který umožnuje udržovat kompatibilitu s posledními technologickými novinkami na trhu.


Vyšlo v časopise Elektro č. 1/2020 na straně 29.
Tištěná verze – objednejte si předplatné: pro ČR zde, pro SR zde.
Elektronická verze vyšlých časopisů zde